Երևանում հոկտեմբերի 21-22-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակական կազմակերպությունների, փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչների նախաձեռնությամբ և երկու երկրների պաշտոնական կառույցների աջակցությամբ տեղի է ունեցել երկկողմ կլոր սեղան-քննարկում։Նրանց հետ, ըստ Անվտանգային քաղաքականության հետազոտական կենտրոնի տարածած հաղորդագրության, հանդիպել է նաև ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Ադրբեջանական կողմից ի թիվս այլոց ներկա է եղել նաև Լաչինի միջանցքը փակած «էկոակտիվիստ» Դիլարա Էֆենդիևան, հայտնում է է FIP փաստերի ստուգման հարթակը:
«Էֆենդիևան անձամբ է որպես «էկոակտիվիստ» մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միջանցքի արգելափակմանը։
Այդ օրերին ԼՂՀ առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի արգելափակման հետևանքով առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող Արցախի քաղաքացիների տեղափոխումը Երևան շարունակում է անհնար մնալ:
Մինչդեռ, Էֆենդիևան 2022 թվականի դեկտեմբերին հրաապարակված տեսանյութում պնդում էր, թե իբր իրենք պատրաստ են միջանցք տալ՝ արցախցիների պատշաճ բուժօգնության համար»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
FIP.am-ը դեռ այդ ժամանակ էր հերքել «էկոակտիվիստի» կեղծ պնդումը՝ ցույց տալով, որ ԼՂ-ում ծանր վիճակում գտնվող հիվանդները զրկված էին պատշաճ բուժօգնությունից Էֆենդիևայի և արգելափակմանը մասնակցած մյուս «էկոակտիվիստների» ապօրինի գործողությունների հետևանքով։
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն հանդիպել է ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, որոնք հոկտեմբերի 21-22-ին մասնակցել են «Double Tree by Hilton» հյուրանոցում կայացած կլոր սեղանի քննարկմանը։ Քննարկման առանցքում եղել է խաղաղության օրակարգը։

21–22 октября в Ереване состоялся двухдневный круглый стол с участием представителей общественных организаций и экспертных кругов Армении и Азербайджана. Инициатива проведения обсуждения исходила от гражданского сектора обеих стран при поддержке официальных структур. Как сообщается в заявлении Центра исследований политики безопасности, участники встречи также были приняты секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном.
С азербайджанской стороны, среди прочих, присутствовала и Дилара Эфендиева — так называемая «экоактивистка», которая принимала участие в блокаде Лачинского коридора. Об этом сообщает фактчекинговая платформа FIP.am .
Эфендиева лично участвовала в перекрытии транспортного коридора, соединявшего Нагорный Карабах с Арменией, под предлогом экологического протеста. В тот период Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщало, что из-за блокады невозможно было эвакуировать тяжелобольных пациентов в Ереван.
В то же время в декабре 2022 года Эфендиева заявила в видеоролике, что «активисты» готовы пропускать граждан для получения медицинской помощи. Однако еще тогда FIP.am опровергло эти заявления, представив доказательства того, что тяжелобольные пациенты в Нагорном Карабахе были лишены надлежащей медпомощи в результате незаконных действий Эфендиевой и других участников блокады.
22 октября секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился с представителями азербайджанского гражданского общества, участвовавшими в круглом столе, прошедшем в отеле «Double Tree by Hilton». Центральной темой обсуждения стала повестка мира.