Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Կոբախիձեի առանձնազրույցը: Նրանք քննարկել են երկու երկրների ռազմավարական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք կարևոր հարցեր։
Կոբախիձեն շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի գործընկերոջը «Մետաքսի ճանապարհ» 5–րդ համաժողովին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար:
Կողմերն ընդգծել են երկու բարեկամական երկրների միջև քաղաքական ակտիվ երկխոսության փաստը և վստահություն հայտնել, որ այն արդյունավետ կերպով կշարունակվի:
Նիկոլ Փաշինյանը և Իրակլի Կոբախիձեն մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական, մշակութային ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը: Իրակլի Կոբախիձեն մեկ անգամ ևս շնորհավորել է այդ առիթով և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի տարածաշրջանային համագործակցությանն ու կայունության ապահովմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը մանրամասներ է ներկայացրել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը միտված TRIPP և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերի իրականացման շուրջ:
Ի պատիվ վարչապետ Փաշինյանի՝ Իրակլի Կոբախիձեի անունից տրվել է պաշտոնական ընթրիք:
Իրակլի Կոբախիձեն X սոցիալական ցանցում գրել է․ «Նախքան Մետաքսի ճանապարհի համաժողովը՝ արդյունավետ հանդիպում եմ ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Վստահ եմ՝ այն կամրապնդի մեր երկրների միջև համագործակցությունը», հայտնում է «Էխո Կաոկազան»։
https://www.ekhokavkaza.com/a/irakliy-kobahidze-vstretilsya-s-nikolom-pashinyanom/33566091.html
Փաշինյանը ժամանել է Թբիլիսի՝ մասնակցելու Մետաքսի ճանապարհի համաժողովին, որը առաջին անգամ անցկացվել է 2015 թվականին և տեղի է ունենում երկու տարին մեկ։ Հինգերորդ համաժողովի թեման ու կարգախոսն են՝ «Ներդրեք փոխկապակցվածության մեջ՝ զարգացեք կայունության պայմաններում» (Invest in Connectivity – Grow in Stability)։
Սպասվում է, որ համաժողովին կմասնակցի մոտ երկու հազար պատվիրակ՝ բարձրագույն պաշտոնյաներ, բիզնեսի և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, առաջատար գլոբալ ընկերությունների ղեկավարներ և փորձագետներ։ Կքննարկվեն գլոբալ առևտուրը, տրանսպորտը և լոգիստիկան, Միջին միջանցքի զարգացումը, էներգետիկան, թվային փոխակերպումը, ինչպես նաև Վրաստանի ներդրումային միջավայրը։ Համաժողովին ելույթ է ունենալու նաև Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը։
Երկու տարի առաջ Ասադովը և Փաշինյանը մասնակցել են եռակողմ հանդիպման՝ Վրաստանի այն ժամանակվա վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի մասնակցությամբ։

В Тбилиси состоялась личная встреча премьер-министров Армении и Грузии Никола Пашиняна и Ираклия Кобахидзе. Стороны обсудили ряд важных вопросов, касающихся стратегического сотрудничества между двумя дружественными странами.
Кобахидзе поблагодарил Пашиняна за то, что он принял приглашение на участие в пятом Форуме Шёлкового пути.
Собеседники подчеркнули наличие активного политического диалога между странами и выразили уверенность в его дальнейшем эффективном продолжении.
Премьер-министры обменялись мнениями по вопросам сотрудничества в торгово-экономической и культурной сферах.
Отдельное внимание было уделено процессу установления мира между Арменией и Азербайджаном. Кобахидзе вновь поздравил с достигнутыми договорённостями и выразил уверенность, что они придадут новый импульс региональному сотрудничеству и стабильности.
Никол Пашинян представил подробности о реализации инициатив TRIPP и «Перекрёсток мира», направленных на разблокировку региональных коммуникаций.
В честь премьер-министра Армении Ираклий Кобахидзе устроил официальный ужин.
В социальной сети X Кобахидзе написал: «Перед Форумом Шёлкового пути я провёл продуктивную встречу с Николом Пашиняном. Уверен, что она укрепит сотрудничество между нашими странами», — сообщает «Эхо Кавказа».
Пашинян прибыл в Тбилиси для участия в Форуме Шёлкового пути, который проводится раз в два года с 2015 года. Темой пятого форума стало: «Инвестируйте в взаимосвязанность — развивайтесь в условиях стабильности».
Ожидается, что в форуме примут участие около двух тысяч делегатов, включая высокопоставленных чиновников, представителей бизнеса и международных организаций, руководителей глобальных компаний и экспертов. В повестке — глобальная торговля, транспорт и логистика, развитие Среднего коридора, энергетика, цифровая трансформация и инвестиционный климат Грузии. С речью также выступит премьер-министр Азербайджана Али Асадов.
Два года назад Асадов и Пашинян участвовали в трёхсторонней встрече с тогдашним премьером Грузии Ираклием Гарибашвили.