«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության գյումրեցի պատգամավոր Էմմա Պալյանն ասել է, որ, ըստ ահազանգերի, Գյումրիի մանկապարտեզներից ծնողներին զանգահարում են և պահանջում տանել երեխաներին, քանի որ գնալու են հրապարակ։
«Հարյուրավոր քաղաքացիներից ահազանգ ենք ստացել, որ զանգում են ծնողներին, ասում են՝ եկեք երեխաներին տարեք, մենք պետք է գնանք հրապարակ՝ ի պաշտպանություն Վարդան Ղուկասյանի»,- ասել է Պալյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
«Պարտադրանք է, սպառնում են, որ եթե չեկաք հրապարակ, չմասնակցեցիք էդ ցույցին, չեք լինելու ձեր տեղերում»,- նշել է պատգամավորը՝ հավելելով, որ փորձ է արվում քաղաքը պարալիզացնել։
«Վստահ եմ՝ ամեն ինչ շատ արագ կարգավորվելու է, Գյումրիի ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն իր լիազորությունների շրջանակում, վստահ եղեք, կգործի։ Իրենց ենթակայության տակ գործող կառույցների աշխատակիցներին ստիպողաբար տարել, լցրել են հրապարակ, ստիպում են, որ այստեղ ներկա գտնվեն։ Բայց «մեծաթիվ» մարդիկ չկան, ինչպես ներկայացնում են, փորձում են իմիտացիա ստեղծել, որ իրենց կողքին մարդիկ կան կանգնած։ Դրանք իրենց թաղի ներկայացուցիչներն են, վատ իմաստով, հայտնի դեմքեր են։ Վստահ եմ՝ Գյումրիում շատ արագ ամեն ինչ հունի մեջ կընկնի»,-նշել է նա։
Գյումրիի ավագանու անդամ Քնարիկ Հարությունյանը ևս անդրադարձել է հարցին՝ ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակելով տեսանյութեր այն մասին, թե ինչպես է այցելել մանկապարտեզներ, որոնք, նրա պնդմամբ, աշխատանքային ժամերին փակ են։ Հարությունյանն արդեն եղել է «Գոհար», «Լիլիթ», «Թոռնիկ Մանուշակ», «Ձյունիկ» մանկապարտեզներում և փաստել՝ դռները փակ են եղել։
Իսկ Վարդան Ղուկասյանի խորհրդական Լիլիթ Աղեկյանը իր հերթին նշել է, որ իրավապահների գործողությունների հետևանքով են խաթարվել քաղաքային ծառայությունները։ Նրա խոսքով՝ քաղաքապետարանի ամբողջ տեխնիկան, ներառյալ՝ աղբահավաք և ջրցան մեքենաները, տարվել են Ախուրյանի հատուկ պահպանվող տարածք, ինչը դիտարկում է որպես ծրագրված գործողություն քաղաքը պարալիզացնելու նպատակով։
«Տեղեկացա, որ Գյումրիի քաղաքապետարանի ամբողջ տեխնիկան տարված է։ Ջրցանները և աղբահավաք մեքենաները տարվել են Ախուրյանի պահպանվող հատուկ տարածք։ Հատուկ գործողություն են արել, քաղաքն էլ են պարալիզացրել։ Մեքենաները դուրս են եկել աղբ հավաքելու, պարզվում է՝ վարորդների հետ միասին տարվել են»,- նշել էր Աղեկյանը։

20 Октябрь 2025 - 12:26 AMT
Гюмрийский депутат от фракции «Гражданский договор» Эмма Палян заявила, что поступают массовые сигналы о том, как в детских садах Гюмри звонят родителям с просьбой забрать детей — сотрудники должны отправиться на митинг в поддержку Вардана Гукасяна.
«Сотни граждан пожаловались, что им звонят и говорят: “Придите, заберите детей, мы идем на площадь поддержать Вардана Гукасяна”», — сказала она, передаёт Factor.am .
По её словам, на работников оказывается давление: «Их принуждают — угрожают, что если не пойдут на митинг, лишатся работы». Палян уверена, что это попытка парализовать город.
Она добавила, что фракция «Гражданского договора» в городском совете будет действовать в рамках своих полномочий и подчеркнула, что число участников митинга преувеличено. «Это не массовая поддержка, как представляют. Там стоят люди, известные в плохом смысле. Уверена, что в Гюмри ситуация вскоре стабилизируется», — отметила она.
Член совета Гюмри Кнарик Арутюнян также прокомментировала ситуацию, опубликовав на Facebook видео, как посещала детские сады «Гоар», «Лилит», «Торник Манушак» и «Дзюник», которые, по её словам, были закрыты в рабочее время.
Советник мэра Лилит Агекян, в свою очередь, заявила, что действия силовиков дестабилизировали городские службы. По её словам, техника мэрии, включая поливочные и мусоровозные машины, была вывезена в охраняемую зону в Ахуряне, что она расценивает как заранее спланированную акцию.
«Вся техника мэрии Гюмри вывезена. Поливочные и мусоровозы увезли в Ахурян. Это была целенаправленная операция — парализовать город. Машины вышли на маршрут, но были арестованы вместе с водителями», — заявила она.
Антикоррупционный комитет ранее сообщил, что в мэрии Гюмри несколько чиновников подозреваются в получении и даче взяток в крупных размерах. Арестованы восемь человек, включая мэра и главного архитектора города.