Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը հայտնել է, որ ցմահ դատապարտված սիրիացի վարձկանների արտահանձնման առնչությամբ դիմում չի ստացվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողություններին մասնակցած երկու վարձկան ահաբեկիչների՝ Մեհրեդ Մուհամմադ ալ–Շխերիին և Յուսեֆ Ալաբեդ ալ-Հաջիին Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2021 թվականի մայիսին դատապարտել է ցմահ ազատազրկման:
«Ձեր նշած անձինք ներկայում գտնվում են ՀՀ արդարադատության նախարարության «Երևան» քրեակատարողական հիմնարկում: Նրանց վերաբերյալ հանձնման վերաբերյալ դիմումներ չեն ներկայացվել, և նրանք չեն հանձնվել այլ երկիր», – հայտնել են արդարադատության նախարարությունից։
Նախարարության պարզաբանմամբ՝ վերոնշյալ անձինք դատապարտվել են Հայաստանի Հանրապետության դատարանի կողմից ազատազրկման, և ըստ գործող օրենսդրության՝ նրանք չեն կարող արտահանձնվել, քանի որ չունեն հետախուզվողի կարգավիճակ հանցագործության կամ դատավճռի կատարման նպատակով, այլ հանդիսանում են դատապարտյալներ։
Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության՝ ալ-Շխերին և ալ-Հաջին ճանաչվել են մեղավոր ահաբեկչության, միջազգային ահաբեկչության, զինված հակամարտության ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների և վարձկանության համար նախատեսված հոդվածներով։

Министерство юстиции Армении сообщило, что не получало ни одного запроса об экстрадиции сирийских наёмников, осуждённых на пожизненное заключение.
Речь идёт о Мехреде Мухаммаде аль-Шхери и Юсефе Алабеде аль-Хаджи, которых суд общей юрисдикции Сюникской области в мае 2021 года приговорил к пожизненному заключению за участие в боевых действиях против Нагорного Карабаха в 2020 году.
В настоящее время они содержатся в уголовно-исполнительном учреждении «Ереван» под управлением Министерства юстиции. В ведомстве пояснили, что эти лица не могут быть выданы другой стране, поскольку, согласно действующему законодательству, не находятся в международном розыске — ни по обвинению в совершении преступлений, ни для исполнения приговора.
Оба признаны осуждёнными и отбывают наказание по решению суда Республики Армения. Согласно официальной информации, они признаны виновными по статьям о терроризме, международном терроризме, нарушении норм международного гуманитарного права в условиях вооружённого конфликта и наёмничестве.