Գյումրու ավագանու «Մեր քաղաքը» դաշինքի ղեկավար Մարտուն Գրիգորյանը, արձագանքելով քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի ձերբակալության շուրջ ստեղծված իրավիճակին, ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ նախապես զգուշացրել է հնարավոր զարգացումների մասին։
Նա գրել է, որ քարոզարշավի վերջին օրերից սկսած զգուշացնում էր, թե «ՔՊ-ն գյումրեցիների դեմ ի՞նչ սցենար է նախապատրաստում, թե խոցելի թեկնածուի դեպքում ինչպես են պատրաստվում քաղաքը տանել»։
«Ախր, ասողին լսող էր պետք։ Քարոզարշավի վերջին օրերից սկսած մանրամասն՝ դրվագ առ դրվագ ասում էի ու զգուշացնում, թե ՔՊ-ն գյումրեցիների դեմ ի՞նչ սցենար է նախապատրաստում, թե խոցելի թեկնածուի դեպքում ինչպես են պատրաստվում քաղաքը տանել։ Ստիպված եմ մեջբերել ապրիլի 3-ին իմ կողմից արված և հանրության կողմից անչափ սպասված հայտարարությունից մի հատված․ «Թե ի՞նչ կլինի հետո ու ինչպես կվարվեն տվյալ մարդու հետ՝ լավ հիշեք այս օրը։ Գյումրին կտանե՞ն Վանաձորի ճանապարհով, թե ոչ՝ տա Աստված, որ սխալված լինեմ»,- մեջբերմանս ավարտ:
Ինձ այդ օրերին անխնա քննադատեցին՝ դանդաղելու, երկար մտածելու և որոշումս ուշ հրապարակելու համար, տեսա՞ք շտապողականության արդյունքը։ Դրա համար պետք էր հաշվի առնել փորձ ունեցող, քաղաքական ճանապարհ անցած ու նմանատիպ փորձությունների միջով անցած մարդու կարծիքը և չառաջնորդվել պահի ազդեցությամբ, էմոցիաներով, քաղաքական վախվորածությանը տուրք տալով։
Այս պարագայում ափսոսում եմ, որ այս հարցում ես ճիշտ էի, դուք՝ սխալվեցիք։
Սիրելի գյումրեցիներ, այսօր մենք բոլորս ականատես եղանք Գյումրիում նկարահանված, հավանաբար, Միքայել Սրբազան, Բագրատ Սրբազան, Մանվել Գրիգորյան -2 օպերացիային:
Այս մասով դեռ ոչինչ չեմ ասում, հաշվի առնելով օբեկտիվ քննության արդյունքների բացակայությունը: Ինչպես նաև բոլորին հորդորում եմ չխախտել անմեղության կանխավարկածը:
Կոչ եմ անում Շիրակի մարզի ուժային կառույցներին՝ հաշվի առնելով հուզական, էմոցիոնալ վիճակում հայտնված գյումրեցիների կարգավիճակը, ազատ արձակել բոլոր բերման ենթարկված քաղաքացիներին։
Իսկ ինչ վերաբերում է Դեմոկրատիային ու Արդարադատությանը, ապա վերջիններս Հայաստանից դուրս են եկել դեպի Եվրոպա և իրենց հետևից մարել են լույսն ու փակել՝ դուռը»,–գրել է նա։
Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը 2 ամսով կալանավորվել է։Հոկտեմբերի 20–ի առավոտյան Ազգային անվտանգության ծառայության և Ոստիկանության աշխատակիցները խուզարկություն են իրականացրել Գյումրիի քաղաքապետարանում, որից հետո ձերբակալվել են Վարդան Ղուկասյանն ու քաղաքապետարանի ևս յոթ աշխատակից։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ավելի ուշ հաղորդագրություն է տարածել՝ նշելով, որ քաղաքապետը և մյուսները ձերբակալվել են մի խումբ պաշտոնյաների կողմից խոշոր չափերով կաշառք վերցնելու ու տալու մեղադրանքով։

Мартун Григорян, лидер блока «Наш город» в Гюмрийском городском совете, прокомментировал арест мэра Вардана Гукасяна, заявив, что предупреждал о возможных последствиях. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
Григорян отметил, что ещё с последних дней предвыборной кампании предупреждал, что правящая партия «Гражданский договор» (ГД) готовит сценарий против жителей Гюмри и что продвижение уязвимого кандидата приведёт к дестабилизации в городе.
«Нужен был кто-то, кто бы послушал. Я поэтапно, подробно предупреждал, какой сценарий ГД готовит против гюмрийцев и как собираются управлять городом через уязвимую фигуру», написал он.
Он процитировал фрагмент из своего заявления от 3 апреля, назвав его «долгожданным»: «Запомните этот день. Посмотрим, что будет потом с этим человеком. Пойдёт ли Гюмри по пути Ванадзора, даст Бог, чтобы я ошибался».
Григорян добавил, что в тот период подвергся серьёзной критике за задержку в принятии решений. Но, по его мнению, сегодняшняя ситуация — результат политической поспешности и страха. По его словам, тогда необходимо было прислушаться к мнению опытного политика, а не поддаваться эмоциям.
«Сейчас мне жаль, что я оказался прав, а вы ошиблись», подчеркнул он.
Он также упомянул, что происходящее в Гюмри напоминает операцию «Микаел Саркисян, Баграт Саркисян, Манвел Григорян – 2», но отказался от прямых сравнений, сославшись на отсутствие объективных выводов.
Он призвал силовые структуры Ширакской области учитывать эмоциональное состояние жителей Гюмри и освободить всех задержанных во время акций протеста.
Что касается демократии и правосудия, он с сарказмом отметил: «Они уехали из Армении в Европу, выключив свет и закрыв за собой дверь».
Мэр Гюмри Вардан Гукасян был арестован 20 октября вместе с семью сотрудниками мэрии. Антикоррупционный комитет обвинил их в получении и передаче крупных взяток. Ранее, 1 октября, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что те, кто делает заявления против суверенитета Армении, должны быть «вышвырнуты» из политического и общественного поля.