Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը պլաստիկ վիրաբուժական կենտրոնների ներկայացուցիչների, պլաստիկ վիրաբուժության ամբիոնների ներկայացուցիչների և «Հայաստանի պլաստիկ վիրաբույժների ասոցիացիայի» նախագահի հետ հանդիպմանը մտահգություն է հայտնել հաճախակիացած անհաջող ելքերով դեպքերի վերաբերյալ։
«Ինձ համար շատ մտահոգիչ են պլաստիկ վիրաբուժության ոլորտում վերջերս հաճախակիացած անհաջող ելքերով դեպքերը»,- ասել է Ավանեսյանը:
Հանդիպման հիմնական նպատակն է եղել հասկանալ ոլորտի կարիքները, լսել մասնագիտական կարծիքներ ու դիտարկումներ՝ պարզելու, թե ինչ քայլեր կարող են ձեռնարկվել՝ կանխելու կամ նվազեցնելու վիրահատական միջամտություններից հետո առաջացող բարդություններն ու բացասական ելքերը։
Նախարարը ընդգծել է, որ թեև ոլորտն ընթանում է դինամիկ զարգացման ճանապարհով, սակայն անգամ մեկ կամ երկու բացասական դեպք կարող է խաթարել տարիների աշխատանքը և ստվերել ոլորտում արձանագրված առաջընթացը։
Պլաստիկ վիրաբուժության գծով նախարարության խորհրդատու, «Հայաստանի պլաստիկ վիրաբույժների ասոցիացիայի» նախագահ Աննա Սարգսյանը մանրամասն ներկայացրել է օրակարգում ընդգրկված խնդիրները։ Նա անդրադարձել է նախարարություն ստացված բողոքներին, ինչպես նաև նախորդ երկու տարիների ընթացքում գրանցված հետվիրահատական բարդությունների հիման վրա իրականացված մասնագիտական վերլուծություններին։
Ներկայումս մշակվում են նոր ուղեցույցներ՝ ոլորտի իրավական կարգավորումները բարելավելու նպատակով, ինչպես նաև խստացվում է լիցենզավորման ընթացակարգը՝ բարձրացնելու պլաստիկ վիրաբույժների պատասխանատվության և պատրաստվածության մակարդակը։
Բացի այդ, հարակից մասնագիտացման ունեցող բուժաշխատողների համար նախատեսվում է դարձնել պարտադիր նեղ մասնագիտական օրդինատուրայի անցումը՝ ապահովելու համար մասնագիտական պատշաճ որակավորում։
Մի քանի ժամ տևած քննարկման ընթացքում մասնագետները ներկայացրել են իրենց առաջարկներն ու պատրաստակամություն հայտնել գործակցել ոլորտի համակարգային բարելավման ուղղությամբ։
Նախարարը նշել է, որ առաջիկայում թեմային նվիրված լայնածավալ համաժողով կկազմակերպվի՝ մասնագետների լայն շրջանակի մասնակցությամբ։

16 Октябрь 2025 - 14:32 AMT
Министр здравоохранения Анаит Аванесян на встрече с представителями пластических хирургических центров, кафедр пластической хирургии и Ассоциации пластических хирургов Армении выразила серьезную обеспокоенность учащением осложнений после операций.
«Меня очень тревожит рост случаев с неблагоприятным исходом в сфере пластической хирургии», — заявила она.
Цель встречи — выяснить потребности отрасли, выслушать мнения специалистов и понять, какие меры можно принять для предотвращения или сокращения числа послеоперационных осложнений.
Министр отметила, что, несмотря на динамичное развитие сектора, даже один-два негативных случая могут подорвать многолетние достижения и негативно повлиять на общественное восприятие.
Анна Саргсян, советник министерства по вопросам пластической хирургии и глава Ассоциации пластических хирургов Армении, подробно представила основные проблемы, в том числе жалобы пациентов и анализ осложнений, зафиксированных за последние два года.
В настоящее время разрабатываются новые клинические рекомендации, а также ужесточаются процедуры лицензирования, чтобы повысить ответственность и квалификацию хирургов.
Кроме того, для медработников смежных специальностей планируется ввести обязательную узкопрофильную ординатуру для подтверждения их профессиональной подготовки.
В ходе многочасового обсуждения специалисты представили свои предложения и выразили готовность сотрудничать в направлении системного улучшения сферы. Аванесян также сообщила о предстоящей широкомасштабной конференции с участием большого круга профессионалов.