«Հայաքվե» նախաձեռնությունն, անդրադառնալով քաղաքական ուժերի դիրքավորմանը, նշել է, որ գուցե առանձին վերցրած որևէ ընդդիմադիր ուժ այս պահին չունի ավելի բարձր վարկանիշ, քան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, բայց դրանից չի հետևում, որ մինչև ընտրությունները չի ունենա։
Ըստ նախաձեռնության՝ մինչև ընտրություններ «իշխանության համար շատ տհաճ անակնկալներ կարող են լինել»։
«Ի վերջո, ընտրությունները սրանից ամիսներ անց են, մինչև այդ շատ բան կարող է փոխվել: Իշխանության համար շատ տհաճ անակնկալներ կարող են լինել, որոշ ընդդիմադիր առաջնորդներ կարող են շատ ավելի բարձր վարկանիշ ձեռք բերել, քան իշխանությունը: Ի վերջո, բացառված չէ մեծ ընդդիմադիր դաշինքի ձևավորումը: Սա տարբերակներից մեկն է։
Կարող է նաև պարզվել, որ ընտրություններին մասնակցում է մի քանի ընդդիմադիր դաշինք, և միասին վերցրած` նրանք ավելի մեծ քանակությամբ ընտրողների ձայներ են ստանում, քան իշխանությունը, և կարողանում են պայմանավորվել փոխադարձ ընդունելի թեկնածուի շուրջ։ Այդպես եղավ, օրինակ, Գյումրիում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

20 Октябрь 2025 - 09:42 AMT
Инициатива «Айакве», анализируя расстановку политических сил, отметила, что хотя в данный момент ни одна из оппозиционных сил по отдельности не имеет более высокого рейтинга, чем премьер-министр Никол Пашинян, это не означает, что ситуация не изменится до выборов.
По мнению авторов, «власти могут столкнуться с очень неприятными сюрпризами перед выборами».
«В конце концов, до выборов остаются месяцы, и многое может измениться. Власти могут ожидать неприятные сюрпризы, а некоторые оппозиционные лидеры могут добиться значительно более высокого рейтинга, чем правящая команда. Не исключено формирование широкой оппозиционной коалиции. Это один из возможных сценариев.
Может случиться и так, что в выборах примут участие несколько оппозиционных блоков, которые в совокупности наберут больше голосов, чем власть, и смогут договориться о кандидатуре, приемлемой для всех. Именно так произошло, например, в Гюмри», — говорится в заявлении.