Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ ԱՆԻՖ-ի գործի շրջանակում արդեն հարցաքննվել է և տրամադրել է ամբողջ տեղեկատվությունը։ Այդ մասին նա հայտնել է կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցի ժամանակ։
«Ես թվեր եմ հրապարակել երեք ժամ տևած իմ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, կոնկրետ ֆինանասկանան թվեր: Քաղհասարակության ներկայացուցիչներից որևէ մեկից, ներառյալ հետաքննող լրատվականներից, թվերին անդրադարձ չկա»,- նշել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ զրո անդրադարձ կա իր բարձրաձայնած թվերին, որով կոնկրետ պնդումներ է արել ու հարցեր է բարձրաձայնել:
«Դրան անդրադարձ չկա, ածանցյալ, ասենք՝ կնոջ ընկերուհին բան էր… իրանք յոթ ամիս առաջ չէին ծանոթացել, մեկ տարի երեք ամիս առաջ էր… Անլուրջ»,-ասել է Ավինյանը:
«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմանդրամ» ՓԲԸ-ի՝ ԱՆԻՖ-ի նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում կհայտարարվի: Այսպիսի հանձնարարություն է տվել Քննչական կոմիտեն: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։
Քննչական կոմիտեն չէր հայտնել՝ արդյոք այս գործով հարցաքննվել է 2019-2023 թվականներին ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Տիգրան Ավինյանը։

Мэр Еревана Тигран Авинян заявил, что был допрошен по делу фонда АНИФ и предоставил всю необходимую информацию.
Выступая перед журналистами после заседания правительства, мэр Еревана Тигран Авинян сообщил, что его уже допросили в рамках уголовного дела, связанного с Фондом государственных интересов Армении (АНИФ). Об этом передаёт Panorama.am .
«Я опубликовал конкретные финансовые данные во время моей трёхчасовой пресс-конференции. Ни один представитель гражданского общества или расследовательской журналистики на эти цифры не отреагировал», сказал он.
По словам Авиняна, озвученные им цифры ставят под сомнение ключевые утверждения вокруг дела: «Реакции на эти данные не последовало. Пошли второстепенные версии — вроде “подруга жены” и прочее. Хотя познакомились они не семь месяцев назад, а год и три месяца назад. Несерьёзно».
Бывший директор фонда АНИФ Давид Папазян объявлен в международный розыск, ему избрана мера пресечения в виде ареста. Следственный комитет не уточнял ранее, был ли допрошен Авинян, который в 2019–2023 годах возглавлял совет директоров фонда.