ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Չորրորդ Հանրապետություն» փոդքասթին և անդրադարձել է թե՛ երկրի ներքին ու արտաքին զարգացումներին, թե՛ տարածաշրջանային ու գլոբալ գործընթացներին։ Նա նշել է, որ քաղաքականության մեջ իր հայտնվելու և քաղաքականությամբ զբաղվելու պատճառն ի սկզբանե եղել է ղարաբաղյան կոնֆլիկտը, հայտնում է «Հայկական ժամանակը»։
«Ես չգիտեմ, եթե Ղարաբաղյան շարժումը չլիներ, ես քաղաքականությամբ կզբաղվեի՞, թե՝ չէի զբաղվի։ Իմ՝ քաղաքականությամբ զբաղվելու շարժառիթը եղել է Ղարաբաղյան կոնֆլիկտը։
Եվ ընդհանրապես, մեր ամբողջ քաղաքական ինքնությունը կապված է եղել Ղարաբաղի հետ։ Այն, ինչ կատարվել է հետո, դա հեղափոխականի էվոլյուցիան է»,- նշել է նա։
Ավելի վաղ Փաշինյանն ասել է, թե Ղարաբաղյան շարժումը չպետք է շարունակվի։
«Այո, մենք չենք շարունակելու Ղարաբաղի շարժ, ուզում եք՝ թռեք վերև, ուզում եք՝ իջեք ցած: Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական դիրքորոշումը, եթե Հայաստանի ժողովուրդը համաձայն չլինի իմ այս դիրքորոշման հետ, վաղը, վաղը չէ, մյուս օրը, որևէ պահի կդադարեմ լինել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ»,–ասել էր 2025–ի մարտին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в подкасте «Четвёртая Республика», где обсудил внутренние и внешнеполитические процессы, а также региональные и глобальные вызовы. По его словам, причиной его политической активности с самого начала стал карабахский конфликт, сообщает «Армянское время».
«Я не знаю, занялся бы политикой, если бы не было Карабахского движения. Моим мотивом заниматься политикой стал карабахский конфликт», — отметил Пашинян.
Он подчеркнул, что вся политическая идентичность страны долгое время была связана с Карабахом. «Все, что произошло после — это эволюция революционера», — добавил он.
Ранее, в марте 2025 года, Пашинян заявил, что карабахское движение не должно продолжаться. «Да, мы не будем продолжать Карабахское движение. Хотите — прыгайте вверх, хотите — спускайтесь вниз. Это официальная позиция Республики Армения. Если народ Армении с ней не согласен, я в любой момент — завтра, послезавтра — перестану быть премьер-министром», — говорил он.