Աշխատանքային այցով Վրաստանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Մետաքսի ճանապարհ» 5–րդ համաժողովում ունեցած ելույթում, անդրադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման գործընթացին, խոսել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ ստորագրված համաձայնագրերը։
Նա նշել է, որ ՀՀ–ն և ԱՄՆ-ն աշխատում են TRIPP նախագիծը կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
«2025 թվականի օգոստոսի 8–ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ, Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահը և ես ընդունեցինք Խաղաղության hռչակագիր, որը որպես վկա ստորագրեց նաև նախագահ Թրամփը։ Հռչակագրում հատուկ անդրադարձ կա տարածաշրջանի կապուղիներին, և նրա 3–րդ կետում, ասվում է․ Մենք վերահաստատեցինք ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման կարևորությունը՝ հիմնված պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա, տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով։ Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախջևանի միջև Հայաստանի տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, ՀՀ համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով»։ Սա մեջբերում էր օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնի Խաղաղության Հռչակագրից:
Հռչակագրի այս կետի իրականացման հարցում Ադրբեջանը կարևոր քայլ արեց։ Նախագահ Ալիևը երեկ հայտարարեց, որ Ադրբեջանը վերացնում է իր տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումները։ Սա չափազանց կարևոր հայտարարություն է և ուզում եմ իմ գնահատանքն արտահայտել Ադրբեջանի նախագահի այս քայլի առիթով և ողջունել այդ հայտարարությունը։
Տեղի է ունենում ամիսներ առաջ անհավանական թվացող մի բան․ Ղազախստանից Ադրբեջանով և Վրաստանով Հայաստան է ներմուծվում հացահատիկ։ Այս գործարքի համար ուզում եմ գնահատանքիս խոսքերը ուղղել նաև Ղազախստանի նախագահ Կասիմ–Ժոմարտ Տոկաևին և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին։
Ի շարունակություն վերը նշվածի, Ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում այն փաստի վրա, որ Վաշինգտոնի Հռչակագրի 4–րդ կետում ասվում է․ «Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP route) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ Մենք հաստատում ենք մեր վճռականությունը բարեխղճորեն ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ սույն նպատակին հնարավորինս արագ կերպով հասնելու համար»։
Այժմ մենք աշխատում ենք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ՝ այս պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար»,–ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ ունենք պատմական շանս ապահովել ոչ միայն խաղաղ, այլև բարեկեցիկ և զարգացող Հարավային Կովկաս։

22 Октябрь 2025 - 11:31 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян, находясь с рабочим визитом в Грузии, в своем выступлении на 5-м форуме «Шелкового пути» затронул тему разблокировки коммуникационных маршрутов в Южном Кавказе и напомнил о соглашениях, подписанных 8 августа в Вашингтоне между Арменией и Азербайджаном при посредничестве США.
Он отметил, что Армения и США работают над реализацией проекта TRIPP.
«8 августа 2025 года, по инициативе и при поддержке президента США Дональда Трампа, в Вашингтоне мы с президентом Азербайджана приняли Декларацию мира, которую также подписал президент Трамп в качестве свидетеля. Особое внимание в документе уделено региональным транспортным маршрутам. В пункте 3 указано: “Мы подтвердили важность открытия коммуникаций между двумя странами для внутренних, двусторонних и международных перевозок на основе уважения суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств в целях продвижения мира, стабильности и процветания в регионе и за его пределами. Эти усилия будут включать беспрепятственное сообщение между основной частью Азербайджана и Нахиджеваном через территорию Армении с взаимной выгодой для Армении в международных и внутренних перевозках”». Это была цитата из Вашингтонской декларации.
Пашинян подчеркнул, что Азербайджан уже сделал важный шаг к реализации этого пункта. Президент Алиев накануне заявил об отмене ограничений на транзит грузов в Армению через территорию Азербайджана. «Это крайне важное заявление. Хочу выразить признательность президенту Азербайджана за этот шаг и поприветствовать это решение», заявил Пашинян.
Он добавил, что происходит ранее казавшееся невозможным: зерно из Казахстана импортируется в Армению через Азербайджан и Грузию. «Хочу поблагодарить за эту сделку также президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева и премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе», сказал он.
Пашинян также сослался на еще один пункт декларации: «В пункте 4 говорится: “Республика Армения будет сотрудничать с Соединенными Штатами Америки и взаимно согласованными третьими сторонами для определения рамок реализации программы коммуникаций TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity — Трампов путь к международному миру и процветанию) на территории Республики Армения. Мы подтверждаем нашу решимость добросовестно предпринять все необходимые меры для достижения этой цели в кратчайшие сроки”».
«В настоящее время мы совместно с Соединенными Штатами работаем над реализацией этих договоренностей», добавил премьер-министр.
Он подчеркнул, что сегодня есть исторический шанс обеспечить не только мир, но и процветание и развитие Южного Кавказа.
В Вашингтоне лидеры Армении, Азербайджана и США Никол Пашинян, Ильхам Алиев и Дональд Трамп официально договорились о запуске «Трамповского маршрута».
«Этот коридор позволит Азербайджану получить доступ к Нахиджевану при полном уважении суверенитета Армении. Армения также создает эксклюзивное партнёрство с США для развития этого маршрута. Срок действия может быть продлён до 99 лет, с возможностью последующего продления ещё на 99 лет. Ожидаются масштабные инфраструктурные проекты. Американские компании с нетерпением ждут возможности войти в эти страны и инвестировать значительные средства, что принесёт экономическую выгоду всем трём государствам», заявил Трамп.
11 сентября Никол Пашинян уточнил, что Армения не передала США землю в аренду на 99 лет, а предоставила право на застройку.