Գյումրու համայնքապետարանի 3 աշխատակից է ձերբակալվել, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ի հայտ են եկել առերևույթ փաստական տվյալներ, ըստ որոնց՝ Գյումրու համայնքապետարանի որոշ պաշտոնատար անձինք հրահանգ են տվել մի շարք աշխատակիցների, որպեսզի նրանք մանկապարտեզների տնօրեններին հանձնարարեն դադարեցնել ուսումնական գործընթացը, տուն ուղարկել սաներին և անձնակազմով ուղևորվել համայնքապետարան՝ խոչընդոտելու համայնքի ղեկավարի ձերբակալմանը:
Նման ցուցումների արդյունքում բազմաթիվ մանկապարտեզների ղեկավարներ, դադարեցնելով աշխատանքը, իրենց անձնակազմի հետ հասել են համայնքապետարանի մոտակայք և միացել այնտեղ հավաքված քաղաքացիներին:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում չորս անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ դրանից հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը), ինչպես նաև 46-486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելուն դրդելը):
Այս քրեական վարույթը միացվել է մեկ այլ գործին, որն առնչվում է զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, մի խումբ անձանց նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելու, ինչպես նաև պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու դեպքերին:

Three municipal employees in Gyumri have been detained amid an investigation into allegations of obstructing justice and manipulating protests.
Three employees of the Gyumri municipality have been arrested, according to the Investigative Committee.
During a preliminary investigation launched by the Shirak regional division of the Investigative Committee of Armenia, evidence emerged suggesting that certain officials at the Gyumri City Hall instructed several employees to order kindergarten directors to suspend educational activities, send children home, and proceed with their staff to the municipality to obstruct the arrest of the community leader.
Following these instructions, many kindergarten heads halted operations and, along with their staff, gathered near the City Hall to join assembled citizens.
As part of the investigation, four individuals are facing public criminal prosecution under Article 236, Part 2 of Armenia’s Criminal Code (coercing or hindering participation in a gathering, or offering material incentives to participate or abstain), and Article 46-486, Part 2, Clause 1 (inciting obstruction of justice or investigation by a group acting in prior agreement).
This criminal case has been merged with a separate proceeding involving participation in mass unrest, interference with judicial processes by a coordinated group, and obstruction of the legal duties of a public official.
According to the Anti-Corruption Committee, several officials from the Gyumri municipality have been accused of giving and receiving large-scale bribes, leading to the arrest of eight individuals, including the mayor and the chief architect.