Երևանի ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչ Քրիստինե Վարդանյանը ներկայացրել է նախաձեռնություն, որով առաջարկվել է փողոցներ անվանակոչել Աջափնյակում:
Նախատեսվում է Աջափնյակ վարչական շրջանի Սիլիկյան թաղամասի 5-րդ փողոցը, որը սկսվում է Սիլիկյան 8-րդ փողոցից և հասնում մինչև Սիլիկյան 13-րդ փողոց, վերանվանել ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, հայտնի կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Աճեմյանի անունով, հայտնում է Factor.am-ը։
Նախագիծը ներառվել է ավագանու հոկտեմբերի 23-ի նիստի օրակարգում։ Ըստ ներկայացված որոշման նախագծի, փողոցի անվանափոխման գաղափարի հեղինակը Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանն է՝ ի նշանավորումն Աճեմյանի մահվան 100-րդ տարելիցի։
«Ալեքսանդր Աճեմյանը գրել է վեց սիմֆոնիա, հեղինակել է նաև «Հովվերգական սիմֆոնիետ», «Լորիկը», «Երևանը» սիմֆոնիաները, «Ռեքվիեմ», պոեմ-ռապսոդիա սիմֆոնիկ նվագախմբի համար (1957թ.), վոկալ-գործիքային շարք, ռոմանսներ, երգեր, երաժշտություն թատերական ներկայացումների և կինոնկարների համար: Նա հայ երաժիշտներից առաջինն է եղել, որ սիմֆոնիկ նվագախումբ է մտցրել մարդկային ձայն (սոպրանո), ինչպես օրինակ` նրա երկրորդ սիմֆոնիան: Հեղինակել է հուզական և քնարական բազում երգեր: 1971-87թթ դասավանդել է Երևանի կոնսերվատորիայում: 1975-ին արժանացել է ՀՀ պետական մրցանակի, 1965-ին՝ Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործչի, իսկ 1984-ին՝ ժողովրդական արտիստի կոչման»,- նշվում է որոշման նախագծում։
ՔՊ խմբակցության անդամ Վարդանյանը ներկայացրել է նաև մեկ այլ նախաձեռնություն՝ Սիլիկյան 6-րդ փողոցը (սկսվում է Սիլիկյան 8-րդ փողոցից, ավարտվում Սիլիկյան 11-րդ փողոցում) անվանակոչելու նշանավոր կոմպոզիտոր Արամ Սաթունցի անունով։
Նախաձեռնությունը, ըստ որոշման նախագծի, ևս եկել է կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանի կողմից, ով այս դեպքում ներկայացրել է իր հոր՝ Արամ Սաթունցի ստեղծագործական ավանդը։
«Արամ Սաթունցը ծնվել է Թուրքմենստանի Մերվ (այժմ՝ Մարի) քաղաքում, կոմպոզիտոր Աշոտ Սաթյանի եղբայրն է: 1931-41թթ եղել է Բաքվի, Անդիջանի, Գռոզնիի ժողովրդական գործիքների անսամբլի դիրիժոր: 1938-41թթ սովորել է Բաքվի կոնսերվատորիայի, 1944-47թթ՝ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի կոմպոզիտորական դասարաններում:
1941-44թթ մասնակցել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմին: 1945թ-ից աշխատել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում՝ որպես երաժշտական բաժնի վարիչ, 1949-74թթ՝ Հայաստանի ռադիոյի և հեռուստատեսության պետական կոմիտեում՝ որպես երաժշտական խմբագրության գլխավոր խմբագիր, ապա երաժշտական ձևավորումների խմբագրության պատասխանատու խմբագիր:
Գրել է «Ատամնաբույժն արևելյան» երաժշտական կատակերգությունը (ըստ Հ.Պարոնյանի, 1938թ.), «Զանգեզուր» սիմֆոնիկ պոեմը (1947թ.), «Վերածնված նաիրյան երկրի երգերը» վոկալ-սիմֆոնիկ շարքը (1979թ.), «Ժողովրդի սխրանքն անմահ է» կանտատը (1980թ.), «Տոնական պարային սյուիտ» փողային նվագախմբի համար (1967թ., Ալեքսանդրովի անվան մեդալ, 1974թ.), «Հայկական ֆանտազիա» (1960թ.) և «Օլիմպիական սպորտային պարային սյուիտ» (1980թ.)՝ էստրադային-սիմֆոնիկ նվագախմբի համար, կամերային-գործիքային երկեր (Սոնատ-պոեմ դաշնամուրի համար, 1946թ. և այլն), բազմաթիվ երգեր, ռոմանսներ, պարեր, քայլերգեր, երաժշտություն կինոնկարների և դրամատիկ ներկայացումների համար: Հրատարակվել է կոմպոզիտորի երգերի 3 ժողովածու (1969թ., 1975թ., 1983թ.): Կազմել և խմբագրել է մանկական երգերի ժողովածուներ: 1975թ. արժանացել է Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործչի, 1985թ.՝ ժողովրդական արտիստի կոչման»,- նշված է որոշման նախագծում։
