Արագածոտնի թեմի առաջնորդարանում հոկտեմբերի 15-ի խուզարկություններից հետո ձերբակալված թեմի հաշվապահի խափանման միջոցի քննությունն ավարտվել է: Հաշվապահի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը: Այդ մասին հայտնել է ՔԿ մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Նա մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը):
Ավելի վաղ նույն քրեական գործի շրջանակում կալանավորվել են թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը և թեմի գործավարը։
Եպիսկոպոսը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի քրոջ որդին է։ Նա մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածներով՝ ընտրական իրավունքին խոչընդոտելը և հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելը՝ իր իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները օգտագործելով։ Եպիսկոպոս Պռոշյանը իր մեղադրանքը չի ընդունում։
«Աբսուրդ է համարում, այս ամենը որակում է եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող արշավի շարունակություն և անիմաստ է համարել վարույթն իրականացնող մարմնին որևէ բան ասել, ցուցմունք չի տվել»,- Factor TV-ի հետ զրույցում ասել էր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։
Նախաքննական մարմինը հայտնել է, որ ավելի քան երկու տասնյակ վայրում իրականացված խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են փաստաթղթեր, որոնք համարվել են էական քրեական վարույթի համար, ինչպես նաև՝ էլեկտրոնային տեղեկատվություն պարունակող տարբեր կրիչներ, առանձնապես խոշոր չափի գումարներ, մեծաքանակ ոսկյա և արծաթյա զարդեր, բազմաթիվ վառելիքի կտրոններ, որոնք ձևակերպվել են տարբեր առևտրային ընկերությունների անվան վրա, ինչպես նաև մի շարք այլ իրեր ու առարկաներ։

17 Октябрь 2025 - 10:06 AMT
Бухгалтер Арагацотнской епархии, задержанная после обысков в епархиальном управлении 15 октября, помещена под домашний арест в качестве меры пресечения. Об этом сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян, передает Factor.am .
Она обвиняется по статье 256, часть 2, пункт 3 Уголовного кодекса Армении — присвоение вверенного имущества в особо крупном размере.
Ранее в рамках того же уголовного дела были арестованы епископ Мкртич Прошян, глава епархии, и административный управляющий.
Епископ Прошян является племянником Католикоса всех армян Гарегина II. Ему предъявлены обвинения по двум статьям — воспрепятствование осуществлению избирательных прав и принуждение к участию в собраниях с использованием служебных полномочий. Он свою вину отрицает.
По словам адвоката епископа, Ерема Саргсяна, Прошян считает обвинения «абсурдными», расценивает происходящее как продолжение кампании против Церкви и отказался давать показания.
Следственный комитет сообщил, что в ходе более чем 20 обысков были обнаружены и изъяты документы, признанные важными для уголовного дела, электронные носители, особо крупные суммы наличных, большое количество золотых и серебряных украшений, множество топливных талонов, оформленных на разные коммерческие организации, а также ряд других предметов и материалов.