Գյումրիի համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանի և մի շարք այլ պաշտոնատար անձանց պաշտոնավարումը կասեցվել է՝ կոռուպցիոն գործով հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում։ Այդ մասին ասվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հայտարարության մեջ։
«Հաշվի առնելով Գյումրի համայնքի մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու, վերջիններիս կաշառք տալու, ինչպես նաև նույն պաշտոնատար անձանց կողմից խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ իրենց լիազորությունները չարաշահելու առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթով հանրային մեծ հնչեղությունն ու լրատվամիջոցների կողմից վարույթն իրականացնող մարմնին հասցեագրված բազմաթիվ հարցումները ՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ձերբակալված ութ անձանցից հինգի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնցից համայնքի ղեկավարի նկատմամբ ընտրվել է կալանք, կաշառք տվողներից մեկի նկատմամբ՝ տնային կալանք, իսկ մյուսների մասով քննությունը շարունակվում է։ Պաշտոնատար անձանց մասով կայացվել են նաև պաշտոնավարումը կասացնելու մասին որոշումներ»,- ասված է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունում։
Անդրադարձ կա նաև Վարդան Ղուկասյանի մասնակցությամբ հրապարակված ձայնագրությունների կեղծ լինել-չլինելուն։
«Ինչ վերաբերում է մամուլում հայտնված այն պնդումներին, թե Գյումրի համայնքի ղեկավարի մասնակցությամբ հրապարակված ձայնագրությունները կեղծ են և չեն առնչվում նրա անձին, ապա Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հարկ է համարում պարզաբանել, որ Գյումրի համայնքի ղեկավարն իր ցուցմունքում ո՛չ հերքել, ո՛չ հաստատել է տվյալ բովանդակությամբ զրույց ունենալու հանգամանքը, ավելին՝ տվյալներ չի հայտնել ձայնագրություններում իր ձայնը կեղծված կամ փոխված լինելու մասին՝ խոսակցության վերաբերյալ ներկայացնելով իր սեփական պարզաբանումներն ու մեկնաբանությունները։
Բացի այդ, քրեական վարույթի շրջանակներում հարցաքննված մի շարք անձինք տվել են խոստովանական ցուցմունքներ՝ հաստատելով օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված փաստական տվյալների հավաստիությունը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է
Հոկտեմբերի 20–ին ԱԱԾ և Ոստիկանության ծառայողները խուզարկություններ էին իրականացրել Գյումրու քաղաքապետարանում, ինչից հետո ձերբակալվել էին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը և քաղաքապետարանի ևս յոթ աշխատակից։ Այսօր առավոտյան հայտնի է դարձել, որ Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ ընտրվել է կալանք՝ 2 ամիս ժամկետով։

Gyumri Mayor Vardan Ghukasyan and several other officials have been suspended from office in connection with an ongoing corruption-related criminal investigation, according to a statement from Armenia’s Anti-Corruption Committee (ACC).
The ACC noted the high public interest in the case involving allegations of bribery by a group of Gyumri municipal officials and the numerous inquiries received from media outlets. It clarified that court motions were submitted for five out of the eight detainees, seeking pre-trial detention. The court ruled to detain the mayor, place one alleged bribe-giver under house arrest, and continue the investigation for the others. Official decisions have been made to suspend the duties of those holding public office.
The statement also addressed questions about the authenticity of the audio recordings allegedly involving Mayor Ghukasyan.
“In response to claims in the press that the recordings involving the mayor are fake or unrelated to him, the ACC clarifies that in his testimony, the mayor neither denied nor confirmed having the conversation reflected in the recordings. Moreover, he did not claim that the voice was manipulated or altered, instead offering his own explanations and interpretations of the dialogue.”
The committee further noted that several individuals questioned in the investigation have confessed, corroborating the evidence obtained through operational surveillance.
On October 20, officers from the National Security Service and Police carried out searches at Gyumri City Hall. Mayor Vardan Ghukasyan and seven other municipal employees were detained. The court has now placed Ghukasyan in two-month pre-trial detention.