Լրատվամիջոցների և լրագրողական կազմակերպությունների ղեկավարները հայտարարություն են ընդունել՝ դիմելով ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ ՀՀ գործող իշխանությունները, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջնորդությամբ և մասնակցությամբ, վերջին շրջանում սկսել են հետևողականորեն «թիրախավորել Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցուն՝ կիրառելով ատելության խոսք և զրպարտող բովանդակություն»։
Նշվում է, որ «Փաշինյանի և եկեղեցին զավթել փորձող նախկին հոգևորականի սադրանքը կարող է հանգեցնել քաղաքացիական աղետալի բախումների»։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ ՀԱԵ-ն Սահմանադրությամբ անջատված է պետությունից, պետական պաշտոնյաների՝ եկեղեցական կյանքում ուղիղ և բացահայտ ներգրավվածությունը փաստացի դուրս է գալիս նրանց լիազորությունների շրջանակից՝ կոպտորեն խախտելով երկրի Սահմանադրությունն ու գործող օրենքները։
Ըստ «Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրենքի 2-րդ հոդվածի երկրորդ մասի, պետությունը ճանաչել է ՀԱԵ-ի ինքնակառավարման իրավունքը՝ նրա նվիրապետության սահմաններում։
Նույնիսկ «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածի առաջին մասի «բ» կետը հստակ սահմանում է, որ եկեղեցին պետությունից անջատ է, իսկ պետությունն իրավասու չէ միջամտել նրա օրինական գործունեությանը կամ ներքին կառույցին։ Այս դրույթից բխում է, որ իշխանությունն իրավունք չունի միջամտելու Կաթողիկոսի փոփոխության կամ նմանատիպ այլ ներքին գործընթացներին։
Իշխանության ղեկավարած քարոզչական հոսքը, ուղղված եկեղեցու և բարձր աստիճանի հոգևորականների դեմ, ուղեկցվել է ոչ միայն իրավական նորմերի, այլև հանրային բարոյականության ու ավանդույթների կոպիտ խախտմամբ՝ խորացնելով հասարակության ներսում առկա պառակտումը։
2018-ին իր իշխանությունը հաստատած վարչախումբը, հասարակությանը սևերի և սպիտակների բաժանման քաղաքականությունը այժմ փորձում է տարածել նաև հավատացյալ հանրության վրա՝ իր գործողություններում խտրականություն չդնելով։ Փաշինյանը հակաիրավական և հակաեկեղեցական վարքագիծը հաճախ փորձում է ներկայացնել որպես հավատքի դրսևորում՝ «եկեղեցու հավատավոր հետևորդ» լինելու անվան տակ, ինչը փաստացի ծառայում է իր լիազորությունների գերազանցման քողարկմանը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ եկեղեցու դեմ ուղղված թշնամական հռետորաբանությունը լրջագույն սպառնալիք է ներքին ազգային համերաշխության համար։
«Նախորդ շաբաթների և ամիսների ընթացքում գրանցված մի շարք բարձրագույն հոգևորականների կամայական կալանավորումները վկայում են, որ այս արշավը շարունակվում է, և առաջիկա օրերին կարող է ստանալ առավել վտանգավոր ձևեր։
ՀԱԵ-ի կողմից կարգալույծ ճանաչված, այժմ իշխանության համակիր հռչակված Ստեփան Ասատրյանը (նախկինում՝ Տեր Արամ քահանա Ասատրյան), հոկտեմբերի 26-ին հայտարարել է Հովհաննավանքում պատարագ անցկացնելու մասին՝ հայտնելով, թե ակնկալում է 10,000 մարդու ներկայություն։ Այդ միջոցառմանը, ըստ հայտարարության, նախատեսում է մասնակցել նաև վարչապետ Փաշինյանը։
Նախկինում Փաշինյանը հրապարակավ և կոպիտ բառապաշարով հայտնել է իր «Վեհարանը ազատագրելու» մտադրության մասին։ Կան կասկածներ, որ հոկտեմբերի 26-ին Ասատրյանի նախաձեռնած այս հավաքը կարող է դառնալ ՀԱԵ-ի դեմ ուղղված լայնածավալ միջոցառման մեկնարկ՝ հրահրելով նոր ատելության ու թշնամանքի ալիք։
Փաշինյանի և կարգալույծ հոգևորականի այս գործողությունները դիտարկվում են որպես ծրագրված սադրանք, որը կարող է հանգեցնել լուրջ հասարակական բախումների՝ հաշվի առնելով, որ ՀԱԵ-ի բազմահազար հետևորդներ ևս կարող են կազմակերպվել՝ պաշտպանելու իրենց եկեղեցին։
Հաշվի առնելով, որ գործող իշխանությունն այսօր չունի որևէ ինստիտուցիոնալ հակակշիռ և վերահսկում է ամբողջ իրավապահ ու ուժային համակարգը, հնարավոր է, որ քաղաքական շահերին հասնելու համար վերջիններս դիմեն ռիսկային և անպատասխանատու գործողությունների՝ հանգեցնելով անդառնալի հետևանքների։
