Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ հոկտեմբերի 20–ին Գյումրու համայնքապետարանի շենքի մոտ տեղի ունեցած միջադեպերի հետևանքով ձերբակալվել է 33 քաղաքացի, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում 33 անձ ձերբակալվել է»,- ասել են ՔԿ-ից։
Հոկտեմբերի 20-ին իրավապահները ներխուժել են Գյումրու քաղաքապետարանի շենք՝ նպատակ ունենալով բերման ենթարկել համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանին։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հաղորդել է, որ այս գործընթացի ընթացքում 8 քաղաքացի ձերբակալվել է՝ մի խումբ պաշտոնյաների կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և այդ պաշտոնյաներին կաշառք առաջարկելու մեղադրանքով։
Ժամեր անց համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանը ինքնուրույն լքել է շենքն ու մոտեցել ոստիկանության ավտոմեքենային, ինչի արդյունքում ոստիկանների և նրա կողմնակիցների միջև բախում է սկսվել։ Այս ընթացքում ուժայինները բերման են ենթարկել ևս 23 անձի։
Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական վարույթ՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու և արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով։

On 20 October, a criminal proceeding was initiated by the Investigative Committee of Armenia under charges of participating in mass unrest and obstructing justice, in connection with the events outside the building of the Gyumri City Hall. The committee reported that 33 persons were detained.
The incident began when law‑enforcement entered the city hall with the aim of taking into custody the mayor of Gyumri, Vardan Ghukasyan. The Anti‑Corruption Committee of Armenia stated that during this operation eight individuals,, including Ghukasyan, were arrested on suspicion of large‑scale bribery and offering bribes by municipal officials.
Hours later Ghukasyan voluntarily left the building and approached a police vehicle, whereupon clashes erupted between his supporters and police. During this confrontation another 23 persons were taken into custody.
The Investigative Committee said the criminal case covers “participation in mass riots” and “obstruction of the administration of justice”.