Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի ղեկավար Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը հոկտեմբերի 21–ի ուշ երեկոյան հրավիրվել է Քննչական կոմիտե ու հարցաքննել։
Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ «անձը հարցաքննվել է համացանցում տարածված ձայնագրության վերաբերյալ ստացված հաղորդման առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում», տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ իշխանկան մի շարք լրատվամիջոցներ հրապարակել էին 2023 թվականին կատարված ձայնագրություն, որում Վեհափառ Հայրապետի նախկին գավազանակիր Աղան աբեղա Երնջակյանը՝ Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի հետ զրույցում, Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին մեղադրում է՝ իբր նա ստիպել է, որ ինքը և ընտանիքի անդամները մասնակցեն հանրահավաքի։
ArmLur.am-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել է, որ Նաթան սրբազանն իրավապահներին փոխանցել է, որ չունի մեկնաբանություն այն զրույցի վերաբերյալ, որն, իր կարծիքով, անօրինական ձևով է ձայնագրվել։
Գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ քննության առարկա կդարձնի Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի ու Վեհափառի նախկին գավազանակրի խոսակցության ձայնագրությունը։
Կալանավորված են «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը, Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ սրբազանը և Արագածոտնի թեմի դիվանապետ Գարեգին Արսենյանը։

Archbishop Nathan Hovhannisyan, head of the External Relations and Protocol Department of the Mother See of Holy Etchmiadzin, was summoned for questioning by the Investigative Committee late in the evening on October 21.
According to the Investigative Committee, he was interrogated as part of a criminal investigation launched after a report concerning an audio recording that circulated online, Sputnik Armenia reports.
Earlier, several pro-government media outlets published a recording made in 2023, in which Aghan Yernjakyan, former staff-bearer of the Catholicos of All Armenians, accuses Catholicos Karekin II during a conversation with Archbishop Nathan Hovhannisyan of allegedly pressuring him and his family to attend a rally.
According to ArmLur.am , citing its sources, Archbishop Nathan informed law enforcement that he had no comment on the conversation, which he believes was recorded illegally.
The Prosecutor General's Office previously announced that the conversation between Archbishop Nathan Hovhannisyan and the former staff-bearer of the Catholicos would be subject to investigation.
The leaders of the “Sacred Struggle” movement—Archbishop Bagrat Galstanyan, Archbishop Mikael Ajapahyan of Shirak Diocese, Bishop Mkrtich of Aragatsotn Diocese, and Chancellor Garegin Arsenyan of Aragatsotn Diocese—have been arrested.