Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է Արզումանյան 10 և 17 հասցեներում չորրորդ կարգի վթարային շենքերի վերակառուցման ծրագրին՝ ընդգծելով դրա կենսական անհրաժեշտությունը։
Նա նշել է, որ թեև Երևանի քաղաքապետարանը չունի իրավական պարտավորություն ծրագրի իրականացման հարցում, այնուամենայնիվ այն նախաձեռնել է՝ բնակիչների կյանքի ու անվտանգության համար վտանգներից խուսափելու նպատակով, հայտնում է Radar Armenia-ն։
«4-րդ կարգի վթարային շենքում բնակարաններն ու հասարակական տարածքներն արժեն 0 դրամ, քանի որ դրանք փլուզման վտանգի տակ են», – նշել է Ավինյանը։
Քաղաքապետը հիշեցրել է, որ քաղաքային իշխանությունները բնակիչներին առաջարկել են վերաբնակեցման նախագիծ, որի համաձայն՝ այդ տարածքում կկառուցվի նոր շենք, իսկ բնակիչները կստանան նոր բնակարաններ՝ ներկայիս անօգտագործելի տարածքների փոխարեն։
«0 դրամը պետք է վերածվի բնակարանի, և բոլոր նրանք, ովքեր դատական գործընթացներով խոչընդոտում են, պետք է գիտակցեն իրենց պատասխանատվությունը», – ասել է նա։
Տիգրան Ավինյանը հավելել է, որ իրեն չեն հետաքրքրում հայցադիմումների մերժման պատճառները, անկախ նրանից՝ տեխնիկական են, թե այլ բնույթի։ Նա ընդգծել է, որ բնակիչները հաճախ չեն գիտակցում իրական վտանգը։
«Ի՞նչ է լինելու վերջում, ի՞նչ են պատկերացնում: Այդ ձգձգումներով ի՞նչ ենք անելու: Ասեմ՝ եթե խնդիրը չլուծվի, մի օր այդ շենքերը պարզապես կփլվեն, և պատասխանատվությունը, առաջին հերթին, կրելու են նրանք, ովքեր ամեն կերպ խոչընդոտում են ծրագրի իրականացմանը», – հայտարարել է նա։
Նույն հայտարարությունն Ավինյանն արել էր նաև 2024–ի հոկտեմբերին։ 16 գույքերի չկնքված պայմանագրեր կան: Դատական գործընթացները շարունակվում են:

20 Октябрь 2025 - 09:29 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян вновь поднял вопрос о проекте реконструкции аварийных домов четвёртой категории по адресам Арзуманян 10 и 17, подчеркнув его жизненно важную необходимость.
Как сообщает «Radar Armenia», он заявил, что, несмотря на отсутствие юридического обязательства, мэрия инициировала проект для предотвращения угрозы жизни и безопасности жителей.
«Квартиры и общественные пространства в аварийных зданиях четвёртой категории стоят 0 драмов, потому что находятся под угрозой обрушения», — отметил он.
Мэр напомнил, что власти предложили жителям проект переселения: на месте старых домов будет построено новое здание, а владельцы получат квартиры взамен непригодных помещений.
«Ноль драмов должен превратиться в квартиру, и все, кто препятствует процессу через суд, должны осознавать свою ответственность», — добавил он.
Авинян подчеркнул, что его не интересуют причины отклонения исков, и заявил, что жители часто не осознают реальную опасность.
«Что они себе представляют в итоге? Что мы добьемся этими затяжками? Скажу прямо: если проблема не будет решена, однажды эти здания просто рухнут. И ответственность прежде всего понесут те, кто всячески препятствует реализации проекта», — заявил он.
Подобное заявление Авинян делал и в октябре 2024 года. На сегодняшний день не подписаны договоры по 16 объектам, судебные процессы продолжаются.