ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մեկնաբանել է Ժնևում Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ իր հանդիպումը՝ այն համարելով ջերմ և կառուցողական։ Այդ մասին նա ասել է խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում։
Այն հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահը կգա՞ Հայաստան, Սիմոնյանը պատասխանել է, որ ոչինչ չի բացառում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Միջազգային ֆորմատների շրջանակում թող Ադրբեջանի նախագահն էլ գա, մեր երկրի ղեկավարն էլ գնա իրենց մոտ, ես էլ կգնամ: Իրենք էլ կգան. կան հարցեր, որոնք պետք է քննարկենք մինչև այդ պահը` անվտանգության հարցերը, մեր պահվող անձանց հարցը։ Մեզ համար մի քիչ դժվար է գնալ այնտեղ. ոնց գնաս այնտեղ, քանի որ հասկանալի է, որ այնտեղ պահվող անձինք կան»,– հայտարարել է նա։
«Հանդիպումը շատ դրական եմ համարում, շատ շնորհակալ եմ այդ հանդիպման համար կազմակերպչին։ Մեր երկու երկրների խորհրդարանները պատրաստակամություն հայտնեցին, որ պետք է կարողանան պատրաստել իրենց հանրություններին մերձեցնելու նրանց, զարգացնելու խաղաղության մեջ ապրելու և իրար ընդառաջ քայլեր անելու տրամաբանությունը։ Իմ գործընկերոջ մոտ այդ ընկալումը ևս կար։ Շատ ջերմ հանդիպում է եղել, պայմանավորվել ենք` երկու կողմից կոնկրետ քայլերի մեխանիզմ քննարկենք ու առաջարկենք»,– հայտարարել է Սիմոնյանը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Սիմոնյանն ու Գաֆարովան Ժնևում քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման հնարավոր ուղիները և դրական են գնահատել Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։

Speaker of the Armenian National Assembly Alen Simonyan described his recent meeting with Sahiba Gafarova, Chair of the Azerbaijani Milli Majlis, in Geneva as warm and constructive. Speaking to reporters in parliament, he emphasized the importance of dialogue between the two countries’ legislative bodies.
Responding to whether the Azerbaijani parliamentary speaker would visit Armenia, Simonyan said nothing should be ruled out, according to Sputnik Armenia.
“Within international formats, let the President of Azerbaijan come here, our country's leader go there — and I’ll go as well. They will also come. There are issues that must be addressed beforehand, such as security and the matter of our detained individuals. It’s a bit difficult for us to go there — it’s clear why, since our people are still being held there,” he stated.
“I consider the meeting very positive and am grateful to the organizers. Both parliaments expressed willingness to help bring our societies closer, promote peaceful coexistence, and take steps toward mutual understanding. My counterpart shared this vision. It was a very warm meeting. We agreed to jointly explore concrete mechanisms and propose steps from both sides,” Simonyan added.
Earlier it was reported that Simonyan and Gafarova discussed possible paths to normalize Armenia-Azerbaijan relations in Geneva and positively assessed the agreements reached in Washington.