«Հանրապետություն» խմբակցությունն էլ ներկայացրել է մեկ այլ վերանվանման առաջարկ՝ Աջափնյակ և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջաններում տեղակայված Լենինգրադյան փողոցը անվանակոչել բարերար Քըրք Քըրքորյանի անունով։
Եթե Քըրքորյանի անվան առաջարկը ենթակա է նիստի ընթացքում քննարկման, ապա ՔՊ խմբակցության ներկայացրած նախագծերը չզեկուցվող են, այսինքն՝ ավագանու հոկտեմբերի 23-ի նիստում քննարկման չեն դրվելու, այլ միայն քվեարկության։

18 Октябрь 2025 - 07:25 AMT
Представитель фракции «Гражданский договор» в Совете старейшин Еревана Кристине Варданян представила инициативу о присвоении названий улицам в административном районе Ачапняк, сообщает Factor.am .
Согласно проекту, пятая улица жилого квартала Силикян (от Силикян 8 до Силикян 13) будет переименована в честь народного артиста Армянской ССР, известного композитора Александра Аджемяна. Инициатива принадлежит председателю Союза композиторов Армении Араму Сатяну и приурочена к 100-летию со дня смерти Аджемяна. Проект включен в повестку заседания Совета старейшин на 23 октября.
Аджемян — автор шести симфоний, в том числе «Пасторальной симфониетты», симфоний «Лорик» и «Ереван», «Реквиема», симфонической поэмы-рапсодии (1957), вокально-инструментальных циклов, романсов, песен, театральной и кино-музыки. Он первым среди армянских композиторов ввел человеческий голос (сопрано) в симфонический оркестр — пример тому его вторая симфония. С 1971 по 1987 год преподавал в ереванской консерватории. Лауреат Государственной премии Армении (1975), заслуженный деятель искусств (1965), народный артист (1984).
Варданян также представила проект переименования Силикян 6-й улицы (между Силикян 8 и 11) в честь композитора Арама Сатунца. Инициатива также исходит от Арама Сатяна и направлена на увековечивание творческого наследия его отца.
Арам Сатунц родился в городе Мерв (ныне Мары, Туркменистан), брат композитора Ашота Сатяна. В 1931–1941 годах был дирижёром ансамблей народных инструментов в Баку, Андижане и Грозном. Учился в бакинской консерватории, затем в ереванской консерватории имени Комитаса. Участник Второй мировой войны. Работал заведующим музыкальным отделом на киностудии «Арменфильм» (с 1945 года), главным редактором музыкальной редакции, а затем ответственным редактором по музыкальному оформлению на Радио Армении (1949–1974).
Среди его сочинений: музыкальная комедия «Зубной врач восточный» (1938), симфоническая поэма «Зангезур» (1947), вокально-симфонический цикл «Песни возрождённой Наирийской страны» (1979), кантата «Подвиг народа бессмертен» (1980), танцевальная сюита для духового оркестра (1967), «Армянская фантазия» (1960), «Олимпийская спортивная танцевальная сюита» (1980), камерная музыка, песни, романсы, марши, музыка к фильмам и спектаклям. Изданы три сборника его песен (1969, 1975, 1983), составлены и отредактированы детские песенные сборники. Заслуженный деятель искусств Армении (1975), народный артист (1985).
Фракция «Республика» также представила предложение переименовать улицу Ленинградян, проходящую через районы Ачапняк и Малатия-Себастия, в честь мецената Кирка Керкоряна.
Если предложение о Керкоряне будет обсуждаться на заседании, то инициативы фракции «Гражданский договор» отнесены к проектам без доклада, то есть будут поставлены на голосование без обсуждения 23 октября.