«Սրբազան պայքար» շարժման գործով մեղադրյալ Արմեն Ալեքսանյանը դատական նիստում պահանջել է իր պաշտպան, անազատության մեջ գտնվող Ալեքսանդր Կոչուբաևին ներկայացնել դատարան:
Ալեքսանյանը նշել է, որ ինքն իր շահերի պաշտպանությունը վստահել է Ալեքսանդր Կոչուբաևին ու նրան է պահանջում՝ միաժամանակ հայտարարելով, որ հրաժարվում է հանրային պաշտպանից, հայտնում է Factor.am-ը։
Գործով ներգրավված մեկ այլ մեղադրյալի փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը նշել է, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքով որևէ արգելք չկա, որպեսզի կալանքի տակ գտնվող Կոչուբաևը, ինչպես գործով մյուս կալանավորվածները, բերվի դատարան:
Իր հերթին, պաշտպան Լիպարիտ Սիմոնյանը ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր մեղադրյալ ունի բացառիկ իրավունք՝ ընտրելու իր պաշտպանին ու հենց նրա միջոցով իրականացնել իր պաշտպանությունը:
Հանրային մեղադրողները արձագանքել են՝ ասելով, որ իրենք հստակ չգիտեն, թե ինչ ընթացակարգով պետք է իրականացվի պաշտպանական կողմի այս պահանջը: Միևնույն ժամանակ հավելել են, որ եթե փաստացի անհնար լինի ապահովել Կոչուբաևի ներկայությունը, իրենք ստիպված կլինեն միջնորդել հանրային պաշտպանի ներգրավման համար:
Դատարանը որոշում է կայացրել դիմել հանրային պաշտպանի գրասենյակին՝ միաժամանակ հստակեցնելով, որ Ալեքսանդր Կոչուբաևին չի հեռացնում գործի վարույթից:
Ալեքսանդր Կոչուբաևը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել և կալանավորվել է 2 ամսով ֆեյսբուքում արված վիրավորական գրառման պատճառով։

The court is examining whether a detained lawyer can be summoned to represent his client during trial.
In the case linked to the "Sacred Struggle" movement, defendant Armen Alexanyan has demanded that his chosen counsel, Alexander Kochubayev—currently in custody—be allowed to appear in court.
Alexanyan stated that he entrusted his legal defense to Kochubayev and refuses representation by a public defender, reports Factor.am .
Ruben Melikyan, the lawyer representing another defendant in the case, noted that Armenia’s Criminal Procedure Code does not prohibit a detained lawyer from attending court, similar to other detained defendants.
Defense attorney Liparit Simonyan also emphasized that every defendant holds the exclusive right to choose their own legal representative and must be defended accordingly.
In response, public prosecutors admitted they were unclear on the legal procedure for satisfying this request but noted that if Kochubayev's appearance proves impossible, they would have to seek appointment of a public defender.
The court decided to contact the public defender’s office while clarifying that Kochubayev is not being removed from the case proceedings.