Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, որ Հայաստանի հարավով նախատեսվող տարանցիկ «Թրամփի ուղու» հարցը ներառված է Մոսկվայի և Երևանի բարձր մակարդակի երկխոսության օրակարգում։
«Այդ հարցը, բնականաբար, քննարկվում է բարձր մակարդակի երկխոսության շրջանակում։ Ամեն դեպքում, այդ թեման չի կարող չբարձրացվել։ Ես այստեղ կհիշեցնեմ Հայաստանի ղեկավարության հայտարարությունները, որ այդ հարցը քննարկվում է միայն ԱՄՆ-ի հետ։ Բայց թեման կարևոր է, և այն, իհարկե, չի կարող չարծարծվել մեր երկխոսության շրջանակում», – ասել է դեսպանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև հիշեցրել է Մոսկվայի հիմնարար դիրքորոշումը, որը հնչեցվել է քաղաքական տարբեր մակարդակներում`ՌԴ–ն աջակցում է դեպի իրական խաղաղություն, իրավիճակի կայունացում, տարածաշրջանի բարգավաճում տանող ցանկացած քայլ։
«Ինչ վերաբերում է կոնկրետ այսպես կոչված «Թրամփի ուղուն», մենք սպասում ենք գործարկման մանրամասների, մեխանիզմների մասին ավելի կոնկրետ տեղեկատվության», – ընդգծել է Կոպիրկինը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրել են 7 կետից բաղկացած համատեղ հռչակագիր, ըստ որի նախատեսվում է Հայաստանի հարավային՝ Սյունիքի հատվածով ստեղծել ռազմավարական տարանցիկ ճանապարհ, որն անվանվել է «Թրամփի ուղի» (TRIPP)։ Այդ ճանապարհը Ադրբեջանին կտրամադրի առևտրային մուտք դեպի Նախիջևան։ ԱՄՆ-ն ստանձնել է ճանապարհի վարձակալությունը 99 տարով՝ հնարավորություն ունենալով այն երկարաձգել ևս 99 տարով։
Նույն միջոցառման շրջանակում, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը, ԱՄՆ ղեկավարության ներկայությամբ, նախաստորագրել են համաձայնագիր, որը նախատեսում է խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։

Russia’s Ambassador to Armenia, Sergey Kopyrkin, has confirmed that the proposed strategic transit corridor through southern Armenia—informally dubbed the “Trump Route” is being discussed as part of high-level dialogue between Yerevan and Moscow, according to Sputnik Armenia.
“This issue is naturally being addressed within the framework of our high-level dialogue. In any case, it cannot be ignored. I would remind you that Armenian officials have said the matter is being discussed exclusively with the United States. But given the importance of the topic, it is, of course, being raised in our conversations as well,” Kopyrkin stated.
He reiterated Moscow’s longstanding position, voiced at various political levels, that Russia supports any step that leads toward genuine peace, regional stabilization, and prosperity.
“As for the so-called ‘Trump Route’ itself, we are awaiting more specific details about its implementation and operational mechanisms,” he added.
On August 8, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint seven-point declaration in Washington. The agreement includes the establishment of a strategic transit corridor through Armenia’s southern Syunik Province, offering Azerbaijan commercial access to Nakhichevan. Dubbed the “Trump Route” (TRIPP), the corridor is to be leased to the United States for 99 years, with an option for renewal.
As part of the same initiative, Armenian and Azerbaijani foreign ministers Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov preliminarily signed an agreement, in the presence of U.S. officials, outlining a framework for peace and interstate relations.