Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը իրավապահներին հանցագործության մասին 3 հաղորդում է ներկայացրել, այդ թվում՝ կապված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և կարգալույծ արված Ստեփան Ասատրյանի կողմից կրոնական ծեսի կատարմանը խոչընդոտելու նախապատրաստության մասով։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Իշխանությունը շարունակում է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ հարձակումները:
Եկեղեցու և հոգևորականների շահերի պաշտպանության նկատառումներով ներկայացվել են հետևյալ հաղորդումները և դիմումը.
Առաջին հաղորդումը առնչվում է Նաթան սրբազանի մասնակցությամբ հեռախոսային խոսակցության գաղտնիության հնարավոր խախտմանը։ Հաղորդման մեջ նշվում է, որ այդ զրույցները կարող են նաև մոնտաժված և փոփոխված լինել, սակայն միայն գաղտնիության խախտման փաստն արդեն մտահոգիչ է։
Ըստ Արա Զոհրաբյանի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 206-րդ հոդվածը որպես հանցագործություն է սահմանում մարդու նամակագրության, հեռախոսային խոսակցության կամ այլ հաղորդակցության ձևերի գաղտնիության ապօրինի խախտումը։
Ներկայացվել է հաղորդում հանցագործության մասին՝ կապված Նիկոլ Փաշինյանի և Ստեփան Ասատրյանի կողմից կրոնական ծեսի կատարմանը խոչընդոտելու նախապատրաստության հետ:
Իրենց գործողություններով Ստեփան Ասատրյանը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իրականացնում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 209-րդ հոդվածով արգելված արարքի (կրոնական ծեսի կատարումը խոչընդոտելը) նախապատրաստություն, որը համարվում է չավարտված հանցագործություն:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 14-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ քրեական պատասխանատվության հիմքն ինչպես ավարտված, այնպես էլ չավարտված հանցանք կատարելն է:
2025թ. հոկտեմբերի 26-ի պատարագի կատարումը Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կողմից նշանակված քահանայի կողմից խոչընդոտելու նախապատրաստությունը դրսևորվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից նման հայտարարություն-հրավեր տալու, այդ օրվա պատարագին միայն «տեր Արամից» հաղորդություն ընդունելու պնդման, ինչպես նաև բարձրաստիճան հոգևորականներին սպառնալու միջոցով, իսկ Ստեփան Ասատրյանի կողմից եկեղեցու տարածքն ազատելուց հրաժարվելու և պատարագ անցկացնելու հրավեր ու պնդում կատարելու միջոցով: Ընդ որում, այդ նպատակին նշված անձինք կհասնեն, եթե իրավապահ մարմինները միջոցներ չձեռնարկեն:
ՆԳՆ ոստիկանությանը ներկայացվել է դիմում ներխուժումը կանխելու վերաբերյալ:
Ի թիվս այլ պահանջների՝ պահանջվել է ՀՀ կառավարության 2007 թվականի մայիսի 10-ի N 797-Ն որոշմամբ սահմանված կարգով Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն սեփականության իրավունքով պատկանող Արագածոտնի մարզի Աշտարակ համայնքի Օհանավան գյուղի Հովհաննավանքի եկեղեցու՝ ատյանից, խորանից, ավանդատներից և այնպիսի վայրերից, որոնք նախատեսված են բացառաբար Եկեղեցու սպասավորների համար, վտարել Ստեփան Ասատրյանին»,–ասվում է գրառման մեջ։

Ара Зограбян заявил, что Пашинян и Асатрян готовились к препятствованию церковной службе, что является уголовно наказуемым деянием.
Адвокат Ара Зограбян подал в правоохранительные органы три сообщения о преступлении, включая обвинения в адрес премьер-министра Никола Пашиняна и лишённого сана Степана Асатряна, которые, по его словам, готовились к воспрепятствованию совершению религиозного обряда. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
«Власть продолжает нападения на Армянскую Апостольскую Святую Церковь», — написал он.
В целях защиты интересов Церкви и духовенства были представлены следующие заявления и обращение:
Первое сообщение касается возможного нарушения конфиденциальности телефонного разговора с участием епископа Натана. В заявлении указывается, что запись могла быть смонтирована, но даже сам факт нарушения тайны общения вызывает тревогу.
Зограбян сослался на статью 206 Уголовного кодекса Армении, которая квалифицирует как преступление незаконное вмешательство в переписку, телефонные переговоры или иные формы общения.
Отдельное сообщение о преступлении подано в связи с действиями Никола Пашиняна и Степана Асатряна, которые, по мнению юриста, готовили воспрепятствование религиозному обряду. Это, согласно статье 209 УК, является уголовно наказуемым деянием. Зограбян отметил, что речь идёт о подготовке преступления, которое также влечёт уголовную ответственность в соответствии со статьёй 14, часть 1 УК.
По его утверждению, препятствие касалось литургии, назначенной на 26 октября 2025 года в монастыре Ованнаванк священником, утверждённым Армянской Апостольской Церковью. Пашинян, по словам юриста, способствовал этому, заявив о намерении принять причастие только от «отца Арама», а также угрожая высокопоставленным клирикам. Степан Асатрян, в свою очередь, отказался покидать территорию церкви и настаивал на проведении литургии.
В МВД Армении было подано обращение с требованием предотвратить незаконное проникновение в церковь.
Среди прочего, в заявлении содержится требование выселить Степана Асатряна из всех частей церкви Ованнаванк в селе Оганаван Арагацотнской области — алтаря, хранилищ, приделов и других помещений, предназначенных исключительно для духовенства. Основанием служит постановление правительства №797-Н от 10 мая 2007 года, которое подтверждает право собственности Армянской Апостольской Церкви на храм.
21 октября Католикос Всех Армян своим патриаршим указом лишил сана отца Арама Асатряна, переведя его в статус мирянина под именем Степан Асатрян. Тем не менее, он заявил о намерении провести литургию в Ованнаванке, на которую собирается прийти и премьер-министр Пашинян.