Ազգային ժողովում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը քննադատել է իրավապահ համակարգի, ըստ նրա, ընտրովի մոտեցումը ընդդիմադիր և իշխանական պաշտոնյաների նկատմամբ:
«Ընդդիմադիր համայնքապետ կա՞, որ ընտրվել է, չեք հետապնդել։ Գյումրու քաղաքապետը կաշառակեր է, Վանաձորի քաղաքապետն ընտրվելուց հետո պարզվեց հանցագործ է։ Դուք ուղղակի ժողովրդի քվեի հետ չեք հաշտվում, ուրիշ խնդիր չկա։
Մենք տեսել ենք շաբաթներ առաջ ոնց է բերման ենթարկվել ընդդիմադիր համայնքապետի սպանության մեջ կասկածվողը՝ ակուրատնի, սիրուն, տեսել ենք ինչպես են բերման ենթարկել Վարդան Ղուկասյանին՝ Գյումրու համայնքապետարանի շենքի դռները կոտրելու կադրերը»,– հայտարարել է պատգամավորը, գրում է Panorama.am-ը։
Նա նաև համեմատության համար անդրադարձել է ԱՆԻՖ–ի հետ կապված գործընթացին։
«ԱՆԻՖ-ից եք խոսում այստեղ։ Տեսնենք՝ տարբերակված մոտեցում կա՞, թե չէ։ 25 միլիարդ դրամի մսխման գործով քանի կալանավորված կա, Վահագն Ալեքսանյան։ Զրո»,–ասել է նա։
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը պահանջել է Վարդանյանից ավարտել ելույթը։
Վարդանյանն արձագանքել է. «Ավարտում եմ հիմա, հանգիստ», ինչին Ռուբինյանը հակադարձել է. «Ես շատ հանգիստ եմ, ավարտեք հիմա… Անջատեք տիկնոջ խոսափողը»։
Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը կալանավորվել է 2 ամսով։ Քրեական վարույթի շրջանակում հոկտեմբերի 20-ին քննչական գործողություններ են իրականացվել քաղաքապետարանում։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել է, որ համայնքի մի շարք պաշտոնյաներ ձերբակալվել են խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և տալու մեղադրանքով։ Ընդհանուր առմամբ, ձերբակալվել է 8 անձ, այդ թվում՝ Վարդան Ղուկասյանը։
Բացի այդ, Գյումրիում սկսված զանգվածային անկարգությունների, ինչպես նաև արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ ևս հարուցվել է քրեական վարույթ։33 անձ է ձերբակալվել։

During the October 21 session of the National Assembly, Kristine Vardanyan, an MP from the opposition “Armenia” faction, accused the authorities of systematically targeting elected opposition mayors, ignoring the will of the people.
“Name a single opposition mayor who was elected and hasn’t been pursued by law enforcement. The mayor of Gyumri is a ‘bribe-taker,’ Vanadzor’s mayor turned out to be a ‘criminal’ after winning. You simply do not respect the people’s vote — that’s the real issue,” she said, reports Panorama.am .
She criticized the contrasting way authorities detained suspects in two recent high-profile incidents: “We saw how the suspect in the murder of an opposition mayor was calmly and neatly detained. And then we saw them smashing the doors of the Gyumri City Hall to arrest Vardan Ghukasyan.”
Vardanyan also drew a comparison with the ANIF (Armenian National Interests Fund) case, questioning why no detentions had occurred despite allegations of massive embezzlement.
“You talk here about ANIF. Let’s see — is the approach selective or not? How many people have been arrested in the 25-billion-dram embezzlement case? Vahagn Aleksanyan? Zero,” she said.
At that point, Deputy Speaker Ruben Rubinyan asked her to conclude. Vardanyan replied, “I’m finishing now, calmly,” to which Rubinyan retorted, “I am calm — finish now… cut off her microphone.”
Gyumri mayor Vardan Ghukasyan has been detained for two months on corruption charges. Law enforcement raided City Hall on October 20 and arrested eight officials. A separate criminal case has been launched over mass unrest and obstruction of justice, with 33 people detained.