Այս իրադարձությունները կտրուկ հակասում են իրավական ու ժողովրդավարական պետության սկզբունքներին։ Դրանք սպառնում են խղճի, կրոնի ու խոսքի ազատությանը, որոնք երաշխավորված են ինչպես Սահմանադրությամբ, այնպես էլ միջազգային փաստաթղթերով։ Իրավիճակի անտեսումը կարող է հանգեցնել բացարձակ վտանգավոր քաղաքացիական բախումների։
Մենք՝ հարյուրավոր հավատացյալներ և Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու հետևորդներ, չենք կարող անտարբեր մնալ այս զարգացումներին։ Երբ մեր հոգևոր հայրերին՝ ում քարոզները լսել ենք ու ում մոտ մկրտվել ենք, ենթարկում են ճնշումների, կալանավորում են ու նվաստացնում, դա վիրավորում է ոչ միայն նրանց, այլև՝ մեր արժանապատվությունը։ Սա հարված է մեր հավատքին, խղճին և խոսքի ազատությանը։
Հաշվի առնելով, որ այս հակաեկեղեցական արշավում իշխանությունները ոտնահարում են թե՛ Սահմանադրական կարգի հիմքային սկզբունքները, և թե՛ մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված մի շարք միջազգային նորմեր, մենք՝ ստորև ստորագրող լրատվամիջոցների խմբագիրներս և լրագրողական կազմակերպությունները, դիմում ենք ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելություններին և միջազգային կազմակերպություններին՝ հորդորելով օգտագործել իրենց առկա բոլոր միջոցները՝ կանխելու հանրային բախումների սպառնալիքը։ Խնդրում ենք կոչ անել իշխանություններին՝ դադարեցնել հասարակության պառակտման այս գործելաոճը և հարգել ինչպես Սահմանադրության մեջ ամրագրված Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու առանձնահատուկ դերը, այնպես էլ՝ խոսքի, խղճի, կրոնի և հավատքի ազատությունը»«–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունը ստորագրել են՝ Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանը, Հ2 հեռուստաընկերություն, «Լրաբեր» լրատվական ծրագրի ղեկավար Շավարշ Գևորգյանը, News.am կայքի գլխավոր խմբագիր Արմենիկա Կիվիրյանը, «Առավոտ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանը, 24News-ի տնօրեն Նարեկ Գալստյանը, «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության տնօրեն Հարություն Հարությունյանը, Politik.am-ի խմբագիր Բորիս Մուրազին, Լիբանանի «Զարթոնք» օրաթերթի խմբագիր Սևակ Կ. Հակոբյանը, «Փաստինֆո» կայքի խմբագիր Սոնա Տռուզյանը, «ԼայվՆյուզ.ամ»,– գլխավոր խմբագիր Ժաննա Ծառուկյանը, «Իրականում․ամ» կայքի խմբագիր Փայլակ Ֆահրադյանը, irates.am-ի գլխավոր խմբագիր Փիրուզա Մելիքսեթյանը, Newday.am լրատվական կայքի խմբագիր Անի Գևորգյանը, MediaHub-ի տնօրեն Վահագն Բոյաջյանը, ArmDay.am-ի գլխավոր խմբաիր Տաթև Այվազյանը, «Երկիր Մեդիա»-ի տնօրեն Բագրատ Եսայանը, Tert.am-ի գլխավոր խմբագիր Արկադի Գրիգորյանը, Oragir.News կայքի գլխավոր խմբագիր Գևորգ Էմին-Տերյանը, Panorama-ի խմբագիր Անահիտ Ոսկանյանը, Yerkir.am-ի գլխավոր խմբագիր Վահե Սարգսյանը, Blognews.am-ի գլխավոր խմբագիր Կարեն Անտինյանը, Yerevan.Today լրատվական-վերլուծական կայքի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանը։

Главы медиа и журналистских организаций Армении приняли заявление, обратившись к представителям иностранных дипломатических миссий и международных организаций, аккредитованных в Республике Армения. В заявлении говорится, что действующие власти под руководством и участием Премьер‑министра Николa Пашиняна в последнее время начали последовательно «нацеливаться на Армянскую Апостольскую Священную Церковь, применяя речь ненависти и клеветническое содержание».
Отмечается, что «провокация Пашиняна и бывшего духовника, пытающегося захватить Церковь, может привести к гражданским катастрофическим столкновениям». Указывается, что несмотря на то, что ААС Церковь отделена от государства по Конституции, прямое и открытое участие государственных должностных лиц в церковной жизни фактически выходит за пределы их полномочий и грубо нарушает Конституцию и действующие законы страны.
