ՔՊ-ից հեռացված պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը չեն խոչընդոտի իմպիչմենտի գործընթացին։ Այդ մասին ասել է Աղազարյանը։ Նա նաև հավելել է, որ պետք է վստահ լինեն, որ այդ ընթացքում «ոչ ոք չի կարողանա քաղաքական վերմակն իր վրա քաշել», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Եթե գա մի պահ, երբ ակնհայտ կլինի, որ մեր միանալը կլինի անհրաժեշտ և բավարար պայման իմպիչմենտն իրականացնելու համար, ապա մենք առանց որևէ նախապայմանի կմիանանք նախաձեռնությանը։ Օրինակ՝ եթե լինի 53 ստորագրություն, ապա մենք կմիանանք, և կլինի 55 ստորագրություն, բայց կան նաև այլ տարբերակներ։ Ամեն դեպքում՝ այնպես չի լինի, որ մեր պատճառով իմպիչմենտի գործընթացը չկայանա»,–ասել է Աղազարյանը։
Նա պարզաբանել է, որ իրենց միանալը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ հստակ կլինի՝ առանց իրենց այդ գործընթացը չի կարող հաջողել։
Անդրադառնալով քաղաքական ուժերի միջև բանակցություններին՝ Աղազարյանը նշել է, որ ՀՀԿ-ի հետ քննարկումների առանցքային հարցերից մեկն այն է, որ պետք է պարզ լինի՝ ինչու իրենց ներկայացրած թեկնածուն ընդունելի չէ ընդդիմադիր ուժի համար։
«Իրենք ասում են՝ Էդմոն Մարուքյանը նույն Նիկոլ Փաշինյանն է։ Հնարավոր է՝ Փաշինյանից մի քանի անգամ էլ վատն է, բայց խոսքը 6 ամսով հավասարակշռված կառավարություն ձևավորելու մասին է՝ տարբեր քաղաքական հոսանքների մասնակցությամբ, որպեսզի ոչ ոք չկարողանա քաղաքական վերմակը քաշել իր վրա, և մենք պատրաստվենք 2026 թ. ընտրություններին։ Այս իմաստով, ինչ տարբերություն՝ Էդմոն Մարուքյանն է, թե Դավիթ Համբարձումյանը։
Պետք է վստահ լինենք, որ ոչ ոք այդ ընթացքում հնարավորություն չի ունենա «քաղաքական վերմակն իր վրա քաշելու»։ Ես, ամեն դեպքում, անհանգստություն ունեմ՝ մենք հեռացնում ենք Նիկոլ Փաշինյանին, որպեսզի գնանք արդար, թափանցիկ ընտրությունների, թե իշխանափոխություն ենք անում։ Եթե իշխանափոխություն ենք անում, որպեսզի մեր օգնությամբ ՀՀԿ-ն գա իշխանության, մենք դրան մասնակից չենք լինի», -ասել է Աղազարյանը։

22 Октябрь 2025 - 09:35 AMT
Независимый депутат Овик Агазарян заявил, что ни он, ни депутат Акоп Асланян не станут препятствовать процессу импичмента премьер-министра Никола Пашиняна. Он отметил, что важно исключить возможность, при которой какая-либо политическая сила сможет присвоить себе инициативу.
«Если наступит момент, когда станет ясно, что без нас импичмент не может состояться, мы присоединимся без всяких условий. Например, если будет 53 подписи, мы добавим свои и станет 55. Есть и другие варианты. В любом случае, не мы будем причиной провала процесса», — сказал он в беседе с «Пастинфо».
Агазарян уточнил, что они подключатся, только если будет очевидно, что без них инициатива не имеет шансов на успех.
Комментируя переговоры между политическими силами, он подчеркнул, что ключевым вопросом обсуждений с Республиканской партией Армении является понимание причин, по которым кандидат, предложенный ими, неприемлем для оппозиции.
«Они говорят, что Эдмон Марукян — это тот же Никол Пашинян. Возможно, он и хуже. Но речь идёт о формировании на шесть месяцев сбалансированного переходного правительства с участием различных политических сил, чтобы никто не мог „прикрыться политическим одеялом“, и мы смогли подготовиться к выборам 2026 года. В этом смысле не важно, Марукян это или Давид Амбарцумян», отметил он.
«Нужно быть уверенными, что никто не сможет узурпировать процесс. У меня есть опасения: мы смещаем Никола Пашиняна ради честных выборов или ради смены власти в пользу РПА? Если ради последнего, мы участвовать не будем», добавил Агазарян.
Фракция «Армения» передала свои подписи фракции «Честь имею» для поддержки проекта импичмента. Для его внесения необходимо как минимум 36 подписей. У «Честь имею» 6 мандатов, у фракции «Армения» — 28, вместе 34. Для принятия решения нужно 54 голоса, то есть как минимум 20 депутатов от правящей фракции должны поддержать оппозицию.