«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն Ազգային ժողովում, անդրադառնալով կարգալույծ քահանա արդեն նախկին Տեր Արամին, որի աշխարհիկ անունն է Ստեփան Ասատրյան, հիշեցրել է, որ վերջինս Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովի և նրա կառավարման մեթոդների երկրպագուն է։
«Մի կարգալույծ տերտեր կա, պարզվում է Կադիրովի մոլի երկրպագուն է, գնացեք պաշտպանեք։ Դուք՝ Փաշինյանի գլխավորությամբ կարող եք գնալ ուր ուզում եք, ինչ ուզում է անեք, բայց դա եկեղեցական արարողություն չէ։ Խնդրանքս ՝ մեր հայրենակիցներին չմոլորեցնեք, տանեք մեղք գործելու, իբր պայմանական պատարագի մասնակից»,–ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա հավելել է, որ անցած տարվա Մյուռոնօրհնեքի արարողությանն ինքը տեսել է այս դահլիճում նստած շատ պատգամավորների որպես Հայ Առաքելական եկեղեցու, Մայր աթոռի, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հեզ հետևորդներ, որոնք եկել էին Մայր աթոռ, 7 տարին մեկ իրականացվող ամենակարևոր իրադարձություններից մեկին՝ Մյուռոնօրհնեքին։
«Իսկ հիմա շեֆը ասել է՝ Կտրիճ, բոլորը շեֆի ասածով՝ ասում են Կտրիճ։ Մեկ տարի առաջ որպես առաքինի քրիստոնյա՝ նման բան ոչ մեկ չէր կարող իրեն թույլ տալ։ Նիկոլ Փաշինյանը մի օր կանգնում, մի բան է ասում, բոլորը պարտադիր պետք է կրկնեն։
Նույն Ղարաբաղի հարցով, հետևողական չեք, որովհետև Ղարաբաղի հարցով 2019 թվականին ասել եք «Արցախը Հայաստան է և վերջ», պատերազմին ասել եք՝ հաղթելու ենք, ֆորմեքը հագած, նկարված, Արցախ գնացած, 2021 թվականին ասել եք դե բանակցություններում պրոբլեմ կար, 2022 թվական մի Նիկոլ Փաշինյանն ասել է՝ մենք Ղարաբաղից հրաժարվում ենք, որ մեր պետականությունը պաշտպանենք, բոլորդ կրկնում եք»,-ասել է Մանուկյանը։

In a speech in Armenia’s National Assembly, opposition MP Gegham Manukyan of the "Armenia" faction addressed the controversy surrounding defrocked priest Aram Asatryan, now a layperson named Stepan Asatryan, highlighting his alleged admiration for Chechen leader Ramzan Kadyrov and his authoritarian rule.
“There is this defrocked priest who turns out to be a fanatical admirer of Kadyrov—go ahead, defend him. You, led by Pashinyan, can go wherever you want, do whatever you want, but that’s not a religious ceremony. Please, don’t mislead our fellow citizens into participating in a so-called liturgy that is in fact a grave spiritual mistake,” Manukyan stated, as reported by Pastinfo.
He reminded colleagues that during last year’s Holy Chrism Blessing ceremony—one of the most important rites held every seven years at the Mother See of Holy Etchmiadzin—many MPs present in the chamber had attended as devout followers of the Armenian Apostolic Church and the Catholicos.
“But now the boss says ‘he’s a hero,’ and suddenly everyone parrots the boss. A year ago, no respectable Christian would have allowed themselves to act this way. Pashinyan says something today, and everyone must repeat it.”
Manukyan also accused the ruling party of inconsistency on Nagorno-Karabakh: “In 2019 you said ‘Artsakh is Armenia, period.’ During the war, you said we’d win—posing in uniform in Artsakh. Then in 2021 you claimed negotiations failed, and in 2022 Pashinyan said we’re abandoning Artsakh to save statehood. And all of you repeat it.”
On October 21, by decree of the Catholicos of All Armenians, Father Aram Asatryan was defrocked and returned to lay status under the name Stepan Asatryan. Despite this, he announced plans to lead a liturgy at Hovhannavank on Sunday, which Prime Minister Pashinyan has said he will attend.