Արագածոտնի թեմի առաջնորդարանում հոկտեմբերի 15-ի խուզարկություններից հետո ձերբակալված թեմի հաշվապահի խափանման միջոցի քննությունն ավարտվել է: Հաշվապահի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը: Այդ մասին հայտնել է ՔԿ մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Նա մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը):
Ավելի վաղ նույն քրեական գործի շրջանակում կալանավորվել են թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը և թեմի գործավարը։
Եպիսկոպոսը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի քրոջ որդին է։ Նա մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածներով՝ ընտրական իրավունքին խոչընդոտելը և հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելը՝ իր իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները օգտագործելով։ Եպիսկոպոս Պռոշյանը իր մեղադրանքը չի ընդունում։
«Աբսուրդ է համարում, այս ամենը որակում է եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող արշավի շարունակություն և անիմաստ է համարել վարույթն իրականացնող մարմնին որևէ բան ասել, ցուցմունք չի տվել»,- Factor TV-ի հետ զրույցում ասել էր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։
Նախաքննական մարմինը հայտնել է, որ ավելի քան երկու տասնյակ վայրում իրականացված խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են փաստաթղթեր, որոնք համարվել են էական քրեական վարույթի համար, ինչպես նաև՝ էլեկտրոնային տեղեկատվություն պարունակող տարբեր կրիչներ, առանձնապես խոշոր չափի գումարներ, մեծաքանակ ոսկյա և արծաթյա զարդեր, բազմաթիվ վառելիքի կտրոններ, որոնք ձևակերպվել են տարբեր առևտրային ընկերությունների անվան վրա, ինչպես նաև մի շարք այլ իրեր ու առարկաներ։

The accountant of the Aragatsotn Diocese, who was detained following searches at the diocesan offices on October 15, has been placed under house arrest as a pretrial measure, according to Kima Avdalyan, spokesperson for the Investigative Committee, as reported by Factor.am .
The accountant is charged under Article 256, Part 2, Point 3 of Armenia’s Criminal Code — embezzlement of entrusted property in large amounts.
Earlier, Bishop Mkrtich Proshyan, the diocesan primate, and the diocese’s administrative officer were arrested as part of the same criminal case.
Bishop Proshyan is the nephew of Catholicos of All Armenians Karekin II. He faces charges under two articles — obstruction of electoral rights and coercion to participate in gatherings through abuse of official or service powers. He denies all charges.
His lawyer, Yerem Sargsyan, told Factor TV that Proshyan considers the charges “absurd” and views the case as part of an ongoing campaign against the Church. The bishop has refused to testify.
The Investigative Committee reported that more than 20 searches uncovered and seized documents deemed crucial to the case, as well as electronic storage devices, large sums of cash, significant quantities of gold and silver jewelry, numerous fuel coupons registered to commercial companies, and other items.