ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն հոկտեմբերի 20-ին այցելել է ՆԳՆ ոստիկանության Մուշի բաժնի ՁՊՎ՝ Գյումրիում օրեր առաջ ձերբակալված անձանց տեսակցելու համար։
«Ուսումնասիրվել են նրանց բերման ենթարկելու հիմքերը և իրավունքների ապահովման վիճակը։ Ազատությունից զրկված անձանց հետ կայացել են առանձնազրույցներ, որոնց բովանդակությունը խորհրդապահական է և հրապարակման ենթակա չէ»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Մանասյանն աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է նաև Աշոցք և Ամասիա՝ տեղում քննարկելով համայնքների առջև ծառացած խնդիրները։ Նա հանդիպել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակիչների հետ։
«Քննարկումների ընթացքում բարձրացվել են համայնքային և սոցիալական տարբեր խնդիրներ՝ կրթության, զբաղվածության, հանրային տրանսպորտի, ճանապարհաշինության, ինչպես նաև պետական և համայնքային ծառայությունների մատչելիության հետ կապված»,- ասված է հաղորդագրութjan me5:
Հատկապես Ամասիայում շեշտադրվել են անձնագրային ծառայությունների մատչելիության դժվարությունները, իսկ Աշոցքում՝ ճանապարհների կառուցման առնչվող առանձին խնդիրները։ ՄԻՊ-ը նշել է, որ մարզային բնակավայրերում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը մնում է իր գործունեության առանցքային ուղղություններից։
Այցերի ընթացքում արձանագրված խնդիրների լուծման համար, ըստ Մանասյանի, էական է արդյունավետ համագործակցությունը ինչպես պետական, այնպես էլ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ։
Մանասյանը հանդիպել է Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանի հետ, որի ժամանակ քննարկվել են մարզում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Գյումրու համայնքապետարանի մոտ իրավապահների և քաղաքացիների միջև տեղի ունեցած քաշքշուկի հետևանքով 23 անձ է ձերբակալվել։ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնեց, որ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Գյումրիում զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, արդարադատության իրականացումը խոչընդոտելու հատկանիշներով։

20 октября Защитник прав человека Армении Анаит Манасян посетила изолятор временного содержания полиции МВД в районе Муш города Гюмри, чтобы встретиться с лицами, задержанными в ходе событий у здания мэрии.
В ходе визита были изучены основания задержания и соблюдение прав задержанных. «Состоялись индивидуальные беседы с лишёнными свободы лицами, содержание которых является конфиденциальным и не подлежит разглашению», говорится в сообщении.
В рамках рабочей поездки Манасян также побывала в Ашоцке и Амасии, где на месте обсудила актуальные проблемы с жителями, в том числе с лицами, насильственно перемещёнными из Нагорного Карабаха.
«В ходе обсуждений были подняты вопросы, касающиеся образования, занятости, общественного транспорта, дорожного строительства, а также доступности государственных и муниципальных услуг», отмечается в заявлении.
В Амасии особенно выделялись трудности с получением паспортов, а в Ашоцке — проблемы, связанные со строительством дорог. Омбудсмен подчеркнула, что защита прав человека в регионах остаётся приоритетным направлением её деятельности.
Манасян отметила важность сотрудничества с государственными и местными органами самоуправления для решения выявленных проблем.
Также состоялась встреча с губернатором Ширакской области Давидом Арушаняном, в ходе которой обсуждался широкий круг вопросов, касающихся прав человека в регионе.
Напомним, что у здания мэрии Гюмри произошёл инцидент между правоохранителями и гражданами, в результате которого были задержаны 23 человека. Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по признакам участия в массовых беспорядках и воспрепятствования осуществлению правосудия.