Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Կամպալայում կայացած Չմիավորման շարժման 19-րդ նախարարական հանդիպմանը հայտարարել է, որ ՀՀ–ն հանձնառու է Հարավային Կովկասում խաղաղության պահպանմանը։
Նա նշել է նաև, որ տրանսպորտային կապուղիների ամբողջական ապաշրջափակումը կբացահայտի տարածաշրջանի լայնածավալ տարանցիկ և առևտրային ներուժը։
Փոխնախարարը հավելել է, որ ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, երբ խաթարվել է բազմակողմ համագործակցությունը է, նվազել է պետությունների միջև փոխվստահությունը, իսկ միջազգային իրավունքը բախվում է մարտահրավերների, Հայաստանը հավատացած է, որ միջազգային հարթակները պետք է միավորեն ջանքերը համարժեք և ժամանակին արձագանք ապահովելու համար:
«Մենք պետք է վճռական լինենք` մեժելու ուժի կիրառումը և ցանկացած գործողություն, որը կխախտի պետությունների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
Կամպալայի հռչակագրի և, ընդհանուր առմամբ, Չմիավորման շարժման օրակարգի առանցքային թեմաներից է Պաղեստինի հարցը։ Այս համատեքստում Հայաստանը շարունակաբար ընդգծել է, որ Պաղեստինի և Իսրայելի ժողովուրդների համար հարատև կայունություն, անվտանգություն, խաղաղություն և բարեկեցություն կարող է երաշխավորվել միայն երկու անկախ հարևան պետությունների գոյությամբ, որտեղ բոլորը կօգտվեն խաղաղ համակեցության առավելություններից: Առաջնորդվելով այս գաղափարով և լինելով երկու պետություն սկզբունքի վաղեմի աջակից՝ Հայաստանը 2024 թ. հունիսին ճանաչել է Պաղեստինի Պետությունը, իսկ այնուհետև՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, հաստատել է դիվանագիտական հարաբերություններ: Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցել է Ֆրանսիայի և Սաուդյան Արաբիայի համանախագահությամբ կազմակերպված Պաղեստինի հարցի խաղաղ կարգավորման և երկու պետություն սկզբունքի իրագործման հարցով միջազգային բարձրաստիճան համաժողովին և սատարել դրա եզրափակիչ փաստաթուղթը՝ Նյու Յորքի հռչակագիրը: Մենք ողջունում ենք Գազայում հրադադարի վերաբերյալ համաձայնությունը՝ ուղղված մարդասիրական օգնության անխափան մատակարարման ապահովմանը և պատանդների ազատ արձակմանը: Եվ որ ամենակարևորն է` բանակցությունները պետք է շարունակեն լինել միակ գործնական ուղին՝ Մերձավոր Արևելքում երկու պետություն սկզբունքի հիման վրա արժանապատիվ և հարատև խաղաղության հասնելու համար:
Հայաստանը լիովին հանձնառու է Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության պահպանմանը և բարգավաճմանը։ Այս տարվա օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքներով նախաստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը, ինչպես նաև ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Միացյալ Նահանգների նախագահի` որպես վկա, համատեղ Հռչակագիրը։ Այն նշանավորում է մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը՝ նոր հնարավորություններ բացելով քաղաքական երկխոսության, առևտրի և ներդրումների համար, այդ թվում՝ Չմիավորման շարժման անդամ պետությունների հետ։
Մենք համոզված ենք, որ տրանսպորտային կապուղիների ամբողջական ապաշրջափակումը կբացահայտի տարածաշրջանի լայնածավալ տարանցիկ և առևտրային ներուժը։ Ավելին, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության և դրա բաղադրիչ մաս հանդիսացող TRIPP նախագծի իրագործումը խթան կհանդիսանա տնտեսական աճի, երկխոսության և մարդկանց միջև շփումների համար՝ նպաստելով ավելի լայն կայունությանը և բարգավաճմանը։ Այս նախաձեռնություններն արտացոլում են Հայաստանի տեսլականը՝ փոխակերպելու մեր տարածաշրջանը մշակույթների և շուկաների կամրջի՝ հիմնված խաղաղության և համագործակցության վրա։ Մենք ակնկալում ենք Չմիավորման շարժման աջակցությունը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը և TRIPP նախագծին։
Եվ վերջապես, 2026 թ. հոկտեմբերին Հայաստանը հյուրընկալելու է Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17): Երկու շաբաթ շարունակ Հայաստանի մայրաքաղաքը Երևանը, կվերածվի գլոբալ բնապահպանական բանակցությունների կենտրոնի, այդ թվում այնպիսի անկյունաքարային թեմաների շուրջ, ինչպիսիք են Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի վերանայումը, ռեսուրսների մոբիլիզացումը, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության և կենսաբազմազանության պահպանության փոխկապակցվածությունը։ Հայաստանյան նախագահությունը ջանք չի խնայի ապահովելու COP17-ի իրապես ներառական և բոլոր շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ անցկացումը՝ համախմբելով կառավարություններին, միջազգային կազմակերպություններին, բնիկ ժողովուրդներին և տեղական համայնքներին, քաղաքացիական հասարակությանը և մասնավոր հատվածին՝ նպատակ ունենալով ձևավորել կենսաբազմազանության պահպանության ուղղությամբ արդյունավետ և նպատակահեն գործողություններ»,–ասել է փոխնախարարը։

Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan reaffirmed Armenia’s commitment to peace and stability in the South Caucasus during the 19th Ministerial Meeting of the Non-Aligned Movement held in Kampala. He emphasized that fully unblocking regional transport routes would unlock vast trade and transit potential.
In his address, Abisoghomonyan noted that, in today’s geopolitical climate, marked by weakened multilateralism, reduced trust between states, and growing challenges to international law, international platforms like the Non-Aligned Movement must act decisively and swiftly.
“We must be resolute in rejecting the use of force and any action that violates the sovereignty and territorial integrity of states,” he stated.
Regarding Palestine, the Deputy Minister reiterated Armenia’s longstanding support for the two-state solution and sustainable peace in the Middle East. He highlighted Armenia’s recognition of the State of Palestine in June 2024 and the establishment of diplomatic relations during the UN General Assembly’s 79th session. Armenia actively participated in the international summit co-hosted by France and Saudi Arabia and endorsed the final declaration, the New York Communiqué. Armenia also welcomed the ceasefire agreement in Gaza, aimed at ensuring humanitarian aid and the release of hostages.
Abisoghomonyan reaffirmed Armenia’s dedication to South Caucasus peace, referencing the August 8 trilateral summit at the White House. There, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and U.S. President Donald Trump signed a joint declaration. Armenian and Azerbaijani foreign ministers preliminarily signed the “Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations.”
“This marks a major step toward peace in our region and opens new opportunities for political dialogue, trade, and investment—including with Non-Aligned Movement member states,” he said.
He stressed the importance of reopening transport routes, particularly through the Crossroads of Peace initiative and its TRIPP component, which aims to promote economic growth, dialogue, and people-to-people contacts. Armenia, he said, envisions a region transformed into a bridge between cultures and markets, rooted in peace and cooperation, and seeks the Non-Aligned Movement’s support for both initiatives.
Finally, he announced that in October 2026, Armenia will host the 17th Conference of the Parties (COP17) to the Convention on Biological Diversity in Yerevan. The event will serve as a global platform for key environmental negotiations, including updates to the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework, resource mobilization, and the interlinkage of biodiversity protection with climate change. Armenia aims to ensure a fully inclusive summit, bringing together governments, Indigenous peoples, civil society, the private sector, and international organizations to drive effective and results-oriented conservation efforts.