Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում, պատասխանելով Էմմա Պալյանի հարցին ասել է, որ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը «ձերբակալվել է իր մտքերի ու գործողությունների պատճառով»։
Վարչապետն ափսոսանք է հայտնել, որ ֆորմատն այնպիսին չէ, որ ինքը կարող է պատասխանել պատգամավորին Youtube-ի հղումով, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ասում են՝ Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել է իմ մտքերի պատճառով: Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել է իր մտքերի ու գործողությունների պատճառով: Իմ միտքը կարող է օգտագործվել իմ դեմ, իմ միտքն ինչպե՞ս կարող է օգտագործվել ուրիշի դեմ»,- նշել է վարչապետը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող գործի շրջանակում հոկտեմբերի 20-ին իրականացվել են քննչական գործողություններ Գյումրու քաղաքապետարանում։ Գյումրի համայնքի մի շարք պաշտոնատարների՝ խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և կաշառք տալու մեղադրանքով ձերբակալվել է ութ անձ, այդ թվում՝ քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը։ Նա կալանավորվել է 2 ամսով, նրա պաշտոնավարումը կասեցվել է:
Բացի այդ, քրեական վարույթ է հարուցվել զանգվածային անկարգությունների մասնակցելու և արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով։

Prime Minister Nikol Pashinyan, speaking in parliament in response to a question from MP Emma Palyan, stated that Gyumri Mayor Vardan Ghukasyan was arrested “because of his own thoughts and actions.”
Referring to claims that Ghukasyan was arrested due to the Prime Minister’s earlier public statements, Pashinyan responded: “They say Vardan Ghukasyan was arrested because of my thoughts. Vardan Ghukasyan was arrested because of his own thoughts and actions. My thought can be used against me — how can my thought be used against someone else?”
He also remarked that he regretted the parliamentary format didn’t allow him to respond to the MP with a YouTube link, 1lurer.am reported.
On October 20, Armenia’s Anti-Corruption Committee conducted investigative actions in the Gyumri Municipality as part of an ongoing criminal case. Eight people, including Mayor Vardan Ghukasyan, were detained on charges of large-scale bribery. He has been remanded in custody for two months and suspended from office. A separate case has been opened related to mass unrest and obstruction of justice.