Согласно статье 2 части 2 Закона «Об отношениях между Республикой Армения и Армянской Апостольской Священной Церковью», государство признаёт право Церкви на самоуправление в пределах её духовного сана. Аналогично, пункт «б» части 1 статьи 17 Закона «О свободе совести и религиозных организациях» чётко устанавливает, что Церковь отделена от государства, а государство не вправе вмешиваться в её законную деятельность или внутреннюю структуру. Из этого следует, что власти не имеют права вмешиваться в смену Католикоса или аналогичные внутренние процессы Церкви.
Возглавляемый властями пропагандистский поток, направленный против Церкви и высшего духовенства, сопровождался не только нарушением правовых норм, но и грубыми нарушениями общественной морали и традиций — что углубляет разделение внутри общества. Установившаяся в 2018 году власть, проводящая политику деления общества на «черных и белых», теперь пытается распространить это деление и на верующую общину — не допуская никаких различий в своих действиях. Пашинян часто пытается представить своё неправомерное и антиклерикальное поведение как проявление веры, под видом «верующего последователя Церкви», что на деле служит прикрытием для превышения своих полномочий.
Отмечается, что враждебная риторика, направленная против Церкви, представляет серьёзную угрозу внутреннему национальному единству. «Случайные аресты ряда высших духовных лиц за последние недели и месяцы свидетельствуют о том, что эта кампания продолжается, и в ближайшие дни может принять более опасные формы». Признанный Церковью лишённым сана, ныне заявивший о поддержке власти Степан Асатрян (ранее — отец Арам кагхан Асатрян) объявил, что 26 октября проведёт литургию в монастыре Ованаванк, заявив, что ожидает присутствия 10 000 человек. Согласно заявлению, в этом мероприятии также ожидается участие Премьер‑министра Пашиняна.
Ранее Пашинян публично и грубой лексикой заявлял о своём намерении «освободить Католикосат». Есть основания считать, что этот сбор 26 октября, инициированный Асатряном, может стать началом масштабного мероприятия против Церкви, подстрекающего новую волну ненависти и вражды. Действия Пашиняна и отстранённого от сана духовного лица рассматриваются как заранее спланированная провокация, способная привести к серьёзным общественным столкновениям — учитывая, что тысячи последователей Армянской Апостольской Священной Церкви также могут организоваться для защиты своей Церкви.
Учитывая, что действующая власть сегодня не имеет какого‑либо институционального противовеса и контролирует всю правоохранительную и силовую систему, возможно, что ради достижения политических интересов они прибегнут к рискованным и безответственным действиям — что может привести к необратимым последствиям. Эти события резко противоречат принципам правового и демократического государства. Они угрожают свободам совести, религии и слова, гарантированным как Конституцией, так и международными документами. Игнорирование ситуации может привести к абсолютно опасным гражданским конфликтам.
Мы — сотни верующих и последователи Армянской Апостольской Священной Церкви — не можем оставаться равнодушными к этим событиям. Когда нашим духовным отцам — чьи проповеди мы слушали и у которых мы были крещены — оказывается давление, их арестовывают и унижают, это обижает не только их, но и наше достоинство. Это удар по нашей вере, совести и свободе слова.
Учитывая, что в этой антицерковной кампании власти нарушают как основные принципы конституционного строя, так и ряд международных норм по защите прав человека, мы, нижеподписавшиеся главные редакторы СМИ и журналистских организаций, обращаемся к иностранным дипломатическим миссиям и международным организациям, аккредитованным в Республике Армения, с просьбой использовать все доступные средства для предотвращения угрозы общественных столкновений. Просим обратиться к властям с призывом прекратить эту практику разделения общества и уважать как особую роль Армянской Апостольской Священной Церкви, закреплённую в Конституции, так и свободы слова, совести, религии и веры». — говорится в заявлении.
Заявление подписали: Сатик Сейранян, Председатель Союза журналистов Армении; Шаварш Геворгян, руководитель новостной программы «Лрабер» телеканала H2; Арменика Кивирян, Главный редактор сайта News.am ; Арам Абрахамян, Главный редактор газеты «Аравот»; Нарек Галстян, директор 24News; Арутюн Арутюнян, директор телеканала «5‑й канал»; Борис Муразин, редактор Politik.am; Севак К. Акобян, редактор ливанской газеты «Зартонк»; Сона Трузян, редактор сайта FactInfo; Жанна Царукян, Главный редактор LiveNews.am ; Пайлак Фахрадян, редактор сайта Irakalyum.am; Пируза Меликсетян, Главный редактор Irates.am; Ани Геворгян, редактор сайта Newday.am ; Ваагн Бояджян, директор MediaHub; Татев Айвазян, Главный редактор ArmDay.am ; Баграт Есаян, директор «Ерикр Медиа»; Аркадий Григорян, Главный редактор Tert.am ; Геворг Эмин‑Терян, Главный редактор Oragir.News; Анaит Восканян, редактор Panorama; Ваге Саргсян, Главный редактор Yerkir.am; Карен Антинян, редактор Blognews.am ; Севак Акобян, Главный редактор Yerevan.Today.