Գյումրու համայնքապետարանի 3 աշխատակից է ձերբակալվել, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ի հայտ են եկել առերևույթ փաստական տվյալներ, ըստ որոնց՝ Գյումրու համայնքապետարանի որոշ պաշտոնատար անձինք հրահանգ են տվել մի շարք աշխատակիցների, որպեսզի նրանք մանկապարտեզների տնօրեններին հանձնարարեն դադարեցնել ուսումնական գործընթացը, տուն ուղարկել սաներին և անձնակազմով ուղևորվել համայնքապետարան՝ խոչընդոտելու համայնքի ղեկավարի ձերբակալմանը:
Նման ցուցումների արդյունքում բազմաթիվ մանկապարտեզների ղեկավարներ, դադարեցնելով աշխատանքը, իրենց անձնակազմի հետ հասել են համայնքապետարանի մոտակայք և միացել այնտեղ հավաքված քաղաքացիներին:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում չորս անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ դրանից հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը), ինչպես նաև 46-486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելուն դրդելը):
Այս քրեական վարույթը միացվել է մեկ այլ գործին, որն առնչվում է զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, մի խումբ անձանց նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելու, ինչպես նաև պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու դեպքերին:

Трое сотрудников мэрии Гюмри были задержаны в рамках расследования уголовного дела о вмешательстве в правосудие и организации протестных действий.
Как сообщает Следственный комитет, в отношении троих работников мэрии Гюмри возбуждено уголовное преследование.
В ходе предварительного расследования, начатого следственным управлением Ширакской области Следственного комитета Армении, были получены данные, согласно которым некоторые должностные лица мэрии Гюмри поручили подчинённым передать директорам детских садов указание приостановить образовательный процесс, распустить детей по домам и вместе с персоналом направиться к мэрии, чтобы воспрепятствовать аресту главы общины.
В результате подобных указаний многие руководители детских садов прекратили работу учреждений и прибыли к зданию мэрии вместе с сотрудниками, присоединившись к собравшимся гражданам.
В рамках расследования в отношении четырёх лиц возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 236 Уголовного кодекса Армении (воспрепятствование проведению или участию в собрании, принуждение к участию или отказу от участия, а также материальное стимулирование с той же целью), а также по пункту 1 части 2 статьи 46-486 (подстрекательство группы лиц по предварительному сговору к вмешательству в осуществление правосудия или расследование дела).
Данное уголовное дело объединено с другим производством, связанным с участием в массовых беспорядках, вмешательством в осуществление правосудия и воспрепятствованием законной деятельности должностного лица.
Антикоррупционный комитет сообщил, что по обвинению в получении и даче крупной взятки были арестованы восемь человек, в том числе глава общины и главный архитектор.