Դեղագործական ընկերությունների հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԱԱՊ օղակից բացթողնվող դեղերի նոր ձևաչափի գործարկումը, ընթացիկ խնդիրների լուծման ուղիները: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Ընդհանուր առմամբ քաղաքացիների գոհունակությունը մեծ է, որովհետև իրենք են ընտրում նախընտրած դեղորայքը, և դա փաստվում է թե´ շահառուների թվի, և թե´ սպառման ծավալների կտրուկ աճով:
Կա՞ն խնդիրներ, այո, կան. օրինակ` որոշ դեղերի բացակայությունը և ոչ բոլոր դեղատների օֆերտային միացած լինելը:
Գործընկերների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում պետք է բոլոր խնդիրները լուծենք և պատրաստ լինենք նաև առողջության ապահովագրության ներդրմամբ էլ ավելի մեծ ծավալ ապահովելու:
Քննարկել ենք նաև դեֆիցիտ դեղերի և քաղցկեղի բուժման ավելի մատչելի բրենդների Հայաստանում ներկայացված լինելու հարցերը»,–ասվում է գրառման մեջ։

Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян заявила, что в ходе встречи с представителями фармацевтических компаний были обсуждены пути решения текущих проблем, включая отсутствие ряда препаратов и ограниченное участие аптек в программе субсидирования лекарств.
«Есть ли проблемы? Да — например, отсутствие некоторых препаратов и то, что не все аптеки подключены к офертной системе», — написала министр на своей странице в Facebook.
Стороны обсудили запуск нового формата обеспечения препаратами, которые не охвачены цепочкой первичной медико-санитарной помощи, а также шаги по решению текущих вопросов и подготовку к внедрению медицинского страхования, которое увеличит объёмы программы.
По словам министра, граждане в целом довольны программой, поскольку сами выбирают нужные препараты. Это подтверждается как ростом числа бенефициаров, так и резким увеличением объёмов потребления.
Аванесян добавила: «Мы также обсудили вопрос представления в Армении дефицитных препаратов и более доступных брендов для лечения онкологических заболеваний».