Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Մելքոնյանը Գյումրու քաղաքապետարանի շենքի մոտ լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը «չի հաշտվել Գյումրիի ընտրություններում կրած պարտության փաստի հետ և ներկայումս փորձում է ամեն գնով վերահսկողություն հաստատել քաղաքի նկատմամբ»։
«Սրանով չեն բավարարվելու, անցնելու են նաև այն քաղաքներին, որտեղ ընդդիմադիր քաղաքապետեր կան»,- նշել է Մելքոնյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Պատգամավորի խոսքով՝ Վարդան Ղուկասյանը կանխազգացել է նման զարգացումների հավանականությունը, և այդ պատճառով էլ չի ցանկացել, որ փոխքաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնի ՔՊ-ից ընտրված ավագանու անդամ՝ թույլ չտալու համար, որ քաղաքը հայտնվի իշխող ուժի ձեռքում։
«ՔՊ անդամների վարքագծից արդեն պարզ էր, որ գնալու են այսպիսի գործողության»,- նշել է Մելքոնյանը։
Իշխանական պատգամավորների այն հայտարարություններին, որոնք վերաբերում են Վարդան Ղուկասյանի դեմ սկսված հանրային քրեական հետապնդմանը, Մելքոնյանը արձագանքել է՝ նշելով, որ այս գործընթացում հերթական անգամ ոտնահարվել է անմեղության կանխավարկածը։
Հոկտեմբերի 1-ին Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է. «Արդեն 6 ամիս է, որ Գյումրին կառավարում է մի կլան, որի ղեկավարը, կամ շատերն են ճանաչում՝ Վարդանիկը, կամ ըստ մեղադրանքի` համայնքային բրուշատկաներ գողացողի հայրն այս ընթացքում այնքան է իրեն արդեն թույլ տվել արտահայտություններ, որ վերջերս հրապարակային կերպով կասկածի տակ դրեց Հայաստանի ինքնիշխանությունը։…Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության դեմ հայտարարություններ անողներին մենք պետք է դուրս շպրտենք քաղաքական ու հանրային դաշտից»։
Հոկտեմբերի 17-ին Վարդան Ղուկասյանը արձագանքել է այդ հայտարարությանը՝ իրավապահների ուշադրությունը հրավիրելով վարչապետի խոսքերին։ Նրա խոսքով՝ Փաշինյանն իր խոսքի համար պետք է պարզաբանում տա, քանի որ «հանրային դաշտից դուրս շպրտել» արտահայտությունը, ըստ Ղուկասյանի, կարող է նշանակել կյանքի իրավունքից զրկում։

20 Октябрь 2025 - 11:59 AMT
Депутат Национального собрания Мгер Мелконян, представляющий фракцию «Армения», у здания мэрии Гюмри в беседе с журналистами заявил, что «“Гражданский договор” не примирился с фактом поражения на выборах в Гюмри и сейчас всеми способами пытается установить контроль над городом», — сообщает «Sputnik Армения».
Он отметил, что они на этом не остановятся и перейдут к другим городам, где избраны оппозиционные мэры.
По словам депутата, Вардан Гукасян предчувствовал возможность такого развития событий и по этой причине не хотел, чтобы на пост заместителя мэра был назначен член совета от «Гражданского договора», дабы не допустить захвата города правящей силой.
«По поведению членов “Гражданского договора” уже было понятно, что они пойдут на такие действия», — сказал Мелконян.
В ответ на заявления депутатов от власти, касающиеся начатого в отношении Вардана Гукасяна публичного уголовного преследования, Мелконян отметил, что в этом процессе вновь нарушается презумпция невиновности.
1 октября в Национальном собрании премьер-министр Никол Пашинян заявил: «Уже шесть месяцев Гюмри управляется кланом, во главе которого стоит Варданик — или, как многие знают, отец обвиняемого в краже брусчатки у общины. За это время он позволил себе такие заявления, что недавно публично поставил под сомнение суверенитет Армении… Мы должны вытеснить из политического и общественного поля всех, кто делает заявления против суверенитета Республики Армения».
17 октября Вардан Гукасян отреагировал на это заявление, призвав правоохранительные органы обратить внимание на слова премьера. По его словам, Пашинян должен объяснить свои высказывания, поскольку выражение «вытеснить из общественного поля», по мнению Гукасяна, может означать лишение права на жизнь.