Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ կիրակի օրը ներկա է լինելու կարգալույծ արված Տեր Արամ քահանա Ասատրյանի կողմից մատուցվելիք պատարագին։
«Կիրակի օրը Հովհաննավանքում մասնակցելու եմ Տեր Արամ քահանա Ասատրյանի մատուցած Սուրբ եւ Անմահ Պատարագին»,–գրել է նա։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը տեղեկացրել է, որ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինությամբ Տ. Արամ քահանա Ասատրյանն արդեն հռչակվել է կարգալույծ, այսինքն՝ նա դադարել է եկեղեցական լինել և այսուհետ հանդես կգա Ստեփան Ասատրյան աշխարհիկ անունով։
Կարգազրկման որոշումից հետո Ստեփան Ասատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ պատրաստվում է կիրակի օրը պատարագ մատուցել Հովհաննավանքում՝ անտեսելով որոշումը։
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը Տելեգրամի իր ալիքում արձագանքել է Փաշինյանի գրառմանը՝ նշելով.«Փաշինյանի «հոգևոր հավաքի» օրը նշանակված է։
Նա նշել է, որ «սա այլևս անհնազանդություն չէ, սա ուղիղ ապստամբություն է Հայոց Եկեղեցու դեմ»։
«Հոկտեմբերի 21-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինությամբ կարգալույծ է հռչակվել Տ. Արամ քահանա Ասատրյանը։
Սակայն որոշման հրապարակումից անմիջապես հետո նախկին Տեր Արամը՝ այժմ Ստեփան Ասատրյան անունը կրող նախկին հոգևորականը, հանդես է եկել բացահայտ մարտահրավերով՝ հայտարարելով, որ գտնվում է Հովհաննավանքում և չի պատրաստվում ենթարկվել Եկեղեցու բարձրագույն իշխանությանը։
Ավելին՝ նա դիմել է հավատացյալներին ուղիղ կոչով՝ հրավիրելով բոլորին կիրակի օրը մասնակցելու Սուրբ և Անմահ Պատարագին, որը մտադիր է մատուցել անձամբ ինքը՝ արդեն կարգազրկված լինելով։
Սա այլևս անհնազանդություն չէ։ Սա ուղիղ ապստամբություն է Հայոց Եկեղեցու դեմ, փորձ՝ ներսից խարխլելու մեր ազգային ամենահին ու կենսական ինստիտուտը։
Եթե ճիշտ են տեղեկությունները, որ այդ պատարագին հրավիրված է և, ըստ ամենայնի, ներկա է լինելու Նիկոլ Փաշինյանը, ապա տեղի ունեցողը ստանում է անթաքույց քաղաքական բնույթ․ մենք ականատես ենք լինում հենց այն «հոգևոր հավաքի» գործնական իրագործմանը, որի մասին Փաշինյանը խոսում էր ամիսներ առաջ։
Այս ամենը վկայում է, որ իշխանության հակաեկեղեցական ռազմավարությունը անցել է բացահայտ ճակատային հարձակման փուլ։
Նպատակը պարզ է ու վտանգավոր․ օգտագործելով կարգազանց հոգևորականներին՝ պառակտել Հայոց Եկեղեցին, խաթարել նրա ինստիտուցիոնալ ամբողջականությունը և այն վերածել Փաշինյանի քաղաքականության ենթակա գործիքի»,–գրել է նա։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինությամբ Տեր Արամ քահանա Ասատրյանը պաշտոնապես կարգալույծ է հռչակվել;
Ավելի վաղ Հովհաննավանքի հոգևոր հովիվ Արամ քահանա Ասատրյանը հերքել էր իր մասնակցությունը Արագածոտնի թեմի շուրջ վերջին զարգացումներին:«Չկամ ես իրավապահների թեմայի մեջ, իհարկե այս թեմաները, որը որ զարգացել են, զարգանում են, ես գրեթե ամիսուկես է այս ամենի մեջ եմ, բայց վերջին դեպքերի հետ կապված մասնակցություն չունեմ»,–ասել էր նա։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил на своей странице в Facebook, что в это воскресенье примет участие в Святой и Бессмертной Литургии, которую намерен совершить лишённый сана Тер Арам Асатрян в монастыре Ованнаванк.
«В воскресенье приму участие в Святой и Бессмертной Литургии, совершаемой Тер Арамом Асатряном в Ованнаванке», — написал он.
Информационная служба Первопрестольного Святого Эчмиадзина подтвердила, что по патриаршему распоряжению Католикоса Всех Армян Гарегина Второго Тер Арам Асатрян официально лишён сана. С этого момента он больше не является священнослужителем и будет выступать под своим светским именем — Степан Асатрян.
Несмотря на это решение, Степан Асатрян на своей странице в Facebook заявил, что намерен в воскресенье совершить литургию, открыто игнорируя волю церковной иерархии.
Политолог Сурен Суренянц прокомментировал заявление Пашиняна в своем Telegram-канале: «Пашинян назначил дату своего “духовного собрания”».
«Это уже не неповиновение, это открытый бунт против Армянской Апостольской Церкви», — подчеркнул он.
«21 октября распоряжением Его Святейшества Гарегина Второго отец Арам Асатрян был официально лишён сана. Однако сразу после публикации решения бывший священнослужитель, ныне носящий имя Степан Асатрян, выступил с откровенным вызовом, заявив, что находится в Ованнаванке и не собирается подчиняться высшей церковной власти.
Более того, он публично обратился к верующим с прямым призывом — прийти в воскресенье на Святую и Бессмертную Литургию, которую он намерен совершить лично, несмотря на лишение сана.
Это уже не акт непослушания. Это прямое восстание против Армянской Церкви, попытка изнутри подорвать один из самых древних и жизненно важных институтов нашей нации.
Если верна информация, что на эту литургию приглашён и, по всей видимости, будет присутствовать Никол Пашинян, происходящее приобретает откровенно политический характер. Мы становимся свидетелями практической реализации того самого “духовного собрания”, о котором Пашинян говорил несколько месяцев назад.
Всё это свидетельствует о том, что антиклерикальная стратегия власти перешла в фазу открытого наступления.
Цель ясна и опасна: с помощью непокорных клириков расколоть Армянскую Церковь, разрушить её институциональную целостность и превратить её в инструмент политической повестки Пашиняна», отметил он.
По патриаршему распоряжению Католикоса Всех Армян отец Арам Асатрян официально лишён сана.
Ранее, как духовный пастырь монастыря Ованнаванк, он отрицал свою причастность к последним событиям вокруг Арагацотнской епархии: «Я не замешан в вопросах, связанных с правоохранительными органами. Эти процессы длятся уже полтора месяца, но в последних событиях я участия не принимал», заявил он.