Երևանում հոկտեմբերի 21-22-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակական կազմակերպությունների, փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչների նախաձեռնությամբ և երկու երկրների պաշտոնական կառույցների աջակցությամբ տեղի է ունեցել երկկողմ կլոր սեղան-քննարկում։Նրանց հետ, ըստ Անվտանգային քաղաքականության հետազոտական կենտրոնի տարածած հաղորդագրության, հանդիպել է նաև ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Ադրբեջանական կողմից ի թիվս այլոց ներկա է եղել նաև Լաչինի միջանցքը փակած «էկոակտիվիստ» Դիլարա Էֆենդիևան, հայտնում է է FIP փաստերի ստուգման հարթակը:
«Էֆենդիևան անձամբ է որպես «էկոակտիվիստ» մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միջանցքի արգելափակմանը։
Այդ օրերին ԼՂՀ առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի արգելափակման հետևանքով առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող Արցախի քաղաքացիների տեղափոխումը Երևան շարունակում է անհնար մնալ:
Մինչդեռ, Էֆենդիևան 2022 թվականի դեկտեմբերին հրաապարակված տեսանյութում պնդում էր, թե իբր իրենք պատրաստ են միջանցք տալ՝ արցախցիների պատշաճ բուժօգնության համար»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
FIP.am-ը դեռ այդ ժամանակ էր հերքել «էկոակտիվիստի» կեղծ պնդումը՝ ցույց տալով, որ ԼՂ-ում ծանր վիճակում գտնվող հիվանդները զրկված էին պատշաճ բուժօգնությունից Էֆենդիևայի և արգելափակմանը մասնակցած մյուս «էկոակտիվիստների» ապօրինի գործողությունների հետևանքով։
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն հանդիպել է ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, որոնք հոկտեմբերի 21-22-ին մասնակցել են «Double Tree by Hilton» հյուրանոցում կայացած կլոր սեղանի քննարկմանը։ Քննարկման առանցքում եղել է խաղաղության օրակարգը։

On October 21–22, a roundtable discussion was held in Yerevan between representatives of civil society and expert communities from Armenia and Azerbaijan. The event was organized through a joint initiative of non-governmental organizations from both countries and supported by their respective official structures. According to a statement from the Center for Security Policy Studies, Armenia’s Secretary of the Security Council Armen Grigoryan also met with the participants.
One of the Azerbaijani attendees was Dilara Efendiyeva, known for her participation in the blockade of the Lachin corridor, according to fact-checking platform FIP.am .
Efendiyeva had personally joined the roadblock cutting off the corridor that connected Nagorno-Karabakh to Armenia, acting under the pretense of environmental activism. During that time, the Health Ministry of the Republic of Artsakh reported that critically ill patients could not be transported to Yerevan due to the blockade imposed by Azerbaijan.
Meanwhile, in a December 2022 video, Efendiyeva claimed that the group was ready to allow passage for medical emergencies. However, FIP.am had already refuted her statement, presenting evidence that patients in critical condition were deprived of adequate healthcare due to the illegal actions of Efendiyeva and other so-called “eco-activists” who participated in the blockade.
On October 22, Armenia’s Security Council Secretary Armen Grigoryan met with members of Azerbaijani civil society who took part in the roundtable discussion hosted at the DoubleTree by Hilton Hotel. The dialogue focused on advancing the peace agenda.