Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը 2 ամսով կալանավորվել է։ Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Արամայիս Հայրապետյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Վարդգես Սարգսյանի նախագահությամբ, որոշում է կայացրել բավարարել նախաքննական մարմնի միջնորդությունը և Ղուկասյանի նկատմամբ կիրառել կալանք խափանման միջոցը։
Հոկտեմբերի 20–ի առավոտյան Ազգային անվտանգության ծառայության և Ոստիկանության աշխատակիցները խուզարկություն են իրականացրել Գյումրիի քաղաքապետարանում, որից հետո ձերբակալվել են Վարդան Ղուկասյանն ու քաղաքապետարանի ևս յոթ աշխատակից։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ավելի ուշ հաղորդագրություն է տարածել՝ նշելով, որ քաղաքապետը և մյուսները ձերբակալվել են մի խումբ պաշտոնյաների կողմից խոշոր չափերով կաշառք վերցնելու ու տալու մեղադրանքով։ Կոմիտեն հրապարակել է նաև գաղտնալսումների տեսագրություն, որը վերագրվել է Վարդան Ղուկասյանին և Գյումրիի գլխավոր ճարտարապետ Հենրիկ Գասպարյանին։ Ըստ հաղորդագրության՝ համայնքի ղեկավարը և գլխավոր ճարտարապետը, տեղեկանալով, որ Գարեգին Նժդեհ փողոցի 1/9 հասցեում քաղաքացու կողմից կառուցվել է մոտ 1500 քմ ինքնակամ շինություն, որը ենթակա է եղել քանդման, պայմանավորվել են նրա հետ կոռուպցիոն գործարքի շուրջ։ Նրանք խոստացել են չձեռնարկել գործողություններ՝ այդ շինությունը քանդելու ուղղությամբ։
Բացի այդ, կազմել են պաշտոնական փաստաթղթեր, որոնք, ըստ բովանդակության, ներկայացրել են, թե իբրև շինությունը քանդվել է, նորն էլ՝ կառուցվել։ Այդ կերպ շինությունն օրինականացվել է՝ դրա դիմաց պահանջվելով 4 միլիոն դրամ կաշառք։
Վարդան Ղուկասյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։
Նրա պաշտպան Արամայիս Հայրապետյանը նախօրեին լրագրողների հետ զրույցում նշել է. «Պարոն Ղուկասյանը հերքել է որևէ մեկի հետ գումարային խոսակցություն ունենալու մասին։ Դրանք կոնտեքստից դուրս խոսակցություններ են, որոնք կարող էին վերաբերել գույքահարկին և դրա օրինականացման վճարներին։ Պարոն Ղուկասյանը ցանկության դեպքում էլ չէր կարող ապօրինի շինություն օրինականացնել, որովհետև Գյումրիում դրա ժամկետն ավարտվել է»։
Խուզարկությունների ընթացքում քաղաքապետարանի դիմաց հավաքվել են քաղաքացիներ, ինչի հետևանքով պարբերաբար լարված իրավիճակ է ստեղծվել։ Ղուկասյանի ձերբակալությունից հետո սկսվել է քաշքշուկ համայնքապետարանի շենքը շրջապատած ոստիկանների և վերջինիս կողմնակիցների միջև, ինչի արդյունքում բերման է ենթարկվել 23 անձ։
ՀՀ քննչական կոմիտեն հետագայում տեղեկացրել է, որ Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, ինչպես նաև արդարադատությանը խոչընդոտելու հատկանիշներով հարուցվել է քրեական վարույթ։ Ձերբակալվել է 33 անձ։

Gyumri mayor Vardan Ghukasyan has been placed in pre-trial detention for two months, his lawyer Aramayis Hayrapetyan confirmed, according to Factor.am .
The Anti-Corruption Court, presided over by judge Vardges Sargsyan, upheld the investigative body's motion to impose arrest as a preventive measure.
On the morning of October 20, officers from the National Security Service and Police conducted searches at the Gyumri City Hall, after which Ghukasyan and seven other city officials were detained.
Later, the Anti-Corruption Committee issued a statement saying the arrests were based on allegations of large-scale bribery involving several officials. The committee also released audio recordings, reportedly involving Ghukasyan and Gyumri’s chief architect Henrik Gasparyan. According to the statement, upon learning that an approximately 1,500-square-meter unauthorized structure had been built by a citizen at 1/9 Garegin Nzhdeh Street, which was subject to demolition, the mayor and the architect allegedly reached a corrupt agreement with the individual. They promised not to take any action to demolish the structure.
They also allegedly prepared official documents falsely stating that the original building had been demolished and a new one constructed, thereby legalizing the structure in exchange for a ₮4 million bribe.
Ghukasyan denies the charges.
His attorney Aramayis Hayrapetyan told reporters that “Mr. Ghukasyan has denied having any financial discussions with anyone. These recordings are taken out of context and could relate to property taxes or legalization fees. Even if he wanted to, Mr. Ghukasyan couldn’t have legalized an illegal structure, as the legalization period in Gyumri has already expired.”
During the searches, groups of citizens gathered outside City Hall, creating tensions. Following Ghukasyan’s arrest, clashes erupted between police surrounding the building and his supporters, resulting in the detention of 23 individuals.
The Investigative Committee later reported that 33 people were arrested in connection with mass disturbances and obstruction of justice in Gyumri, and a criminal case has been opened.