Քաղաքացիական ակտիվիստ Արթուր Չախոյանին ծեծի ենթարկելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ մի խումբ անձանց կողմից ֆիզիկական ներգործության և կողոպուտ կատարելու հատկանիշներով։ Լուրը հաստատել է Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը հոկտեմբերի 20–ին հայտնել էր, որ «կազմակերպված խմբով հարձակվել են Արթուր Չախոյանի վրա՝ ծեծել նրան և գողացել հեռախոսը»։
ՆԳՆ խոսնակ Նարեկ Սարգսյանն էլ հայտնել էր, որ մեկ անձ ձերբակալվել է։
Միջադեպից առաջ Արթուր Չախոյանը հրապարակել էր մի գրառում, որտեղ նշել էր, թե «Նոր Նորքի թաղապետարանի քթի տակ՝ առանց շինթույլտվության, ահռելի մեծ շուկա են կառուցում՝ մայթը քանդելով։ Ընդ որում, մայթը վերականգնում է ոչ թե քանդողը, այլ Երևանի քաղաքապետարանը»։ Նա իր հրապարակմամբ կոչ էր արել վարչապետին և քաղաքապետին՝ արձագանքել իրավիճակին ու ներկայացնել պարզաբանումներ։

21 Октябрь 2025 - 10:49 AMT
Следственный комитет Армении возбудил уголовное производство по факту нападения на активиста Артура Чахояна по признакам физического насилия и ограбления, совершённых группой лиц, подтвердила пресс-секретарь СК Кима Авдалян, передаёт http://Factor.am .
20 октября член Совета старейшин Еревана от фракции «Мать Армения» Месроп Манукян сообщил, что «на Артура Чахояна напала организованная группа — его избили и отобрали телефон».
Пресс-секретарь МВД Нарек Саргсян подтвердил, что по делу задержан один человек.
Накануне инцидента Артур Чахоян опубликовал пост, в котором заявил, что в районе Нор Норк под носом у мэрии строят огромный рынок без разрешения, разрушив тротуар. По его словам, тротуар восстанавливает не застройщик, а мэрия Еревана. Он призвал премьер-министра и мэра объясниться по этому поводу.