Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, որ Հայաստանի հարավով նախատեսվող տարանցիկ «Թրամփի ուղու» հարցը ներառված է Մոսկվայի և Երևանի բարձր մակարդակի երկխոսության օրակարգում։
«Այդ հարցը, բնականաբար, քննարկվում է բարձր մակարդակի երկխոսության շրջանակում։ Ամեն դեպքում, այդ թեման չի կարող չբարձրացվել։ Ես այստեղ կհիշեցնեմ Հայաստանի ղեկավարության հայտարարությունները, որ այդ հարցը քննարկվում է միայն ԱՄՆ-ի հետ։ Բայց թեման կարևոր է, և այն, իհարկե, չի կարող չարծարծվել մեր երկխոսության շրջանակում», – ասել է դեսպանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև հիշեցրել է Մոսկվայի հիմնարար դիրքորոշումը, որը հնչեցվել է քաղաքական տարբեր մակարդակներում`ՌԴ–ն աջակցում է դեպի իրական խաղաղություն, իրավիճակի կայունացում, տարածաշրջանի բարգավաճում տանող ցանկացած քայլ։
«Ինչ վերաբերում է կոնկրետ այսպես կոչված «Թրամփի ուղուն», մենք սպասում ենք գործարկման մանրամասների, մեխանիզմների մասին ավելի կոնկրետ տեղեկատվության», – ընդգծել է Կոպիրկինը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրել են 7 կետից բաղկացած համատեղ հռչակագիր, ըստ որի նախատեսվում է Հայաստանի հարավային՝ Սյունիքի հատվածով ստեղծել ռազմավարական տարանցիկ ճանապարհ, որն անվանվել է «Թրամփի ուղի» (TRIPP)։ Այդ ճանապարհը Ադրբեջանին կտրամադրի առևտրային մուտք դեպի Նախիջևան։ ԱՄՆ-ն ստանձնել է ճանապարհի վարձակալությունը 99 տարով՝ հնարավորություն ունենալով այն երկարաձգել ևս 99 տարով։
Նույն միջոցառման շրջանակում, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը, ԱՄՆ ղեկավարության ներկայությամբ, նախաստորագրել են համաձայնագիր, որը նախատեսում է խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։

Посол России в Армении Сергей Копыркин заявил, что вопрос создания стратегического транзитного маршрута через юг Армении, известного как «путь Трампа», включён в повестку двустороннего диалога на высоком уровне между Арменией и Россией. Об этом сообщает Sputnik Армения.
«Этот вопрос, естественно, обсуждается в рамках диалога на высоком уровне. В любом случае, он не может быть обойдён стороной. Напомню, что армянское руководство заявило, что данный проект обсуждается исключительно с США. Но тема значимая, и, конечно же, она затрагивается и в нашей повестке», — отметил Копыркин.
Он подчеркнул, что Россия, как и ранее, поддерживает любые шаги, ведущие к подлинному миру, стабилизации ситуации и процветанию региона.
«Что касается непосредственно так называемого “пути Трампа”, мы ожидаем более конкретной информации о механизмах его реализации и технических деталях», — добавил дипломат.
8 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали в Вашингтоне совместную декларацию из семи пунктов, которая предусматривает создание стратегического транзитного коридора через южную часть Армении (Сюник), обеспечивающего Азербайджану коммерческий доступ к Нахичевани. Проект получил неофициальное название «путь Трампа» (TRIPP). США получили 99-летнюю аренду на управление маршрутом с возможностью продления.
В рамках того же мероприятия министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в присутствии американской стороны предварительно подписали соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений.