ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն քննարկել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմավարական գործընկերության խորացման ուղիները՝ կարևորելով, որ երկկողմ հարաբերություններն այսօր ընդգրկում են առանցքային ոլորտներ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև հետագա քայլերին ու հնարավոր նախաձեռնություններին։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին։ Նախարար Միրզոյանը մանրամասն ներկայացրել է վերջին գործընթացները, ինչպես նաև Հայաստանի դիրքորոշումն ու տեսլականը՝ տարածաշրջանի խաղաղության հաստատման և համապարփակ զարգացման համատեքստում։ ԱԳ նախարարը նշել է նաև հաղորդակցային հանգույց դառնալու Հայաստանի ներուժի արդյունավետ իրացման կարևորությունը։
Հանդիպման ավարտին նախարարը գրառում է կատարել Ֆրանսիայի Սենատի պատվավոր հյուրերի մատյանում՝ «Ոսկե գրքում».
«Պատիվ ունենալով վերստին հյուրընկալվելու Ֆրանսիական Հանրապետության Սենատում, ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության այս տանը, իմ սրտագին շնորհակալությունն եմ հայտնում նախագահ Ժերար Լարշեին իր ջերմ ընդունելության համար, ինչը հայ-ֆրանսիական ամուր բարեկամության անկեղծ արտացոլումն է: Վերահաստատում եմ իմ խորին երախտագիտությունը նախագահ Ժերար Լարշեին, ինչպես նաև Սենատի բոլոր անդամներին, ի նպաստ Հայաստան-Ֆրանսիա բացառիկ հարաբերությունների նրանց մշտական հանձնառության և վճռական ձայնի համար: Թող այս բացառիկ հարաբերություները շարունակեն զարգանալ, ի շահ մեր դավանած համընդհանուր արժեքների, ընդհանուր պատմության և անսասան բարեկամության վրա հիմնված ռազմավարական գործընկերության»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հանդիպմանն իրենց մասնակցությունն են ունեցել Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության և զինված ուժերի հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Սեդրիկ Պերենը, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դեվինազը, ինչպես նաև Սենատի Եվրոպայի հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Ալեն Կադեկը։

24 Октябрь 2025 - 10:11 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и председатель Сената Франции Жерар Ларше обсудили углубление стратегического партнёрства между двумя странами, подчеркнув, что нынешние двусторонние отношения охватывают ключевые сферы. Были рассмотрены дальнейшие шаги и возможные совместные инициативы.
Особое внимание было уделено текущим событиям на Южном Кавказе. Министр подробно представил последние региональные процессы, позицию и видение Армении в контексте установления мира и всестороннего развития. Он также отметил важность эффективной реализации потенциала Армении как транспортно-коммуникационного узла.
По завершении встречи министр Мирзоян оставил запись в «Золотой книге» почётных гостей Сената Франции:
«Для меня большая честь вновь быть гостем Сената Французской Республики — дома демократии и верховенства закона. Искренне благодарю председателя Жерара Ларше за тёплый приём, что ярко отражает крепкую армяно-французскую дружбу. С глубокой признательностью подтверждаю благодарность господину Ларше и всем членам Сената за их неизменную приверженность и решительный голос в поддержку исключительных армяно-французских отношений. Пусть эти особые связи продолжают развиваться на основе общих ценностей, общей истории и непоколебимой дружбы».
Во встрече также приняли участие председатель Комиссии Сената по иностранным делам, обороне и вооружённым силам Седрик Перрен, глава группы дружбы Франция–Армения Жильбер-Люк Девиназ, а также вице-председатель Комиссии по европейским делам Ален Кадек.