Անվտանգության քաղաքականության հետազոտական կենտրոնը հայտարարել է, որ Երևանում հոկտեմբերի 21-22-ը անցկացվում էՀայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ երկկողմ կլոր-սեղան քննարկում։
Միջոցառման շրջանակում անդրադարձ է լինելու երկու հանրությունների միջև փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումներին։
«Քննարկման թեմաներից են օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումից հետո ձևավորված խաղաղության օրակարգը, երկու հանրությունների միջև փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումները, Հարավային Կովկասում կայուն տնտեսական համագործակցության ձևավորման հնարավոր ուղիները, ինչպես նաև երկու երկրների քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև ուղիղ և երկարաժամկետ կապերի հաստատման հեռանկարները»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Центр исследований политики безопасности сообщил, что 21–22 октября в Ереване проходит двусторонний круглый стол с участием представителей гражданских обществ Армении и Азербайджана.
Обсуждения, начавшиеся 21 октября, посвящены мерам по укреплению доверия между двумя обществами.
«В ходе обсуждений, помимо прочего, рассматривается повестка мира, сформировавшаяся после встречи 8 августа в Вашингтоне, меры по укреплению доверия, возможные пути формирования устойчивого экономического сотрудничества на Южном Кавказе, а также перспективы установления прямых и долгосрочных связей между представителями гражданских обществ двух стран», — говорится в заявлении.
Отдельно президент Азербайджана Ильхам Алиев сообщил, что Азербайджан снял все ограничения на транзит грузов в Армению. Об этом он заявил на совместной пресс-конференции с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым. Ереван приветствовал это решение.