Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Փարիզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Կանանց իրավունքների և գենդերային հավասարության հարցերով կառույցի գործադիր տնօրեն Սիմա Բահուսի հետ։ Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են կանանց առաջնորդության խթանմանն ուղղված հարցերին՝ քննարկելով նաև այն քայլերը, որ Հայաստանը ձեռնարկել է այդ ուղղությամբ։
Զրուցակիցները երկուստեք ընդգծել են, որ կանայք կարևոր դեր ունեն հակամարտությունից հետո հասարակությունների միջև հաշտեցման ու խաղաղության ամրապնդման գործընթացներում։
Արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը «Եկել է խաղաղության ժամանակը» խորագրով անցկացված ֆեմինիստական դիվանագիտության 4-րդ նախարարական համաժողովի շրջանակում մասնակցել է «Ֆեմինիստական արտաքին քաղաքականությունը՝ ի նպաստ խաղաղության և անվտանգության» խորագրով պանելային քննարկմանը։

24 Октябрь 2025 - 14:51 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в рамках рабочего визита в Париж встретился с исполнительным директором структуры ООН по правам женщин и гендерному равенству Симой Бахус. Стороны обсудили вопросы поощрения женского лидерства и подчеркнули важную роль женщин в процессах примирения и укрепления мира после конфликтов.
Обсуждались также шаги, которые предпринимает Армения для продвижения гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин.
Мирзоян также принял участие в панельной дискуссии «Феминистская внешняя политика во имя мира и безопасности», организованной в рамках 4‑й министерской конференции по феминистской дипломатии под девизом «Настало время мира». В своём выступлении он отметил, что по данным на 2025 год Армения закрыла 73,1 % гендерного разрыва.