Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանին։ Արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ի անունից նախագահ Խաչատուրյանին է հանձնել Արամ Ա-ի գահակալության 30-ամյակի առթիվ հրատարակված հատորը՝ փոխանցելով նաև Վեհափառ Հայրապետի ջերմ ողջույններն ու օրհնությունը, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը։
«Արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը փոխանցել է Արամ Ա Կաթողիկոսի հույսն ու ակնկալիքը, որ մեր կյանքում նկատվող մտահոգիչ երևույթները Աստծո օրհնությամբ և բարիքի առաջնորդությամբ կգտնեն իրենց դրական լուծումը՝ հանուն մեր ժողովրդի միասնության, խաղաղության և բարգավաճման»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել թանկարժեք նվերի համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է ընդունել այն։ Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Արամ Ա Կաթողիկոսի հոգևոր և ազգային գործունեությունը՝ ընդգծելով նրա մշտական նվիրվածությունը համահայկական միասնության և մեր ժողովրդի արժեհամակարգի պահպանման գործում։ Նախագահն իր հերթին խնդրել է իր ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել Վեհափառ Հայրապետին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի և Սփյուռքի միջև կապերի ամրապնդման, երիտասարդ սերնդի հոգևոր ու ազգային դաստիարակության, ինչպես նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեությանն առնչվող հարցերի։ Քննարկվել են համահայկական միասնությունը զորացնող նախաձեռնությունների շարունակականության ապահովման ուղիներ։

Президент Республики Армения Ваге Хачатурян принял архиепископа Шаана Саркисяна, представителя Католикоса Великого Дома Киликии Арама I. От имени Католикоса архиепископ Саркисян вручил президенту издание, посвящённое 30-летию восшествия Арама I на престол, а также передал тёплые приветствия и благословение Его Святейшества, сообщает пресс-служба главы государства.
«Архиепископ Саркисян передал надежду и ожидание Католикоса Арама I, что тревожные явления в нашей жизни с Божьим благословением и во имя добра найдут своё позитивное разрешение ради единства, мира и процветания нашего народа», — говорится в сообщении.
Президент Хачатурян поблагодарил за ценный подарок, отметив, что для него это большая честь. Он высоко оценил духовную и национальную деятельность Католикоса Арама I, подчеркнув его постоянную преданность делу всеармянского единства и сохранения национальных ценностей. Президент, в свою очередь, попросил передать Его Святейшеству тёплые приветствия и наилучшие пожелания.
В ходе встречи стороны обсудили укрепление связей между Арменией и Диаспорой, духовно-национальное воспитание молодёжи, а также деятельность Всеармянского фонда «Айастан». Обсуждались пути обеспечения продолжения инициатив, направленных на укрепление всеармянского единства.
Архиепископ Шаан Саркисян, представитель Католикоса Арама I, находится с визитом в Армении и 16 октября встретился с премьер-министром Николом Пашиняном. По данным Антелиаса, архиепископ передал премьеру обеспокоенность Католикоса по поводу арестов духовенства — эти детали отсутствуют в официальной информации правительства, где упоминаются лишь приветствия и благословения Арама I.