Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սուրբ Աթոռ (Վատիկան) կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հռոմի Սուրբ Նիկողայոս Հայ Կաթողիկե եկեղեցուն կից Լևոնյան վարժարանում հանդիպել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարք Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տեր Տեր Ռաֆայել Պետրոս ԻԱ (21-րդ) Մինասյանի և վարժարանի սաների հետ։
Հանդիպման ընթացքում հարցուպատասխանի ձևաչափով քննարկվել են Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականության հարցեր, առկա հիմնախնդիրները, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացը, տարածաշրջանային զարգացումները, ինչպես նաև առկա մարտահրավերների հաղթահարմանն ուղղված քայլերը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև քրիստոնեական արժեքների տարածման և պահպանության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների, ինչպես նաև այլ հոգևոր և հասարակական թեմաների շուրջ։
Հանդիպման ավարտին Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարք Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տ.Տ. Ռաֆայել Պետրոս ԻԱ (21-րդ) Մինասյանը վարչապետ Փաշինյանին է նվիրել Սուրբ Իգնատիոս Մալոյանի շուրջառից մասունք՝ եկեղեցական զգեստ, որը օգտագործվում է Պատարագի ժամանակ և պահվում է Զմմառի (Լիբանան) վանքի թանգարանում։
Կաթողիկոս-Պատրիարքը վարչապետին է հանձնել նաև հուշամեդալ՝ պատրաստված ի հիշատակ հոկտեմբերի 19-ին Վատիկանում տեղի ունեցած սրբադասման արարողության։
Վատիկանում, Սուրբ Պետրոսի հրապարակում, տեղի է ունեցել Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի և ևս վեց Երանելիների սրբադասման արարողությունը, որը հանդիսապետել է Նորին Սրբություն Լևոն XIV-րդ Պապը։ Արարողությանը ներկա է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Սրբադասման արարողության ընթացքում ի պատիվ Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի հնչել է նաև հայերեն աղոթք։

В рамках рабочего визита в Ватикан премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился с Католикосом-Патриархом Киликийской Армянской Католической Церкви Его Блаженством Рафаэлем Петросом XXI Минасяном и учащимися Левоновской семинарии при армянской католической церкви Святого Николая в Риме.
В ходе встречи в формате вопрос-ответ обсуждались вопросы внутренней и внешней политики Армении, актуальные проблемы, процесс установления мира между Арменией и Азербайджаном, региональные события и шаги по преодолению существующих вызовов.
Стороны также обменялись мнениями о работе по распространению и сохранению христианских ценностей, а также обсудили другие духовные и общественные темы.
В завершение встречи Католикос-Патриарх Рафаэл Петрос XXI Минасян передал премьер-министру Пашиняну реликвию — часть облачения Святого Игнатия Малояна, литургическую одежду, которая хранится в музее монастыря Зммара в Ливане.
Он также вручил памятную медаль, изготовленную в честь церемонии канонизации, прошедшей в Ватикане 19 октября.
На площади Святого Петра в Ватикане состоялась церемония канонизации архиепископа Игнатия Малояна и ещё шести Блаженных, которую возглавил Его Святейшество Папа Франциск. На церемонии присутствовал премьер-министр Армении Никол Пашинян. Во время службы прозвучала молитва на армянском языке в честь святого Малояна.