Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ ՀՀ–ն հենց այսօրվանից պատրաստ է ապահովել բեռնատարների տարանցումը Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան, Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա։
Ըստ նրա` խոսքը Մարգարա-Եղեգնաձոր-Սիսիան-Գորիս երթուղու մասին է, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ պետական բյուջեն քննարկվում է Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղության պայմաններում։
Նա հայտնել է, որ կրկին վերահաստատում է՝ Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ստորագրված խաղաղության հռչակագրով հաստատվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն, որն արդեն ստացել է հստակ ձևակերպումներ և թվային արտահայտություն։
«Արդեն մեկ տարի 8 ամիս Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին փոխհրաձգության հետևանքով զինվոր չի զոհվել։ Կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի անկախության պատմության մեջ մենք երբեք այսպիսի 1 տարի 8 ամիս չենք ունեցել»,- նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ հաստատված խաղաղությունն ի հայտ է բերել մի շարք նոր իրողություններ ու հանգամանքներ, որոնցից մեկն Ադրբեջանի՝ Հայաստանի նկատմամբ տարանցման սահմանափակումների վերացումն է։
«Մասնավորապես, նկատի ունեմ Ադրբեջանի այն հայտարարությունը, որով Ադրբեջանը վերացնում է դեպի Հայաստան տարանցման սահմանափակումները։ Սա, ըստ էության, պատմական իրադարձություն է, նշանակում է Հայաստանի շրջափակման հաղթահարման առաջին փուլը։ Կարևոր է նաև, որ Հայաստանն էլ արձագանքող լինի այդ հայտարարություններին, համապատասխան քայլեր անի։
Այս պահին դրան մեր արձագանքը հետևյալն է՝ հենց այսօրվանից մենք պատրաստ ենք ապահովել բեռնատար ավտոմեքենաների տարանցումը Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան, Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա, մասնավորապես Մարգարա-Եղեգնաձոր-Սիսիան-Գորիս երթուղիով։ Սա ընդգծում է, որովհետև սա այս պահին միակ տարբերակն է, որ հենց այսօր կարող ենք իրականացնել»,- ասել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտնել էր, որ Բաքուն հանել է Հայաստանի տարածքով բեռների տարանցման նախկինում գործող սահմանափակումները։ Հայտարարվել է, որ առաջին այդպիսի բերռը ղազախական հացահատիկն է։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ասել է, որ մատակարարումն իրականացվելու է Ակտաու-Բաքու երթուղով, այնուհետև երկաթուղով՝ Վրաստանի տարածքով:
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է իր տարածքով թույլատրել ռուսական ապրանքների մուտքը Հայաստան։

Prime Minister Nikol Pashinyan announced during a parliamentary discussion on the 2026 state budget that Armenia is ready, effective immediately, to facilitate cargo transit from Turkey to Azerbaijan and vice versa. The designated route runs through Margara–Yeghegnadzor–Sisian–Goris.
He emphasized that this readiness comes in response to Azerbaijan’s recent announcement to lift transit restrictions toward Armenia, which he called a “historic development” marking the first stage of breaking Armenia’s regional isolation.
According to Pashinyan, this is the first time in Armenia’s history that a state budget is being discussed under conditions of confirmed peace with Azerbaijan. He reaffirmed the August 8, 2025, Washington Declaration, asserting that peace between the two countries has been both officially recognized and numerically defined.
“For 1 year and 8 months, not a single Armenian soldier has died as a result of gunfire along the Armenia–Azerbaijan border. That’s unprecedented in our history of independence,” he noted.
He stated that peace has brought new realities, including Azerbaijan lifting its own restrictions on Armenian-bound transit. In response, Armenia is offering immediate access for Turkish and Azerbaijani trucks through its territory.
“This is the only route we can activate today,” he added.
Earlier, Azerbaijani President Ilham Aliyev confirmed that Baku had lifted previous restrictions on cargo transit through Armenia, with Kazakh grain set to be the first such shipment via the Aktau–Baku route and Georgia. Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk also stated that Azerbaijan is ready to allow Russian cargo into Armenia via its territory.