Գյումրիում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքով ձերբակալված 19 անձի վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեն դիմել է դատարան՝ որպես խափանման միջոց կալանքը կիրառելու միջնորդությամբ։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ տեղեկությունների՝ կալանքի միջնորդությամբ ընդգրկված անձանց թվում է նաև փաստաբան, «Մեր ձևով» շարժման ներկայացուցիչ Ռուբեն Մխիթարյանը, ինչպես նաև մեկ անչափահաս։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի հարակից տարածքում տեղի ունեցած իրադարձությունների արդյունքում 37 մարդ է ձերբակալվել։ Նրանցից 29-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, պաշտոնատար անձանց օրինական գործունեությանը միջամտելու, ինչպես նաև արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով։
Հոկտեմբերի 20-ին իրավապահները ներխուժել են Գյումրու քաղաքապետարան՝ համայնքի ղեկավար Վարդան Ղուկասյանին բերման ենթարկելու նպատակով։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հաղորդել է, որ այդ օրը 8 մարդ է ձերբակալվել՝ մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերի կաշառք ստանալու կամ փոխանցելու մեղադրանքներով։
Ժամեր անց Վարդան Ղուկասյանը ինքնուրույն լքել է քաղաքապետարանի շենքը և մոտեցել իրավապահ մարմինների ավտոմեքենային, սակայն այդ պահին շենքի մոտ հավաքված քաղաքացիների և ոստիկանության միջև տեղի է ունեցել քաշքշուկ, ինչից հետո սկսվել են ձերբակալությունները։
Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու և արդարադատությանը խոչընդոտելու հատկանիշներով։ Հոկտեմբերի 21-ի առավոտյան Վարդան Ղուկասյանը կալանավորվել է երկու ամսով։

Следственный комитет Армении обратился в суд с ходатайством об избрании меры пресечения в виде ареста для 19 лиц, задержанных по делу о массовых беспорядках в Гюмри. Об этом сообщает пресс-служба СК, передаёт Sputnik Армения.
Среди них — адвокат, представитель движения «По-нашему» Рубен Мхитарян, а также один несовершеннолетний.
Ранее сообщалось, что в результате событий 20 октября у здания мэрии Гюмри были задержаны 37 человек. В отношении 29 из них возбуждено уголовное дело по обвинениям в участии в массовых беспорядках, вмешательстве в деятельность должностных лиц и препятствовании осуществлению правосудия.
20 октября правоохранители вошли в мэрию Гюмри с целью задержания главы общины Вардана Гукасяна. Антикоррупционный комитет сообщил, что восемь человек были задержаны по подозрению в получении или передаче крупных взяток группой лиц.
Спустя некоторое время Гукасян самостоятельно покинул здание и направился к полицейскому автомобилю, однако у входа началась потасовка между собравшимися гражданами и полицией, после чего последовали новые задержания.
СК Армении подтвердил возбуждение уголовного дела по признакам участия в массовых беспорядках и воспрепятствования правосудию. Утром 21 октября Вардан Гукасян был арестован сроком на два месяца.