«Մեր ձևով» շարժումն իր «անվերապահ սատարումն է հայտնել Գյումրիի ընտրված քաղաքապետին, որի հանդեպ անթաքույց անհամաչափ ու բիրտ հետապնդում է իրացվում»։ Այդ մասին ասվում է տարածված հայտարարության մեջ։
«Ստեղծված իրավիճակում մեր երկրի սթափ մտածող յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է հասկանա, որ ժողովրդի վստահությունը կորցրած իշխանությունների ակնհայտ բռնաճնշումները վաղ թե ուշ հասնելու են բոլորին։ Ու եթե այս օրերին ժողովուրդը չարտահայտի իր բողոքը և չասի իր խոսքը, ապա Հայաստանի Հանրապետությունը շատ շուտով վերածվելու է տոտալ բռնապետության»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ Գյումրիում այսօր տեղի ունեցող իրադարձությունները ուղղված չեն անձամբ Վարդան Ղուկասյանի դեմ, այլ՝ ժողովրդի քվեի, որը, ըստ նրա, անհրաժեշտ է պաշտպանել՝ ժողովրդավարության հիմնական սպառնալիքի դեմ։
«Ուրեմն Գյումրիում այսօր հարձակում է ոչ թե Վարդան Ղուկասյան անձի, այլ ժողովրդի քվեի վրա, որը հարկավոր է պաշտպանել Հայաստանում ժողովրդավարության գլխավոր թշնամուց»,- նշել է ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը։
Սաղաթելյանը երկու հանգամանք է հիշեցրել։
«Երկու հիշեցում։
Գյումրու ավագանու ընտրությունների արդյունքները, որոնց արդյունքում քաղաքապետ է ընտրվել Վարդան Ղուկասյանը, չեն վիճարկվել դատական կարգով։
Երեք շաբաթ առաջ Ազգային ժողովի ամբիոնից վարչախմբի ղեկավարը հայտարարեց, որ Վարդան Ղուկասյանի քաղաքապետ լինելն ինքը համարում է թյուրիմացություն, որը պատրաստվում է շտկել։
Սա այն ամենն է, ինչ հարկավոր է իմանալ այսօր կատարվողի վերաբերյալ։ Ուրեմն Գյումրիում այսօր հարձակում է ոչ թե Վարդան Ղուկասյան անձի, այլ ժողովրդի քվեի վրա, որը հարկավոր է պաշտպանել Հայաստանում ժողովրդավարության գլխավոր թշնամուց։
Միևնույն ժամանակ, այս իրավիճակում չափազանց կարևոր է Գյումրիի ընդդիմադիր ուժերի պահվածքը, ովքեր պետք է ամեն կերպ կանխեն Հանրապետության երկրորդ քաղաքում իշխանության զավթումը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել էր Գյումրու համայնքի մի շարք պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և տալու դեպքերի մասին։ Այդ մեղադրանքով ձերբակալվել է ութ անձ, որոնց թվում՝ համայնքի ղեկավարը և գլխավոր ճարտարապետը։

20 Октябрь 2025 - 12:59 AMT
Движение «По нашему» выступило с заявлением, выразив «безоговорочную поддержку избранному мэру Гюмри Вардану Гукасяну», в отношении которого, по их словам, развёрнуто «открытое, несоразмерное и грубое преследование».
«В нынешней ситуации каждый здравомыслящий гражданин должен понять: авторитарные действия властей, потерявших доверие народа, рано или поздно коснутся всех. Если сейчас народ не заявит свой протест, Республика Армения очень скоро превратится в тотальную диктатуру», — говорится в заявлении.
Представитель Верховного органа АРФ Ишхан Сагателян также выступил с резкой оценкой происходящего. Он заявил, что события в Гюмри направлены не против личности Гукасяна, а против избирательного выбора народа.
«То, что сегодня происходит в Гюмри — это не нападение на Вардана Гукасяна, а на голос народа, который необходимо защитить от главного врага демократии в Армении», — написал он.
Сагателян напомнил два ключевых факта:
1. Результаты выборов в совет Гюмри, по итогам которых Гукасян стал мэром, не были оспорены в суде.
2. Три недели назад с трибуны парламента «глава режима» назвал избрание Гукасяна ошибкой, которую он намерен исправить.
«Вот всё, что нужно знать о происходящем. В Гюмри сегодня атакуют не Гукасяна, а волю народа — и её нужно защитить от главного врага демократии», — подчеркнул он.
Он также призвал оппозиционные силы Гюмри действовать ответственно и не допустить «узурпации власти» во втором по величине городе Армении.
Антикоррупционный комитет ранее сообщил, что против ряда чиновников мэрии Гюмри, включая мэра и главного архитектора, возбуждено уголовное дело по обвинению в получении и даче взяток в особо крупных размерах. Всего арестованы восемь человек.