«Սրբազան պայքար» շարժման գործով մեղադրյալ Արմեն Ալեքսանյանը դատական նիստում պահանջել է իր պաշտպան, անազատության մեջ գտնվող Ալեքսանդր Կոչուբաևին ներկայացնել դատարան:
Ալեքսանյանը նշել է, որ ինքն իր շահերի պաշտպանությունը վստահել է Ալեքսանդր Կոչուբաևին ու նրան է պահանջում՝ միաժամանակ հայտարարելով, որ հրաժարվում է հանրային պաշտպանից, հայտնում է Factor.am-ը։
Գործով ներգրավված մեկ այլ մեղադրյալի փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը նշել է, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքով որևէ արգելք չկա, որպեսզի կալանքի տակ գտնվող Կոչուբաևը, ինչպես գործով մյուս կալանավորվածները, բերվի դատարան:
Իր հերթին, պաշտպան Լիպարիտ Սիմոնյանը ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր մեղադրյալ ունի բացառիկ իրավունք՝ ընտրելու իր պաշտպանին ու հենց նրա միջոցով իրականացնել իր պաշտպանությունը:
Հանրային մեղադրողները արձագանքել են՝ ասելով, որ իրենք հստակ չգիտեն, թե ինչ ընթացակարգով պետք է իրականացվի պաշտպանական կողմի այս պահանջը: Միևնույն ժամանակ հավելել են, որ եթե փաստացի անհնար լինի ապահովել Կոչուբաևի ներկայությունը, իրենք ստիպված կլինեն միջնորդել հանրային պաշտպանի ներգրավման համար:
Դատարանը որոշում է կայացրել դիմել հանրային պաշտպանի գրասենյակին՝ միաժամանակ հստակեցնելով, որ Ալեքսանդր Կոչուբաևին չի հեռացնում գործի վարույթից:
Ալեքսանդր Կոչուբաևը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել և կալանավորվել է 2 ամսով ֆեյսբուքում արված վիրավորական գրառման պատճառով։

Суд рассматривает вопрос о возможности участия арестованного адвоката в судебном заседании.
Обвиняемый по делу движения «Священная борьба» Армен Алексанян на заседании заявил требование о вызове своего защитника, находящегося под арестом Александра Кочубаева.
Алексанян подчеркнул, что доверил защиту своих интересов именно Кочубаеву и настаивает на его участии, одновременно отказываясь от услуг государственного защитника, сообщает Factor.am .
Адвокат другого обвиняемого по делу Рубен Меликян отметил, что Уголовно-процессуальный кодекс Армении не содержит запрета на участие арестованного адвоката в заседании, так же как и других обвиняемых, находящихся под стражей.
В свою очередь, защитник Липарит Симонян напомнил, что каждый обвиняемый имеет исключительное право самостоятельно выбирать защитника и осуществлять защиту через него.
Прокуроры заявили, что им неясен порядок реализации подобного требования, и добавили, что в случае невозможности обеспечить присутствие Кочубаева, они будут ходатайствовать о назначении государственного защитника.
Суд принял решение обратиться в офис государственного защитника, при этом уточнив, что Александр Кочубаев не отстраняется от дела.
Александр Кочубаев был привлечён в качестве обвиняемого и арестован на два месяца за оскорбительную публикацию в Facebook.