Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Իտալիայում ՀՀ դեսպանություն: Վարչապետը դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանի ուղեկցությամբ շրջել է դեսպանությունում, շփվել աշխատակազմի հետ:
Վլադիմիր Կարապետյանը մանրամասներ է ներկայացրել դեսպանության գործունեության, Իտալիայի Կառավարության հետ համագործակցության ընթացքի վերաբերյալ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է նաև Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանություն։
Վարչապետը Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպան Բորիս Սահակյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել դեսպանությունում, ծանոթացել աշխատանքային պայմաններին և դեսպանության գործունեությանը։
Քննարկվել են դեսպանության և Սուրբ Աթոռի համագործակցության ընթացիկ հարցերը, ինչպես նաև Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղղությունները։
Փաշինյանը Վատիկանում մասնակցել է արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի և ևս վեց Երանելիների սրբադասման արարողությանը, որը հանդիսապետել է Նորին Սրբություն Լևոն XIV-րդ Պապը։ Սրբադասման արարողության ընթացքում ի պատիվ Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի հնչել է նաև հայերեն աղոթք։

Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Embassy of Armenia in Italy, where he toured the premises accompanied by Ambassador Vladimir Karapetyan and met with the diplomatic staff.
Ambassador Karapetyan briefed the Prime Minister on the embassy's activities and ongoing cooperation with the Italian government.
Pashinyan also visited the Embassy of Armenia to the Holy See, where he was guided by Ambassador Boris Sahakyan. He inspected the working conditions and familiarized himself with the embassy's operations.
Discussions focused on current collaboration between the embassy and the Holy See, as well as prospects for further developing Armenia–Vatican relations.
While in Vatican City, Pashinyan attended the canonization ceremony of Archbishop Ignatius Maloyan and six other Blesseds, presided over by Pope Francis. A prayer in Armenian was offered in honor of Archbishop Maloyan during the ceremony.