ՇՄՆ նախկին փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանը նշանակվել է Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավար։ Այդ մասին Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ։
«Նոր նշանակում ունենք, Տիգրան Գաբիրելյանը նշանակվել է Երևանի Շենգավիթ շրջանի վարչական ղեկավար»,-ասել է նա և հաջողություն մաղթել նորանշանակ պաշտոնյային, հայտնում է Panorama.am-ը։
Համբարձում Մաթևոսյանի ՇՄ նախարար նշանակվելուց հետո, Տիգրան Գաբրիելյանը միակ փոխնախարարn էր, որ չվերանշանակվեց իր պաշտոնում։ Երկու ամիս անց նա նշանակվեց վարչական շրջանի ղեկավար։

Tigran Gabrielian, former Deputy Minister of Environment, has been appointed head of the Shengavit administrative district in Yerevan. The announcement was made by Mayor Tigran Avinyan during a city hall executive meeting.
“We have a new appointment—Tigran Gabrielian has been named head of Shengavit District in Yerevan,” Avinyan stated, wishing the new official success in his role, according to Panorama.am .
Following Hambardzum Matevosyan’s appointment as Minister of Environment, Gabrielian was the only deputy minister not reappointed. Two months later, he has taken over as district head.