ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Վեհափառ Հայրապետին վերաբերող քրեական վարույթ նախաձեռնելը կամ նրա դեմ հետապնդում հարուցելը «քաղաքական նպատակով իշխանությունների գծած սցենարի մաս է»։
Նա նշել է, որ վարչապետը չունի օպերատիվ-հետախուզական, քննչական կամ իրավապահ այլ մարմիններից, դատարաններից մարդկանց մասնավոր կյանքի, գաղտնալսումների վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու իրավունք։
«Ինչպե՞ս կարող է եկեղեցականներին վերաբերող տարիներ առաջվա դեպքերի վերաբերող գաղտնալսումը հայտնվել իշխանական լրատվամիջոցներում։ Սա առաջին հարցն է, որ պետք է առաջանա յուրաքանչյուրիս մոտ։
Այսինքն մենք ունենք իշխանություններ, որոնք իրավապահ մարմիններին օգտագործում են նեղ քաղաքական շահերի համա՞ր կամ հենց իրե՞նք են ապօրինի այլ եղանակներով անում գաղտնալսումներ ու դրանք պահում անգամ տարիներով, որպեսզի իրենց հարմար պահի դրանք օգտագործեն քաղաքական նպատակներով։ Ստացվում է հենց այդպես էլ կա:
Ինչո՞ւ այնպես ստացվեց, որ հենց իշխանական լրատվամիջոցները (ՔՊ կուսակցության պաշտոնաթերթը, Վարչապետի ընտանիքին և ըստ հրապարակային մի շարք աղբյուրների՝ Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալին պատկանող լրատվամիջոցները) տարածեցին ձայնագրությունները, ինչու՞ են գեներացնում հանրային հետաքրքրություն վարկաբեկող նյութերով ու դրանից հետո «շատ պատահաբար հայտնվում» են իրավապահ մարմիններն ու իշխանական պրոպագանդայի մաս կազմող ԶԼՄ-ի հրապարակումները վերցնում են ուսումնասիրության։
Եւս մեկ անգամ հստակ պետք է նշել՝ Վարչապետը չունի օպերատիվ-հետախուզական, քննչական կամ իրավապահ այլ մարմիններից, դատարաններից մարդկանց մասնավոր կյանքի, գաղտնալսումների վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու իրավունք, նրան այդ տվյալները հասանելի չեն: Ավելին, այդ տվյալների գաղտնիությունը պաշտպանված է հենց նրանից:
Վարչապետին իրավունք չունեն փոխանցելու օպերատիվ հետախուզական, այդ թվում՝ ձայնագրությունների վերաբերյալ նյութեր։
Սրանք ՀՀ-ում գործող օրենքի, Սահմանադրության ու միջազգային ուղիղ պահանջներ են, ոչ թե իմ կարծիքը և դրա նպատակը քրեական հետապնդման ու օպերատիվ-հետախուզական գործունեությունը քաղաքական որևէ ու հատկապես Վարչապետի ազդեցությունից պաշտպանելն է ՝ անկախ նրանից, որ [անթույլատրելի կերպով] նրա կողմից են նշանակվում։
Հատկանշական է, որ այս տեղեկությունների տարածմանը զուգահեռ, ՔՊ պատգամավորներն ու իշխանության համախոհները ինտենսիվորեն լծվել են Եկեղեցին արատավորող հրապարակումների տարածմանը՝ փորձելով ստեղծել տպավորություն, թե գործում են օրենքի շրջանակում։
Մեր բազում խնդիրները լուծելու փոխարեն, հսկայական ռեսուրսներ, իրավապահ մարմինների մեծաքանակ ջանքեր ուղղվում են պետությունը թուլացնող, մեր ազգային դիմադրողականությունը քայքայող ապօրինի արարքների վրա, որոնք վրեժխնդրություն են ու նեղ քաղաքական շահերի նպատակ ունեն` նախևառաջ պայմանավորված ադրբեջանական պահանջներով: Սա նվեր է ադրբեջանական իշխանությանը` զավթողական ծրագրերի համար: Իշխանության գործելաոճը վարկաբեկում է հայ ազգին աշխարհում, վիրավորում է մեր արժեքները»,–ասվում է գրառման մեջ։
Թաթոյանը հավելել է, որ այս արատավոր իրավիճակից ոչ մեկ շահած դուրս չի գալու։
«Ակնհայտ է, որ իշխանությունների գործելաոճը բացարձակ նպատակ չունի երկրում հաստատել իրավունքի գերակայություն կամ առհասարակ պայքարել արատավոր երևույթների դեմ. սա ընդամենը հերթական հարվածն է մեր երկրի միջազգային իմիջին, ժողովրդավարությանը և մեր ազգային արժեքներին։ Այս գործելաոճը կոպիտ ոտնահարում է կրոնի և խղճի ազատությունը:
Եթե մեր Եկեղեցու ներսում խնդիրներ էլ կան, ապա դրանք չպետք է լուծվեն նման տարբերակով՝ հասարակությունը կրկին տանելով բաժանման ու ատելության խորացման ճանապարհով։ Կառավարության ղեկավարն ու ՔՊ խմբակցության պատգամավորները, այլ պաշտոնյաները հարցերը նման կերպ լուծելու իրավասություն չունեն։
