Ազգային ժողովում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը դեմ է քվեարկել ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացրած «Ազգային ճգնաժամի և կառավարման ձախողման մասին» հայտարարության նախագծին։
Արդյունքում՝ փաստաթուղթը չի ընդգրկվել խորհրդարանի լիագումար նիստերի օրակարգում։ Նախագիծը, որը մինչ այդ ստացել էր ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի բացասական եզրակացությունը, քվեարկության արդյունքում ստացել է 48 դեմ, 24 կողմ և 2 ձեռնպահ ձայներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սեպտեմբերի 16-ին ընդդիմադիր խմբակցությունը կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ՝ նվիրված հայտարարության թեմային։ Փաստաթղթի տեքստում ընդգծվում էր, որ «այսօրվա կառավարիչների գործունեությունը հանգեցրել է համակարգային ճգնաժամի պետական կառավարման բոլոր մակարդակներում։ Այդ քաղաքականությունն աղետալի հետևանքներ է ունեցել ազգային անվտանգության, պետական ինքնիշխանության, ժողովրդավարության, սոցիալ-տնտեսական և ազգային կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ լրջագույն խնդիրներ առաջացնելով ՀՀ–ի համար, վտանգի տակ դնելով նաև երկրի ապագան»։
Հայտարարության նախագիծը ԱԺ-ում ներկայացրել է խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։ Նա նշել է, որ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումը իշխանությունից անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ, իսկ դրա «միակ գործիքը իմպիչմենտն է»։
Մամիջանյանը հայտարարել է. «Իմպիչմենտն հիմնական ուժը, հաջողության հասնելու կարևորագույն գրավականը հանրային լայն համախմբումն է՝ փողոցային պայքարով։ Հունիսի 7-ին, երբ այս գործընթացը նախաձեռնվեց, ձևաթղթի տակ ստորագրել էին 6 պատգամավոր, հոկտեմբերի 8-ին՝ փաստացի ձևաթղթի տակ արդեն իսկ առկա է 34 ստորագրություն»։
Պետաիրավական հանձնաժողովում հայտարարության քննարկման ժամանակ Մամիջանյանը պարզաբանել է, որ հայտարարությունը «իմպիչմենտի գործընթացը չէ, այլ հայտարարություն է, որտեղ արձանագրված են ներքաղաքական անվտանգային խնդիրները։ Իսկ իմպիչմենտի գործընթացը, ըստ նրա, իր հունով գնում է»։
Նա նաև նշել է. «Քննարկումներ եմ ունեցել Հովիկ Աղազարյանի ու Հակոբ Ասլանյանի հետ, և նրանք ասել են, որ չեն խոչընդոտելու իմպիչմենտի գործընթացին»։
Այնուամենայնիվ, ՔՊ խմբակցությունից դուրս եկած Հովիկ Աղազարյանը հայտարարել է, որ ինքն ու Հակոբ Ասլանյանը քվեարկելու են ձեռնպահ։ Իր հերթին, իշխող խմբակցությունը նախագիծը որակել է որպես «մեռելածին»՝ ընդգծելով, որ դեմ են քվեարկելու։ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը վերահաստատել է իրենց խմբակցության աջակցությունը փաստաթղթին։
ՔՊ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը, ով հանդես է եկել որպես հարակից զեկուցող, նշել է, որ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն առաջարկել է հայտարարության նախագիծ, որը հիմնված էր անցկացված լսումների վրա։ Նրա խոսքով. «Փաստաթուղթը ներառում էր քաղաքական իրարամերժ դատողություններ, որոնք կապակցված էին, իրենց կարծիքով, երկրում առկա քաղաքական խնդիրներին և զուգակցվում էին կառավարության անվստահություն հայտնելու գործընթացի հետ։ Կառավարության անվստահություն հայտնելու գործընթացը կարգավորվում է ոչ թե հայտարարության, այլ համապատասխան դիմումների առկայությամբ»։
Միաժամանակ նա հավելել է, որ նույնիսկ նման դիմումների առկայությունն ինքնին դեռևս բավարար չէ կառավարությանն անվստահություն հայտնելու համար։

Armenia’s ruling “Civil Contract” faction in the National Assembly voted against a motion submitted by the opposition “I Have Honor” faction titled “On the national crisis and governance failure.”
As a result, the motion was not included in the parliament’s plenary session agenda. Prior to the vote, the draft had received a negative assessment from the Standing Committee on State and Legal Affairs. According to Sputnik Armenia, the vote resulted in 48 votes against, 24 in favor, and 2 abstentions.
The opposition had organized parliamentary hearings on September 16 devoted to the motion's theme. The draft text emphasized that “the actions of the current leadership have led to a systemic crisis in state governance at all levels. This policy has had disastrous consequences for national security, state sovereignty, democracy, the socio-economic sphere, and all aspects of national life, creating serious problems for the Republic of Armenia and even threatening the country’s future.”
The motion was introduced in parliament by faction leader Hayk Mamijanyan. He stated that the removal of Prime Minister Nikol Pashinyan is urgently necessary, and that “the only instrument is impeachment.”
Mamijanyan further stated: “The driving force of impeachment — the most important condition for success — is broad public unity through street struggle. On June 7, when this process began, six MPs had signed the form. By October 8, there were already 34 signatures under the finalized version.”
During the State-Legal Committee discussions, Mamijanyan clarified that the statement is “not an impeachment process, but a declaration documenting internal political and security issues.” The impeachment process, he added, is proceeding on its own track.
He also said: “I have held discussions with Hovik Aghazaryan and Hakob Aslanyan, and they said they will not obstruct the impeachment process.”
However, Hovik Aghazaryan, who had left the Civil Contract faction, stated that he and Hakob Aslanyan would vote to abstain. Meanwhile, the ruling party labeled the motion “stillborn,” stressing their intention to vote against it.
“Armenia” faction secretary Artsvik Minasyan reaffirmed their faction’s support for the document.
Civil Contract MP Vladimir Vardanyan, who served as a co-reporter, noted that the motion was based on the hearings held and that it “contained politically contradictory arguments linked, in their view, to current political problems in the country, coupled with the process of expressing no confidence in the government.”
He emphasized that the process of declaring no confidence is regulated not by statements but by the presence of formal applications. Even such applications, he added, are not by themselves sufficient to express no confidence in the government.