Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ հոկտեմբերի 20–ին Գյումրու համայնքապետարանի շենքի մոտ տեղի ունեցած միջադեպերի հետևանքով ձերբակալվել է 33 քաղաքացի, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում 33 անձ ձերբակալվել է»,- ասել են ՔԿ-ից։
Հոկտեմբերի 20-ին իրավապահները ներխուժել են Գյումրու քաղաքապետարանի շենք՝ նպատակ ունենալով բերման ենթարկել համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանին։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հաղորդել է, որ այս գործընթացի ընթացքում 8 քաղաքացի ձերբակալվել է՝ մի խումբ պաշտոնյաների կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և այդ պաշտոնյաներին կաշառք առաջարկելու մեղադրանքով։
Ժամեր անց համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանը ինքնուրույն լքել է շենքն ու մոտեցել ոստիկանության ավտոմեքենային, ինչի արդյունքում ոստիկանների և նրա կողմնակիցների միջև բախում է սկսվել։ Այս ընթացքում ուժայինները բերման են ենթարկել ևս 23 անձի։
Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական վարույթ՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու և արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով։

20 октября по инициативе Следственного комитета Армении было возбуждено уголовное дело по статьям «участие в массовых беспорядках» и «препятствование правосудию». По данным ведомства, были задержаны 33 человека.
Инцидент начался с проникновения правоохранительных органов в здание мэрии Гюмри с целью ареста мэра города Вардан Гукасян. Антикоррупционный комитет Армении сообщил, что в операции были задержаны восемь человек, включая Гукасяна, по подозрению в получении и предложении взяток в крупном размере.
Через несколько часов Гукасян вышел из здания и направился к полицейской машине, после чего произошли столкновения его сторонников с полицией. В ходе конфликта дополнительно были задержаны ещё 23 человека.
Следственный комитет отметил, что уголовное дело охватывает случаи «участия в массовых беспорядках» и «препятствования осуществлению правосудия».