Եվ վերջում` որպեսզի որևէ մեկը չշահարկի, հատուկ արձանագրում ենք, որ առհասարակ մեզ համար որևէ խախտում ընդունելի չէ, ու բարձրացվող հարցը եկեղեցու բուն ներսի հարց չէ: Պարզապես այնպես են անում, որ որևէ մեկն իշխանության անօրինականությունները չբարձրաձայնի. եթե բարձրաձայնվի, միանգամից այդ մարդուն կդարձնեն խախտումները խրախուսող ու քարոզչական հնարքներով կփակեն իրենց անօրինական պահվածքի հարցը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանին ու նախկին քահանա, կաթողիկոսի նախկին գավազանակիր Աղան աբեղա Երնջակյանին վերագրվող և համացանցում տարածված ձայնագրության վերաբերյալ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

18 Октябрь 2025 - 07:23 AMT
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook заявил, что возбуждение уголовного дела против Верховного Патриарха или преследование в его адрес является частью политического сценария, разработанного властями.
Он подчеркнул, что премьер-министр не имеет права получать информацию о частной жизни граждан, включая данные прослушек и другие сведения оперативно-розыскного характера от следственных или правоохранительных органов и судов.
«Как возможно, чтобы прослушка, связанная с духовными лицами и происходившая годы назад, оказалась в распоряжении проправительственных СМИ? Это первый вопрос, который должен возникнуть у каждого из нас», — написал он.
Татоян задался вопросом, не используют ли власти правоохранительные органы в личных политических целях, а может, и сами осуществляют незаконные прослушивания, храня записи годами, чтобы использовать их в удобный момент. «Выходит, что именно так и происходит», — отметил он.
Он обратил внимание на то, что распространение записи началось именно с проправительственных СМИ — официальной газеты правящей партии «Гражданский договор», СМИ, принадлежащих, по публичным источникам, семье премьер-министра и заместителю руководителя его аппарата. По его словам, эти ресурсы искусственно создают общественный резонанс, после чего правоохранительные органы «случайно» начинают проверку.
Татоян ещё раз напомнил, что премьер-министр не имеет права получать материалы оперативной разведки, в том числе аудиозаписи. «Это прямые требования законодательства Армении, Конституции и международных норм, которые защищают такие данные от политического влияния, в том числе со стороны самого премьера».
Он добавил, что на фоне этой утечки депутаты от правящей партии и её сторонники активно распространяют антиклерикальные публикации, создавая видимость законности своих действий.
«Вместо решения реальных проблем страны огромные ресурсы и силы правоохранителей направляются на незаконные действия, которые ослабляют государство и подрывают нашу национальную устойчивость. Всё это делается из политических мотивов, в том числе во исполнение требований Азербайджана», — заявил он, назвав это «подарком азербайджанской власти для реализации её экспансионистских планов».
По мнению Татояна, действия властей дискредитируют армянский народ на международной арене и наносят удар по его ценностям. Он подчеркнул, что никто не выйдет победителем из этого порочного сценария.
«Очевидно, что действия властей не преследуют цели утвердить верховенство права или бороться с пороками. Это всего лишь очередной удар по международному имиджу Армении, её демократии и национальным ценностям», — добавил он.
Он отметил, что если в Армянской Апостольской Церкви и есть проблемы, решать их таким образом недопустимо: «Это лишь усиливает раскол и ненависть в обществе. Премьер-министр, депутаты и другие официальные лица не имеют полномочий решать такие вопросы подобным образом».
В завершение Татоян уточнил: «Для исключения спекуляций отметим, что мы категорически не приемлем никаких нарушений. Обсуждаемый вопрос не касается внутренней жизни Церкви. Просто всё делается так, чтобы никто не осмелился говорить об угрозах от действий власти: если кто-то осмелится, его тут же объявляют сторонником нарушений и замалчивают с помощью пропаганды».
Криминальное дело возбуждено по факту аудиозаписи, предположительно с участием архиепископа Натана Ованнисяна и бывшего священника, аббата Агана Ернджакяна, распространённой в интернете.