ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մեկնաբանել է Ժնևում Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ իր հանդիպումը՝ այն համարելով ջերմ և կառուցողական։ Այդ մասին նա ասել է խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում։
Այն հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահը կգա՞ Հայաստան, Սիմոնյանը պատասխանել է, որ ոչինչ չի բացառում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Միջազգային ֆորմատների շրջանակում թող Ադրբեջանի նախագահն էլ գա, մեր երկրի ղեկավարն էլ գնա իրենց մոտ, ես էլ կգնամ: Իրենք էլ կգան. կան հարցեր, որոնք պետք է քննարկենք մինչև այդ պահը` անվտանգության հարցերը, մեր պահվող անձանց հարցը։ Մեզ համար մի քիչ դժվար է գնալ այնտեղ. ոնց գնաս այնտեղ, քանի որ հասկանալի է, որ այնտեղ պահվող անձինք կան»,– հայտարարել է նա։
«Հանդիպումը շատ դրական եմ համարում, շատ շնորհակալ եմ այդ հանդիպման համար կազմակերպչին։ Մեր երկու երկրների խորհրդարանները պատրաստակամություն հայտնեցին, որ պետք է կարողանան պատրաստել իրենց հանրություններին մերձեցնելու նրանց, զարգացնելու խաղաղության մեջ ապրելու և իրար ընդառաջ քայլեր անելու տրամաբանությունը։ Իմ գործընկերոջ մոտ այդ ընկալումը ևս կար։ Շատ ջերմ հանդիպում է եղել, պայմանավորվել ենք` երկու կողմից կոնկրետ քայլերի մեխանիզմ քննարկենք ու առաջարկենք»,– հայտարարել է Սիմոնյանը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Սիմոնյանն ու Գաֆարովան Ժնևում քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման հնարավոր ուղիները և դրական են գնահատել Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян прокомментировал свою встречу в Женеве с председателем Милли меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой, назвав её тёплой и конструктивной. Об этом он сообщил журналистам в парламенте.
Отвечая на вопрос, приедет ли глава парламента Азербайджана в Армению, Симонян отметил, что ничего не исключает, передаёт Sputnik Армения.
«В рамках международных форматов пусть президент Азербайджана приедет, руководитель нашей страны поедет к ним, и я поеду. Они тоже приедут. Есть вопросы, которые нужно обсудить до того — вопросы безопасности, наших удерживаемых лиц. Нам немного сложно ехать туда, ведь понятно, что там находятся наши удерживаемые», — заявил он.
«Встречу считаю очень позитивной, благодарен организатору. Парламенты наших двух стран выразили готовность работать над сближением обществ, развитием культуры мирного сосуществования и логики взаимных шагов. У моей коллеги также было это понимание. Встреча прошла в очень тёплой атмосфере. Мы договорились рассмотреть и предложить конкретные механизмы с обеих сторон», — добавил Симонян.
Ранее сообщалось, что Симонян и Гафарова в Женеве обсудили возможные пути нормализации армяно-азербайджанских отношений и положительно оценили договоренности, достигнутые в Вашингтоне.