ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Բաքվում շարունակվող կեղծ դատավարության ընթացքում արձանագրվել են մի շարք ուշագրավ դրվագներ, որոնք վկայում են գործընթացի կեղծ բնույթի մասին։
Նա նշել է, որ Բաքվում պատանդի կարգավիճակ ունեցող հայերը որքան հնարավոր է դիմադրում են և ի ցույց են դնում ադրբեջանական մեղադրանքի թշվառությունը։
«Նախորդ լսումների ժամանակ Լևոն Մնացականյանը, Դավիթ Իշխանյանը և Դավիթ Բաբայանը իրենց անհամաձայնությունն են հայտնել հարցազրույցներից, առցանց ռեսուրսներից և սոցիալական ցանցերից վերցված հայտարարությունների հիման վրա կազմված փաստաթղթերում պարունակվող բազմաթիվ դրույթների վերաբերյալ։
Այն, որ Ադրբեջանն ըստ նախապես պլանավորված սցենարի ու տրամադրության է շարժվում, դա ի սկզբանե պարզ էր, սակայն կարևոր է, որ տեղում պատանդի կարգավիճակ ունեցող հայերը որքան հնարավոր է դիմադրում են և ի ցույց դնում ադրբեջանական մեղադրանքի թշվառությունն ու «դատավարությանն» ուղեկցող կեղծիքները:
Դավիթ Իշխանյանը նույնիսկ պահանջ է ներկայացրել դատարանին, որպեսզի ՊԲ նախկին հրամանատար Կամո Վարդանյանին վերագրվող գաղտնի հրամանն իրենց ներկայացվի, որովհետև այն դատին ընթերցվել է, սակայն դրա հավաստիացումը ապացուցող որևէ փաստ չկա:
ՀՀ իշխանությունների Բաքվի կեղծ դատավարության ընթացքին անհաղորդ մնալը, ազատել է Ադրբեջանի թևերը ազատ ստեղծագործելու և կեղծիքների մի մեծ տրցակ վերագրելու ՀՀ և Արցախի մեծ թվով պետական գործիչների, զինվորականների և ազգային ազատագրական պայքարի նվիրյալների»,-գրել է նա։

20 Октябрь 2025 - 09:06 AMT
Секретарь парламентской фракции «Имею честь» Тигран Абраамян написал на своей странице в Facebook, что в ходе продолжающегося «показательного процесса» в Баку зафиксированы примечательные эпизоды, свидетельствующие о сфабрикованном характере дела.
Он отметил, что армяне, находящиеся в плену в Баку, делают всё возможное, чтобы противостоять обвинениям, и наглядно демонстрируют слабость азербайджанской позиции.
«На предыдущих заседаниях Левон Мнацаканян, Давид Ишханян и Давид Бабаян выразили несогласие с многочисленными пунктами в документах, основанных на интервью, онлайн-источниках и публикациях в соцсетях», — написал Абрахамян.
По его словам, хотя изначально было ясно, что Азербайджан действует по заранее написанному сценарию, важно, что армяне, оказавшиеся в статусе заложников, сопротивляются и обнажают абсурдность предъявленных обвинений и сопровождающих «суд» фальсификаций.
Давид Ишханян, по его словам, даже потребовал от суда представить так называемый секретный приказ, приписываемый бывшему командующему Армии обороны Камо Варданяну, который был зачитан на заседании, но никак не подтверждён документально.
Абраамян также раскритиковал молчание властей Армении, заявив, что оно развязало руки Азербайджану в фабрикации обвинений против множества армянских и арцахских государственных и военных деятелей, а также участников национально-освободительного движения.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки армянского населения Арцаха, Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Арайика Арутюняна, а также бывшего госсекретаря Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других бывших руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут повлечь пожизненное заключение. Показательный суд над ними стартовал 17 января в Баку.