Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ֆեմինիստական դիվանագիտության չորրորդ նախարարական համաժողովի բացմանն ասել է, որ համաժողովի կարգախոսը՝ «Եկել է խաղաղության ժամանակը», Հայաստանի համար ունի առանձնահատուկ նշանակություն։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատվել՝ վերջ դնելով երկարատև հակամարտությանը, որը լի էր արյունահեղությամբ, բռնությամբ, մարդկային կորուստներով, տեղահանությամբ և շատ խորը տրավմաներով։ Երկու երկրներն այժմ աշխատում են ինստիտուցիոնալացնել խաղաղությունը և կարգավորել հարաբերություններն՝ անցնելով հաշտեցման դժվարին ճանապարհով»,- հավելել է Միրզոյանը։
Նախարարը իր խոսքում անդրադարձել է նաև հակամարտություններից տուժած կանանց դերին՝ նրանց տառապանքն անվանելով ոչ միայն մարդկային դրամա, այլ նաև քաղաքական պարտավորություն։
«Այսպիսով, ես գալիս եմ մի տարածաշրջանից, որտեղ մայրերը, կանայք, քույրերը և դուստրերը տառապել են, զգացել են հակամարտության ծանր հետևանքներն, իրենց սիրելիների կորստի ցավը։ Եվ այսօր շատ պարտավորեցնող և էմոցիոնալ է խոսել մեր հասարակությունում տարածաշրջանային հաշտեցման գաղափարի խթանման գործում նրանց նշանակալի դերի մասին։ Էմոցիոնալ, քանզի մեզնից յուրաքանչյուրը գիտակցում է, թե ինչպիսի դժվարությունների միջով են նրանք անցել։ Պարտավորեցնող, քանզի այսօր առկա խաղաղության օրակարգի միջոցով մենք ձգտում ենք հասցեագրել և ապագայում կանխել նման դժվարությունները, նման կորուստները»,-ասել է նա։

23 Октябрь 2025 - 13:41 AMT
Выступая на открытии четвёртой министерской конференции по феминистской дипломатии, Мирзоян подчеркнул особую значимость темы форума — «Пришло время мира» — для Армении.
«Между Арменией и Азербайджаном установлен мир, положен конец затяжному конфликту, полному кровопролития, насилия, человеческих жертв, переселений и глубокой травмы. Сейчас обе страны работают над институционализацией мира и нормализацией отношений, проходя по трудному пути примирения», — отметил министр.
Он также обратился к роли женщин, пострадавших от войны, назвав их страдания не только гуманитарной трагедией, но и политическим вызовом.
«Я представляю регион, где матери, женщины, сёстры и дочери страдали от тяжёлых последствий конфликта и боли утраты близких. Говорить об их важной роли в продвижении идеи примирения — эмоционально и обязывающе. Эмоционально, потому что каждый из нас осознаёт, какие испытания они пережили. Обязывающе — потому что мирная повестка сегодняшнего дня должна не только решать, но и предотвращать подобные страдания и потери», — сказал Мирзоян.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По итогам встречи была подписана Совместная декларация. В присутствии лидеров МИД Армении Арарат Мирзоян и МИД Азербайджана Джейхун Байрамов парафировали соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой».