Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պաշտպանների թիմը հայտնել է, որ ՀՀ դատախազությունը պահանջում է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի ազատազրկման ժամկետը երկարաձգել` սահմանելով 2 տարի 6 ամիս։
Միքայել սրբազանը դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման։
«ՀՀ դատախազությունը բողոքարկել է Միքայել սրբազանի վերաբերյալ կայացված դատավճիռը պատժի մասով և վերաքննիչ քրեական դատարանից խնդրել է նրա նկատմամբ նշանակել պատիժ՝ ազատազրկում 2 տարի 6 ամիս ժամկետով:
Հ.Գ. Պաշտպանական թիմի կարծիքով դատախազությունը հապշտապ կերպով բողոք ներկայացնելով փորձելու է «վերահսկել» վերաքննիչ քրեական դատարանի նախընտրելի դատավորների նշանակման գործընթացը և վերաքննիչ դատարանի կողմից գործի արագ հանգուցալուծումը»,–ասվում է պաշտպանների հայտարարության մեջ։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել իշխանությունը զավթելու, տարածքային ամբողջականությունը խաթարելու, ինքնիշխանությունից հրաժարվելու կամ սահմանադրական կարգը բռնի կերպով տապալելու ուղղությամբ հրապարակային կոչեր հնչեցնելու մեղադրանքով։ Նա կալանավորվել է հունիսի 28-ին։

Армянская прокуратура обжаловала приговор архиепископу Микаэлу Аджапахяну, добиваясь увеличения срока его тюремного заключения до двух лет и шести месяцев.
Архиепископ Микаэл Аджапахян ранее был приговорен к двум годам лишения свободы. Однако, как сообщает команда его защиты, Генеральная прокуратура Армении подала апелляцию с требованием ужесточить наказание и назначить срок в два года шесть месяцев.
«Генеральная прокуратура Армении обжаловала приговор в части наказания, прося Апелляционный уголовный суд назначить наказание в виде лишения свободы сроком на два года шесть месяцев», — говорится в заявлении защитников.
Они также отметили: «На наш взгляд, прокуратура, подав апелляцию в спешке, стремится повлиять на процесс назначения предпочтительных судей в Апелляционном уголовном суде и добиться ускоренного рассмотрения дела».
Против архиепископа Аджапахяна возбуждено уголовное дело по обвинению в публичных призывах к действиям, направленным на захват власти, нарушение территориальной целостности, отказ от суверенитета или насильственное свержение конституционного строя. Он был арестован 28 июня.