Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը հայտնել է, որ ցմահ դատապարտված սիրիացի վարձկանների արտահանձնման առնչությամբ դիմում չի ստացվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողություններին մասնակցած երկու վարձկան ահաբեկիչների՝ Մեհրեդ Մուհամմադ ալ–Շխերիին և Յուսեֆ Ալաբեդ ալ-Հաջիին Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2021 թվականի մայիսին դատապարտել է ցմահ ազատազրկման:
«Ձեր նշած անձինք ներկայում գտնվում են ՀՀ արդարադատության նախարարության «Երևան» քրեակատարողական հիմնարկում: Նրանց վերաբերյալ հանձնման վերաբերյալ դիմումներ չեն ներկայացվել, և նրանք չեն հանձնվել այլ երկիր», – հայտնել են արդարադատության նախարարությունից։
Նախարարության պարզաբանմամբ՝ վերոնշյալ անձինք դատապարտվել են Հայաստանի Հանրապետության դատարանի կողմից ազատազրկման, և ըստ գործող օրենսդրության՝ նրանք չեն կարող արտահանձնվել, քանի որ չունեն հետախուզվողի կարգավիճակ հանցագործության կամ դատավճռի կատարման նպատակով, այլ հանդիսանում են դատապարտյալներ։
Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության՝ ալ-Շխերին և ալ-Հաջին ճանաչվել են մեղավոր ահաբեկչության, միջազգային ահաբեկչության, զինված հակամարտության ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների և վարձկանության համար նախատեսված հոդվածներով։

Armenia’s Ministry of Justice has stated that it has not received any requests for the extradition of two Syrian nationals sentenced to life imprisonment for participating in the 2020 Nagorno-Karabakh war.
The two men, Mehred Muhammad al-Shkheri and Youssef Alabed al-Hajji, were convicted by the Syunik Regional Court in May 2021 for taking part in hostilities against Nagorno-Karabakh. They are currently held at the Yerevan penitentiary under the jurisdiction of the Ministry of Justice.
According to the ministry, the men cannot be extradited under Armenian law, as they are not internationally wanted for crimes or to serve additional sentences. Both are recognized as convicted offenders serving court-imposed sentences in Armenia.
Al-Shkheri and Al-Hajji were found guilty of terrorism, international terrorism, violations of international humanitarian law during armed conflict, and participation in mercenary activities.