Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ ԱՆԻՖ-ի գործի շրջանակում արդեն հարցաքննվել է և տրամադրել է ամբողջ տեղեկատվությունը։ Այդ մասին նա հայտնել է կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցի ժամանակ։
«Ես թվեր եմ հրապարակել երեք ժամ տևած իմ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, կոնկրետ ֆինանասկանան թվեր: Քաղհասարակության ներկայացուցիչներից որևէ մեկից, ներառյալ հետաքննող լրատվականներից, թվերին անդրադարձ չկա»,- նշել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ զրո անդրադարձ կա իր բարձրաձայնած թվերին, որով կոնկրետ պնդումներ է արել ու հարցեր է բարձրաձայնել:
«Դրան անդրադարձ չկա, ածանցյալ, ասենք՝ կնոջ ընկերուհին բան էր… իրանք յոթ ամիս առաջ չէին ծանոթացել, մեկ տարի երեք ամիս առաջ էր… Անլուրջ»,-ասել է Ավինյանը:
«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմանդրամ» ՓԲԸ-ի՝ ԱՆԻՖ-ի նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում կհայտարարվի: Այսպիսի հանձնարարություն է տվել Քննչական կոմիտեն: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։
Քննչական կոմիտեն չէր հայտնել՝ արդյոք այս գործով հարցաքննվել է 2019-2023 թվականներին ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Տիգրան Ավինյանը։

Yerevan Mayor Tigran Avinyan announced that he has already been questioned as part of the ongoing investigation into the Armenian National Interests Fund (ANIF). Speaking during a press briefing after a government session, he stated that he had shared all relevant information with investigators, Panorama.am reports.
“I shared specific financial figures during my three-hour press conference. None of the civil society representatives or investigative journalists responded to the numbers I presented,” he said.
Avinyan noted that the figures he disclosed challenged key narratives surrounding the case. “There’s been zero engagement with the data I released—just derivative speculation. It’s unserious,” he remarked.
David Papazyan, former director of ANIF, is under a detention order and will be placed on international wanted list, according to Armenia’s Investigative Committee. Avinyan served as chairman of ANIF’s board of directors from 2019 to 2023. Until now, it was unclear whether he had been questioned in the case.