ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 21-ին Ժնևում հանդիպում կունենա Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսի ղեկավար Սահիբա Գաֆարովայի հետ։ Այդ մասին նա հայտնել է Տելեգրամի իր ալիքում։
Երկու կողմերը Ժնևում մասնակցելու են Միջխորհրդարանական միության 151-րդ վեհաժողովին։
«Մեկնում եմ Ժնև, որտեղ տեղի է ունենալուՄիջխորհրդարանական միության 151-րդ վեհաժողովը, որին մասնակցելու է ՀՀ պատվիրակությունը։
Հոկտեմբերի 21–ին հանդիպելու եմ Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսի ղեկավար Սահիբա Գաֆարովայի հետ, վաղուց չենք հանդիպել: Կարծում եմ, որ ստեղծված իրավիճակում հանդիպումը շատ կարևոր է, քանի որ մեր երկու երկրների հանրության միջև վստահության վերականգնման հարց կա, որը, որ խորհրդարանականները թերևս ամենալավ կերպով կարող են լուծել: Հուսամ, որ հանդիպումը լավ կանցնի», – ասել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Վերջին անգամ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ու Ադրբեջանի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան հանդիպել էին 2025-ի ապրիլին Սանկտ Պետերբուրգում, որտեղ մասնակցում էին ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի 58–րդ լիագումար նիստին:

Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan will meet with Sahiba Gafarova, Speaker of Azerbaijan’s Milli Majlis, on October 21 in Geneva. Simonyan shared the news via his Telegram channel.
Both parliamentary leaders will attend the 151st Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU), taking place in Geneva.
“I’m heading to Geneva for the 151st Inter-Parliamentary Union Assembly, where the Armenian delegation will participate,” Simonyan stated. “On October 21, I’ll meet with Sahiba Gafarova, Speaker of the Azerbaijani Parliament. It’s been a while since we last met. I believe this meeting is highly important, especially given the current situation. Restoring public trust between our two countries is essential, and parliaments are perhaps the best avenue for achieving that. I hope the meeting goes well,” he added.
The last meeting between Alen Simonyan and Sahiba Gafarova took place in April 2025 in St. Petersburg, during the 58th plenary session of the CIS Interparliamentary Assembly.