Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի ղեկավար Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը հոկտեմբերի 21–ի ուշ երեկոյան հրավիրվել է Քննչական կոմիտե ու հարցաքննել։
Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ «անձը հարցաքննվել է համացանցում տարածված ձայնագրության վերաբերյալ ստացված հաղորդման առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում», տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ իշխանկան մի շարք լրատվամիջոցներ հրապարակել էին 2023 թվականին կատարված ձայնագրություն, որում Վեհափառ Հայրապետի նախկին գավազանակիր Աղան աբեղա Երնջակյանը՝ Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի հետ զրույցում, Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին մեղադրում է՝ իբր նա ստիպել է, որ ինքը և ընտանիքի անդամները մասնակցեն հանրահավաքի։
ArmLur.am-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել է, որ Նաթան սրբազանն իրավապահներին փոխանցել է, որ չունի մեկնաբանություն այն զրույցի վերաբերյալ, որն, իր կարծիքով, անօրինական ձևով է ձայնագրվել։
Գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ քննության առարկա կդարձնի Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի ու Վեհափառի նախկին գավազանակրի խոսակցության ձայնագրությունը։
Կալանավորված են «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը, Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ սրբազանը և Արագածոտնի թեմի դիվանապետ Գարեգին Արսենյանը։

Руководитель отдела внешних связей и протокола Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископ Натан Ованисян поздно вечером 21 октября был вызван и допрошен Следственным комитетом.
Как сообщили в СК, «лицо было допрошено в рамках уголовного производства, возбужденного по факту полученного сообщения о записи, распространенной в интернете», передает «Спутник Армения».
Ранее ряд провластных СМИ опубликовали аудиозапись, сделанную в 2023 году, в которой Аган Ернджакян в разговоре с архиепископом Натаном Ованисяном обвиняет Католикоса Гарегина II в том, что тот якобы заставил его и членов его семьи участвовать в митинге.
По данным ArmLur.am , ссылающегося на свои источники, архиепископ Натан сообщил правоохранителям, что не комментирует этот разговор, поскольку, по его мнению, он был записан незаконно.
Ранее Генеральная прокуратура распространила сообщение, в котором указала, что будет проведено расследование содержания разговора между архиепископом Натаном Ованисяном и бывшим священником.
Лидеры движения «Священная борьба»: архиепископ Баграт Галстанян, архиепископ Микаэл Аджапахян (Ширакская епархия), епископ Мкртич (Арагацотнская епархия) и канцлер Арагацотнской епархии Гарегин Арсенян арестованы.