Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Իտալիայում ՀՀ դեսպանություն: Վարչապետը դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանի ուղեկցությամբ շրջել է դեսպանությունում, շփվել աշխատակազմի հետ:
Վլադիմիր Կարապետյանը մանրամասներ է ներկայացրել դեսպանության գործունեության, Իտալիայի Կառավարության հետ համագործակցության ընթացքի վերաբերյալ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է նաև Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանություն։
Վարչապետը Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպան Բորիս Սահակյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել դեսպանությունում, ծանոթացել աշխատանքային պայմաններին և դեսպանության գործունեությանը։
Քննարկվել են դեսպանության և Սուրբ Աթոռի համագործակցության ընթացիկ հարցերը, ինչպես նաև Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղղությունները։
Փաշինյանը Վատիկանում մասնակցել է արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի և ևս վեց Երանելիների սրբադասման արարողությանը, որը հանդիսապետել է Նորին Սրբություն Լևոն XIV-րդ Պապը։ Սրբադասման արարողության ընթացքում ի պատիվ Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի հնչել է նաև հայերեն աղոթք։

20 Октябрь 2025 - 07:33 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил посольство Армении в Италии, где в сопровождении посла Владимира Карапетяна осмотрел здание и пообщался с персоналом.
Посол представил Пашиняну подробную информацию о деятельности посольства и ходе сотрудничества с правительством Италии.
Премьер-министр также посетил посольство Армении при Святом Престоле. В сопровождении посла Бориса Саакяна он ознакомился с условиями работы и деятельностью дипмиссии.
Обсуждались текущие вопросы взаимодействия со Святым Престолом, а также возможные направления углубления армяно-ватиканских отношений.
Во время визита в Ватикан Пашинян принял участие в церемонии канонизации архиепископа Игнатия Малояна и ещё шести Блаженных, которую возглавил Папа Франциск. В честь архиепископа Малояна во время службы прозвучала молитва на армянском языке.