Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Փարիզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Կանանց իրավունքների և գենդերային հավասարության հարցերով կառույցի գործադիր տնօրեն Սիմա Բահուսի հետ։ Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են կանանց առաջնորդության խթանմանն ուղղված հարցերին՝ քննարկելով նաև այն քայլերը, որ Հայաստանը ձեռնարկել է այդ ուղղությամբ։
Զրուցակիցները երկուստեք ընդգծել են, որ կանայք կարևոր դեր ունեն հակամարտությունից հետո հասարակությունների միջև հաշտեցման ու խաղաղության ամրապնդման գործընթացներում։
Արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը «Եկել է խաղաղության ժամանակը» խորագրով անցկացված ֆեմինիստական դիվանագիտության 4-րդ նախարարական համաժողովի շրջանակում մասնակցել է «Ֆեմինիստական արտաքին քաղաքականությունը՝ ի նպաստ խաղաղության և անվտանգության» խորագրով պանելային քննարկմանը։

During his working visit to Paris, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Sima Bahous, Executive Director of UN Women. Their discussion focused on promoting women's leadership, with both sides emphasizing the importance of women in post-conflict reconciliation and peacebuilding.
The meeting also addressed Armenia’s initiatives aimed at advancing gender equality and empowering women.
Mirzoyan also participated in a panel discussion titled “Feminist Foreign Policy for Peace and Security,” held within the framework of the 4th Ministerial Conference on Feminist Diplomacy under the theme “The Time for Peace Has Come.” In his remarks, he noted that, as of 2025, Armenia has closed 73.1% of its gender gap.