Պետական եկամուտների կոմիտեն և Ազգային անվտանգության ծառայությունը համատեղ նախագծի մշակման փուլում են, որի նպատակն է նվազեցնել օդանավակայաններում անհարկի քաշքշուկի մեջ ընկնելու հավանականությունը։ Այդ մասին ասուլիսում հայտարարել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։
«ԱԱԾ–ի հետ կարևոր բարեփոխման վրա ենք աշխատում, որը հնարավորություն կտա տարբեր օդանավակայաններից նախնական տեղեկատվություն ունենալ ուղևորների մասին։ Այսինքն մինչև ուղևորի գալը ՀՀ մենք տեղեկատվություն կունենանք նրա շարժի մասին, դրա միջոցով կկարողանանք վերլուծել, հասկանալ որոնք են ռիսկերը, և միայն ամենառիսկայիններին կանցկացնենք կարմիր ուղով, այլ ոչ թե բոլոր մարդկանց»,– ասել է Հակոբյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա ընդգծել է, որ առկա է նաև ռիսկերի կառավարման մեխանիզմ, որի միջոցով առանձնացվում են այն ուղևորները, ովքեր նախկինում խախտումներ են կատարել։
«Մենք գույքագրել ենք բոլոր մարդկանց և ռիսկի պրոֆիլներ ենք սահմանել։ Մեր համակարգում առանձնացրել ենք այն մարդկանց, որոնք փորձել են անօրինական տեխնիկա բերել»,– նշել է նա։
Հակոբյանը հավելել է, որ ռիսկերի այս մոդելն արդեն գործարկվել է և այս պահին թիրախային մոտեցմամբ է գործադրվում։

Комитет государственных доходов (КДГ) и Служба национальной безопасности (СНБ) Армении разрабатывают совместный проект, направленный на снижение вероятности ненужных задержек и проверок пассажиров в аэропортах.
Как сообщил на пресс-конференции председатель КДГ Эдуард Акобян, ключевой задачей является получение предварительной информации о пассажирах, прибывающих в Армению, для раннего анализа рисков. «Только лица с высоким уровнем риска будут направляться по красному коридору, а не все подряд», — отметил он.
Акобян подчеркнул, что уже действует механизм управления рисками, позволяющий выявлять пассажиров, ранее совершавших нарушения. «Мы провели инвентаризацию и определили риск-профили всех людей. В системе выделены те, кто пытался ввозить незаконное оборудование», — сообщил он.
По словам главы КДГ, этот рискоориентированный подход уже применяется и используется в целенаправленном порядке.