Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը 2 ամսով կալանավորվել է։ Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Արամայիս Հայրապետյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Վարդգես Սարգսյանի նախագահությամբ, որոշում է կայացրել բավարարել նախաքննական մարմնի միջնորդությունը և Ղուկասյանի նկատմամբ կիրառել կալանք խափանման միջոցը։
Հոկտեմբերի 20–ի առավոտյան Ազգային անվտանգության ծառայության և Ոստիկանության աշխատակիցները խուզարկություն են իրականացրել Գյումրիի քաղաքապետարանում, որից հետո ձերբակալվել են Վարդան Ղուկասյանն ու քաղաքապետարանի ևս յոթ աշխատակից։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ավելի ուշ հաղորդագրություն է տարածել՝ նշելով, որ քաղաքապետը և մյուսները ձերբակալվել են մի խումբ պաշտոնյաների կողմից խոշոր չափերով կաշառք վերցնելու ու տալու մեղադրանքով։ Կոմիտեն հրապարակել է նաև գաղտնալսումների տեսագրություն, որը վերագրվել է Վարդան Ղուկասյանին և Գյումրիի գլխավոր ճարտարապետ Հենրիկ Գասպարյանին։ Ըստ հաղորդագրության՝ համայնքի ղեկավարը և գլխավոր ճարտարապետը, տեղեկանալով, որ Գարեգին Նժդեհ փողոցի 1/9 հասցեում քաղաքացու կողմից կառուցվել է մոտ 1500 քմ ինքնակամ շինություն, որը ենթակա է եղել քանդման, պայմանավորվել են նրա հետ կոռուպցիոն գործարքի շուրջ։ Նրանք խոստացել են չձեռնարկել գործողություններ՝ այդ շինությունը քանդելու ուղղությամբ։
Բացի այդ, կազմել են պաշտոնական փաստաթղթեր, որոնք, ըստ բովանդակության, ներկայացրել են, թե իբրև շինությունը քանդվել է, նորն էլ՝ կառուցվել։ Այդ կերպ շինությունն օրինականացվել է՝ դրա դիմաց պահանջվելով 4 միլիոն դրամ կաշառք։
Վարդան Ղուկասյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։
Նրա պաշտպան Արամայիս Հայրապետյանը նախօրեին լրագրողների հետ զրույցում նշել է. «Պարոն Ղուկասյանը հերքել է որևէ մեկի հետ գումարային խոսակցություն ունենալու մասին։ Դրանք կոնտեքստից դուրս խոսակցություններ են, որոնք կարող էին վերաբերել գույքահարկին և դրա օրինականացման վճարներին։ Պարոն Ղուկասյանը ցանկության դեպքում էլ չէր կարող ապօրինի շինություն օրինականացնել, որովհետև Գյումրիում դրա ժամկետն ավարտվել է»։
Խուզարկությունների ընթացքում քաղաքապետարանի դիմաց հավաքվել են քաղաքացիներ, ինչի հետևանքով պարբերաբար լարված իրավիճակ է ստեղծվել։ Ղուկասյանի ձերբակալությունից հետո սկսվել է քաշքշուկ համայնքապետարանի շենքը շրջապատած ոստիկանների և վերջինիս կողմնակիցների միջև, ինչի արդյունքում բերման է ենթարկվել 23 անձ։
ՀՀ քննչական կոմիտեն հետագայում տեղեկացրել է, որ Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, ինչպես նաև արդարադատությանը խոչընդոտելու հատկանիշներով հարուցվել է քրեական վարույթ։ Ձերբակալվել է 33 անձ։

Мэр Гюмри Вардан Гукасян арестован на два месяца, сообщил его адвокат Арамаис Айрапетян, передает Factor.am .
Антикоррупционный суд под председательством судьи Вардгеса Саргсяна удовлетворил ходатайство следственных органов и избрал в отношении Гукасяна меру пресечения в виде ареста.
Утром 20 октября сотрудники Службы национальной безопасности и полиции провели обыски в здании мэрии Гюмри, после чего были задержаны Гукасян и еще семь сотрудников муниципалитета.
Позже Антикоррупционный комитет опубликовал заявление, согласно которому мэр и другие должностные лица задержаны по обвинению в даче и получении крупных взяток. Комитет также опубликовал аудиозаписи, приписываемые Гукасяну и главному архитектору Гюмри Генрику Гаспаряну. По версии следствия, узнав о самовольной постройке площадью около 1500 кв. м на улице Гарегина Нжде 1/9, подлежащей сносу, они якобы договорились с владельцем о коррупционной сделке, пообещав не предпринимать действий по сносу.
Также были составлены официальные документы, в которых утверждалось, будто старое здание было снесено, а новое построено. Таким образом постройка была легализована в обмен на взятку в размере 4 миллионов драмов.
Вардан Гукасян не признает вину.
Адвокат Арамаис Айрапетян сообщил журналистам, что «господин Гукасян отрицает любые денежные разговоры. Эти записи вырваны из контекста и могли касаться имущественного налога или оплаты за легализацию. Даже при желании он не мог легализовать незаконную постройку, так как сроки этого в Гюмри уже истекли».
Во время обысков у здания мэрии собрались граждане, в результате чего периодически возникала напряжённая обстановка. После ареста Гукасяна произошли столкновения между полицией и его сторонниками, в ходе которых были задержаны 23 человека.
Следственный комитет позже сообщил, что возбуждено уголовное дело по признакам участия в массовых беспорядках и воспрепятствования правосудию в Гюмри. Всего задержаны 33 человека.